BATMAN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Vali Deniz, “Ülkemizin Geleceği Gençlerimize Emanet”

İlimiz merkez lise ve ortaokullarının öğrenci temsilcileri ile kahvaltıda bir araya gelen Vali Ahmet Deniz, “Ülkemizin geleceği sizlerin elinde, bizlere düşen de size iyi eğitim koşulları sağlamaktır.”  dedi.
Vali Deniz, “Ülkemizin Geleceği Gençlerimize Emanet”

İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından Öğretmenevinde düzenlenen toplantıya Vali Deniz’in yanı sıra İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Kurtaran, Şube Müdürleri ve okulların öğrenci temsilcileri katıldı. Toplantıda İl Milli Eğitim Müdürü Kurtaran ve Vali Deniz, öğrencilere hitaben birer konuşma yaptılar. Açış konuşmasını yapan İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Kurtaran, konuşmasında Okul Meclisi ve demokrasi eğitimi ile nelerin amaçlandığını anlattı.

Kurtaran; “Sayın Valim, kıymetli okul temsilcilerimiz, öncelikle hepinizi saygıyla selamlıyorum. Bugün ilimizin merkez ilçesindeki ortaokul ve ortaöğretim okul temsilcileriyle özellikle buluşma isteğiniz üzerine bu programı tertipledik. Okul meclisleriyle ilgili kısa bir bilgiyi arz etmek istiyorum. Malumunuz 2004 yılından beri bakanlığımızın ‘Demokrasi Eğitimi ve Okul Meclisleri Yönergesi’ ile bu çalışmalarımız devam ediyor. Aynı zamanda Türkiye Büyük Millet Meclisi de bu projenin ortağıdır. Okul Meclisi ve Demokrasi Eğitimi ile Cumhuriyetimizin demokrasi ile güçlendirilmesi; öğrencilerimizde yerleşik bir demokrasi kültürünün oluşturulması, hoş görü ve çoğulculuk bilincinin geliştirilmesi, kendi kültürünü özümsemiş, millî ve manevî değerlere bağlı, evrensel değerleri benimseyen nesillerin yetiştirilmesi; öğrencilere seçme, seçilme ve oy kullanma kültürünün kazandırılması; katılımcı olma, iletişim kurabilme, demokratik liderliği benimseyebilme ve kamuoyu oluşturabilme becerilerinin kazandırılması amaçlanmaktadır. Bu kapsamda okullarımızda ekim ayında şube temsilci seçimleri yapılıyor, daha sonra şube temsilcileri kendi aralarında okul temsilcisini seçiyorlar. Okul temsilcileri de kendi aralarında yaptıkları seçimle merkez ilçe ve diğer ilçe temsilcilerini seçiyorlar. Aralık ayının 8’inde de il temsilcisi seçimi yapılacak, il temsilcisi de her ilçede en çok oyu alan beş temsilcinin oy kullanması sonucu seçiliyor. Ulusal Egemenlik Haftası’nda da il temsilcileri Türkiye Büyük Millet Meclisinde buluşuyor, oturum gerçekleşiyor, aynı zamanda orada il temsilcileri tarafından Meclis Başkanı seçiliyor. Süreç 12 yıldır bu şekilde devam ediyor.” diye konuştu.      

Kurtaranın konuşmasının ardından Vali Ahmet Deniz gençlere hitaben kısa bir konuşma yapan Vali Deniz, ülkemizin geleceği olan gençlerimize daha iyi eğitim koşullarını sağlamak için gece gündüz çalıştıklarını belirterek, “Çocuklarımıza verilen eğitim doğru kişiler tarafından verilmesi gerekiyor. Eğitimin yanlış kişiler tarafından verilmesinin sonuçlarını 15 Temmuz’da gördük. Milletine, bayrağına ve vatanına savaş açan bireylerin yetiştiğine tanık olduk. Bu coğrafyada maalesef ülkemizin gelişmesini istemeyen ve gençlerimizin geleceğini ipotek altına almaya çalışan bazı güçler var. Bir kısmı dışardan destekli, bazıları haince girişimlerde bulunuyor.  15 Temmuz Fetullahçı Terör Örgütü´nün (FETÖ) darbe girişimi eğer başarılı olsaydı; Türkiye, Suriye gibi iç Savaşın olduğu bir ülke olacaktı. Geleceğimiz olmayacaktı. Çünkü vatan olmazsa ne eğitim, ne sağlık,  ne kalkınma, ne huzur ne de güvenlik olurdu” diye konuştu

“Milletin geleceği sizlerin ellerinde sizlerin omuzlarında”

Gençleri ülkemizin birlik ve beraberliğine, milli ve manevi değerlerine sahip çıkmalarını isteyen Vali Deniz, “Gece gündüz demeden öncelikle ülkemizin birliğine beraberliğine, milli ve manevi, insani değerlerimize sahip çıkarak birbirimizi kucaklamalıyız. Bütün bunları yapabilmemiz için iyi okuyacağız. Okumadan, üretmeden bir ülkenin gelişmesi mümkün değil. Çünkü bu milletin geleceği siz gençlerin ellerinde ve omuzlarındadır. Biz bayrağı sizlere devredeceğiz. Bu al yıldızlı şehit kanlarıyla sulanmış bayrağımız hep zirvede olmalı.  Onu da zirvede tutacak olan sizlersiniz.  Sevgili gençler sizleri biz yürekten seviyoruz. Bol bol kitap okuyun, derslerinize çalışın ve bu alışkanlıkları en iyi şekilde sürdürün.” dedi.

 Konuşmaların ardında Vali Deniz, öğrencilerin eğitim, okulların fiziki durumlarına ilişkin sorun ve sıkıntılarını dinledikten sonra toplantı sona erdi.

07-12-201607-12-201607-12-201607-12-201607-12-201607-12-201607-12-201607-12-201607-12-201607-12-201607-12-201607-12-2016

 

 

 

 

 

 

Gap Mahallesi 2503. Sokak No3 Merkez / BATMAN - Santral (0488) 280 72 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.