BATMAN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Vali Deniz, TÜBİTAK Proje Finallerine Katılacak Öğrencilerle Bir Araya Geldi

Vali Ahmet Deniz, bu yıl 49. su düzenlenen TÜBİTAK Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri yarışmasının Türkiye finaline katılacak öğrencilerle kahvaltıda bir araya geldi.
Vali Deniz, TÜBİTAK Proje Finallerine Katılacak Öğrencilerle Bir Araya Geldi

Öğretmenevinde düzenlenen programa, Vali Deniz’in yanı sıra İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Kurtaran, okul müdürleri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

            Kahvaltıdan sonra öğrencilere hitaben kısa bir konuşma yapan Vali Deniz,  ilimizde eğitim alanında yürütülen projelere değinerek, “Geçen yıl Batman Her Yerde Okuyor, Çocuğumu Seviyorum Anaokuluna Gönderiyorum, Okur-Yazar Buluşmaları gibi çeşitli projelerin bulunduğu 22 alt başlığı olan “Nitelikli Eğitime Kararlı Adımlar” projesine start verdik.  İlimizde eğitimi daha nitelikli hale getirmek, öğrencilerimizin başarısını artırmak için birçok projeyi hayata geçirdik. Kısa bir sürede ümit verici başarı elde etmemiz bizi çok mutlu ediyor. Tek derdimiz öğrencilerimizin, akademik başarının yanında ülkesini ve vatanını seven, ortak değerlerimize sahip çıkan, milli ve manevi değerlerimizi özümsemiş, yürekli ve cesaretli gençler olarak yetişmeleridir” dedi.

            Van’da düzenlenen TÜBİTAK 49. Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri yarışmasında Batman 750 proje ile Türkiye’de en fazla proje sunan dördüncü il olduğunu ifade eden Vali Deniz, "Türkiye’de genelinde finale kalan 220 proje içerisinde 11 projenin ilimizde olması gurur verici bir şey. Ülkemiz eğitim sayesinde gelişecek ve büyüyecektir. Bu da sizlerin sayesinde gerçekleşecek. Proje üretmeden, teknolojiyi kullanmadan, sahip olduğumuz bilgiyi teknoloji ile buluşturmadan gelişmek mümkün değildir. Dünyadaki gelişmelerle ancak böyle rekabet edebiliriz. Teknolojide dışa bağlıysanız, teknolojinizi kendiniz üretemiyorsanız bir yere varmak mümkün değildir. Teknolojik bağımlılık, ekonomik bağımlılığı getiriyor” dedi.

            Konuşmanın ardından öğrencilerle bir süre sohbet eden Vali Deniz, kendilerine çeşitli hediyeler vererek, öğrenci ve öğretmenleri başarılarından dolayı tebrik etti.

 “18 Projenin 11’i Batman’dan”

Van ilinde düzenlenen TÜBİTAK 49. Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışmasına 38 proje gönderen batman, 11 birincilik alarak büyük bir başarıya imza attı.

Türkiye’den 16.300 proje başvurusu yapılan yarışmaya, ilimiz 745 proje başvurusu ile ülkemiz genelinde en çok proje başvurusu yapan 4. il oldu. Yapılan elemelerin ardından Van’daki bölge finallerinde 38 proje yarışma hakkı elde etti. Yapılan değerlendirmelerin ardından ilimiz; Sosyoloji, Teknolojik Tasarım, Fizik, Kodlama, Matematik, Psikoloji, Kimya, Edebiyat ve Değerler Eğitimi dallarında 11 birincilik alırken, Kodlama ve Matematik dallarında iki projemiz ikinci, Coğrafya, Edebiyat, Psikoloji ve Teknolojik Tasarım dallarında dört projemiz ise üçüncü olmayı başardı. Ağrı, Bitlis, Hakkâri, Batman, Muş, Siirt, Şırnak ve Van illinden öğrenciler tarafından hazırlanan 100 projeden 18 proje Antalya’da düzenlenecek olan Türkiye finallerine gitmeye hak kazandı. Bu 18 projeden 11’i ilimizden seçilerek bu alanda bir rekor elde edilmiş oldu.

06-04-201806-04-201806-04-201806-04-201806-04-201806-04-201806-04-201806-04-201806-04-2018

Gap Mahallesi 2503. Sokak No3 Merkez / BATMAN - Santral (0488) 280 72 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.