BATMAN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

‘Yukarı Dicle Vadisi Somut Olmayan Kültürel Mirasını Koruma ve Farkındalık Yaratma Projesi´ Kapsamında Öğretmenlerimize Eğitici Eğitimi Verildi.

Dicle Kalkınma Ajansı, Tarih Vakfı ve Mardin Müzesi ortaklığıyla yürütülen “Yukarı Dicle Vadisi Somut Olmayan Kültürel Mirasını Koruma ve Farkındalık Yaratma Projesi” faaliyetleri kapsamında İl Milli Eğitim Müdürlüğümüzde öğretmenlere yönelik ‘Kültürel Miras Eğitimi’ verildi
‘Yukarı Dicle Vadisi Somut Olmayan Kültürel Mirasını Koruma ve Farkındalık Yaratma Projesi´ Kapsamında Öğretmenlerimize Eğitici Eğitimi Verildi.

Milli Eğitim Müdürlüğümüz hizmet binası toplantı salonunda gerçekleşen öğretmenler için kültürel miras farkındalığı geliştirme eğitiminin açılış programına İl Milli Eğitim Müdürümüz Mahmut Kurtaran, DİKA Genel Sekreteri Yılmaz Altındağ, İl Milli Eğitim Müdürü yardımcıları, Şube müdürleri ve öğretmenler katıldı. 2 gün sürecek eğitim programının açış konuşmasını İl Milli Eğitim Müdürümüz Mahmut Kurtaran yaptı.

İl Milli Eğitim Müdürümüz Mahmut Kurtaran; “Öncelikle Sayın Genel Sekreterimizin teşriflerinden dolayı şükranlarımı sunarım. Gerçekten biz Sayın Genel Sekreterimizin destekleriyle birçok proje hayata geçirdik. Özellikle Dicle Kalkınma Ajansı’nın ilimize bu manada pozitif bir yaklaşımı var.

Biz bundan sonra da inşallah İlimiz için ihtiyaç duyulan alanlarda projelerimizi kalkınma ajansımıza sunacağız. Tabi bugünkü projenin farklı bir manası var. Bizim özellikle somut olmayan kültürel mirasımızı maalesef çocuklarımız unuttular. Somut olanını da maalesef çok iyi muhafaza edemedik. İnşallah bu bilinç oluşacak. Mirası korumak aynı zamanda ahlaki bir görevimizdir. Mirası korumak bir nevi emanete sadakattir.

Biz bu miraslarımızı tahrip edince ya da biraz hoyrat kullanınca başkaları da gelip başka şekilde tahrif ediyor. Bu manada bizlere özellikle biz eğitim camiasına çok iş düşüyor. Çocuklarımızı bilinçlendirmemiz gerekiyor. Çocuklarımızın ve hatta bizlerin bile unuttuğu birçok kültürel ve sosyal değerimiz inşallah bu projeyle tekrar hayat bulacak. Çocuklarımızın, gençlerimizin yaşlılarımızın beraber tekrar belki ortak bir çalışmayla ortaya koyacağı bir çalışma olacak ve özellikle bu çalışmayı öncülük eden Dicle Kalkınma Ajansına, Mardin Müzesine, Tarih Vakfına çok teşekkür ediyorum.  İki günlük çalıştay süresince çok güzel fikirlerle bu çalışmayı destekleyeceğinize de inancım tamdır. Dicle Kalkınma Ajansının özellikle son 2 yılda bize verdiği proje destekleri için Sayın Genel Sekreterime teşekkürlerimi de sunmak istiyorum.  Biz 2017 yılında Batman Kodlama Hareketi adıyla başlattığımız proje için destek aldık. Yine aynı yıl akıl ve zekâ oyunları eğitici eğitimleri kapsamında bir proje desteği aldık. 2018 yılında Batman Geleceği Kodluyor projesi için destek aldık. Bilim Sanat Merkezimizde kurduğumuz STEM merkezi için destek aldık.  2018’de Nitelikli İş Gücü Donanımlı Meslek Okulu diye devasa bir projemiz geçti. Ajans 1 Milyonun TL’nin üzerinde bir katkı sundu. Bütün bu desteklerden dolayı tekrardan teşekkür ediyorum.” diye konuştu. İl Milli Eğitim Müdürümüz Mahmut Kurtaran’ın ardından konuşan DİKA Genel Sekreteri Yılmaz Altındağ’da çalışmalarda en büyük partnerlerinin Milli Eğitim olduğunu söyledi.

DİKA Genel Sekreteri Yılmaz Altındağ; “Bu etkinliklere katılmak için çok uğraşıyoruz. Bizim en büyük partnerimiz Milli Eğitimdir. Bende değerli müdürüme çok teşekkür ediyorum. Özellikle işbirliği kültüründe kabul etmek lazım ki Batman çok girişimci, çok önemli işler yapıyor. Bende ajansım ve kurumum adına çok teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Yapılan konuşmaların ardından DİKA’nın tanıtımı, çalışmaları ve yürütülen eğitim projesi hakkında Ajans’ın Dış İlişkiler ve Fonlar Birimi Başkanı Murat Erçin, Tarih Vakfı’ndan Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Proje Koordinatörü Esra Balcı, Mardin Müzesi’nden Proje Saha Koordinatörü Abdullah Bilen, ICOMOS Türkiye Öğretim Üyesi Dr. Pınar Aykaç da sunumlarını gerçekleştirdiler. 2 gün sürecek olan Çalıştay, değerlendirme oturumu ile sona erecek.

26-12-201826-12-201826-12-201826-12-201826-12-201826-12-201826-12-201826-12-201826-12-201826-12-201826-12-201826-12-201826-12-201826-12-201826-12-2018

Gap Mahallesi 2503. Sokak No3 Merkez / BATMAN - Santral (0488) 280 72 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.