BATMAN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Valimiz Sayın Ekrem CANALP Kitap Dağıtım Törenine Katıldı

Kitap Okuma Noktası'nı ziyaret eden Valimiz Sayın Ekrem CANALP, okul kütüphanelerine yapılan kitap dağıtım törenine katıldı.
Valimiz Sayın Ekrem CANALP Kitap Dağıtım Törenine Katıldı

Kitap Okuma Noktası'na gelen Valimiz Sayın Ekrem CANALP, İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Mahmut KURTARAN tarafından karşılandı. Sayın Valimiz gezi sırasında, Yazar Mustafa Kutlu Okuma Salonu'nda Beşiri Değirmenüstü köyünden gelen birleştirilmiş köy ilkokulu öğrencileriyle buluşup öğrencilerle keyifli bir sohbet gerçekleştirdi.

Valimiz Sayın Ekrem CANALP, daha sonra TÜBİTAK Salonu ve Yazar Sezai Karakoç Salonu'na geçti. Burada, Selahaddin Eyyubi Ortaokulu öğrencileriyle bir araya gelerek öğrencilerin kitap okuma etkinliğine katıldı. Öğrencilerle samimi bir sohbet gerçekleştiren Valimiz Sayın Ekrem CANALP'a, Selahaddin Eyyubi Ortaokulu öğrencileri tarafından kendi yazdıkları "İki Kardeşin Uzay Maceraları" adlı kitabı hediye edildi.

Valimiz Sayın Ekrem CANALP, son olarak Kitap Okuma Noktası toplantı salonunda düzenlenen okullara kitap dağıtım törenine katıldı. Törene; Valimiz Sayın Ekrem CANALP, Batman Üniversitesi Rektörü Sayın Prof. Dr. İdris DEMİR, İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Mahmut KURTARAN, Kültür ve Turizm İl Müdürü Mehmet İhsan ASLANLI, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcıları, Şube Müdürleri, Okul Müdürleri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Mahmut KURTARAN; törende yaptığı konuşmada Kitap Okuma Noktası'nın Batman'ın eğitim ve kültür hayatında önemli bir yere sahip olduğunu belirtti. İl Milli Eğitim Müdürümüz, "Kitap Okuma Noktası; şehrimizin kitap, okuma kültürü ve edebiyat açısından kalbi olan bir yer. Burada çocuklarımıza kitap ve edebiyat konularında tüm imkânları seferber ettik. Çocuklarımızın rahatlıkla gelip kitap müzakerelerini yaptığı bir yer sunuyoruz. Noktamızda yaklaşık 35 bin kitap mevcut ve bu kitapların neredeyse tamamı okul kütüphanelerimizde de bulunuyor." dedi.

İl Milli Eğitim Müdürümüz, Kitap Okuma Noktası'nın öğrencilere edebi etkinliklerde de ev sahipliği yaptığını vurguladı. "Bazı yazarlarımızın tüm eserlerini burada bulunduruyoruz. Okuma gruplarımız yazarların kitaplarını okuyup, belirledikleri konular üzerinde tartışmalar yapıyorlar. Bu etkinlikler önce okullarda, ardından il genelinde paneller düzenleyerek devam ediyor. Geçen hafta, iki okuma grubumuz Mustafa Kutlu ve Cengiz Aytmatov panelleri gerçekleştirdi. Bu panellerin değerlendirmelerini üniversitemizden bir akademisyen yaptı." diye ekledi.

Batman'daki kütüphanelerdeki toplam kitap sayısının 1 milyon 65 bine ulaştığını ifade eden İl Milli Eğitim Müdürümüz, "Hedefimiz, bu sayıyı 1 milyon 700 bine çıkarmak ve ilimizde her öğrenci başına 10 kitap düşmesini sağlamak. İki Bakanımızın katılımıyla başlatılan proje kapsamında, il merkezindeki yeni açılan okullara ve ilçelerdeki tüm okullara 185 bin TÜBİTAK kitabı dağıtılacak. Bugün, 40 binden fazla kitabı okullarımıza ulaştırıyoruz." dedi.

Valimiz Sayın Ekrem CANALP, yaptığı konuşmada eğitimin önemine vurgu yaparak okullara sağlanan kitap destekleri hakkında bilgi verdi. Valimiz Sayın Ekrem CANALP, törende yaptığı konuşmada şu ifadelere yer verdi: "Batman'da öğrencilerimizin geleceğine sunduğumuz kitap sayısı, Valilik olarak okullardaki kütüphanelerimize 683 bin 436 kitap teslim ettik. Ayrıca İl Özel İdaresi kaynaklarından 244 bin 626 kitap ve Milli Eğitim Bakanlığı'ndan temin ettiğimiz 25 bin kitap ile toplamda 1 milyon 65 bin 963 kitap okullarımıza verdik. Bu rakamlara, üniversite öğrencilerimizin hazırlık kitapları dâhil değildir. Bu çalışmalar sayesinde en ücra köy okullarımızda dahi kütüphane bulunmakta ve köydeki öğrencilerimiz diledikleri zaman kendi düzeylerine uygun kitaba erişebilmektedir. Şehirdeki öğrencilerimiz de aynı şekilde, kendilerine uygun kitaplara rahatlıkla ulaşabilmektedir. Batman'da kitaba erişim kolaylaştırılmıştır."

Sayın Valimiz, eğitimin sürdürülebilir kalkınmanın temeli olduğunu belirterek, "Kitaplar, öğrencilerimizin hayal dünyalarını genişleten, bilgi birikimlerini artıran ve onları geleceğe hazırlayan en değerli araçlardır. Bu nedenle, öğrencilerimizin kitaba erişimini artırmak için var gücümüzle çalışıyoruz. Eğitimde fırsat eşitliği sağlamak ve her çocuğumuzun en iyi eğitimi almasını temin etmek öncelikli hedefimizdir." dedi.

Sayın Valimiz; öğrencilere hitaben yaptığı konuşmada, okumanın ve öğrenmenin hayat boyu devam eden bir süreç olduğunu belirtti. Öğrencilerin okuma alışkanlıklarını geliştirerek, kendi potansiyellerini keşfetmeleri ve geleceklerini şekillendirmeleri için her zaman yanlarında olacaklarını ifade etti. Eğitimin sadece bireylerin değil, toplumun da gelişimine katkı sağlayacağını belirten Sayın Valimiz, Batman'da eğitim kalitesini artırmak için çalışmalarının süreceğini belirtti.

Yapılan konuşmaların ardından ilkokul ortaokul ve lise kütüphaneleri için hazırlanan kitaplar, okul müdürlerine teslim edildi. Tören, kitapların teslim edilmesi ve hatıra fotoğrafı çekilmesiyle sona erdi.

 

10-06-202410-06-202410-06-202410-06-202410-06-202410-06-202410-06-202410-06-202410-06-202410-06-202410-06-202410-06-2024

 

Gap Mahallesi 2503. Sokak No3 Merkez / BATMAN - Santral (0488) 280 72 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.