BATMAN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

UZAKTAN EĞİTİM SÜRECİNDE MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI, BATMAN VALİLİĞİ VE BATMAN BELEDİYESİ TARAFINDAN ÖĞRENCİLERİMİZE SUNULAN KİTAP DESTEĞİ

UZAKTAN EĞİTİM SÜRECİNDE MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI, BATMAN VALİLİĞİ VE BATMAN BELEDİYESİ TARAFINDAN ÖĞRENCİLERİMİZE SUNULAN KİTAP DESTEĞİ

              Uzaktan eğitim sürecinde, öğrencilerimize kitap desteği ile ilgili öğrencilerimize hitap eden Valimiz Sayın Hulusi ŞAHİN:

             "Sevgili Öğrenciler,

2020 yılı Mart ayından itibaren COVID-19 salgını ile birlikte ülkemiz genelinde uzaktan eğitim sürecine başladık. Millî Eğitim Bakanlığımızca EBA Canlı Sınıf ve TRT EBA TV desteğiyle uzaktan eğitim yayınları sağlanmış ve ülkemiz genelinde uygulanmaya başlanmıştır. Milli Eğitim Müdürlüğümüz tarafından da tüm sınıf seviyelerinde kazanımları içeren video içerikleri hazırlanmış YouTube/Batmanilmem kanalı üzerinden öğrencilerimizin istifadesine sunulmuştur.

Millî Eğitim Bakanlığının bu çalışmalarına destek olarak, Valiliğimizce ilimize bağlı kırsal alandaki öğrencilerimizin istifadesine sunmak amacıyla Ölçme Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü (ÖDSGM) tarafından dijital ortamda e-kitap olarak yayınlanan bu "Çalışma Kitabını" çocuklarımıza basılı kitap haline getirerek ulaştırıyoruz.

              Sevgili Çocuklar,

              Öğrenme azminiz ve hayat enerjinizin hiç bitmemesini temenni eder sağlıklı günlerde sizlerle okul sıralarında en kısa sürede buluşma ümidiyle başarılar diliyorum." 

UZAKTAN EĞİTİM SÜRECİNDE MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI, BATMAN VALİLİĞİ VE BATMAN BELEDİYESİ TARAFINDAN ÖĞRENCİLERİMİZE SUNULAN KİTAP DESTEĞİ

               Koronavirüs Salgını nedeniyle Milli Eğitim Bakanlığı tarafından Mart 2020 tarihinden itibaren ulusal düzeyde ''Uzaktan Eğitim'' sürecine geçilmiştir. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yurt genelinde EBA alt yapı desteğiyle uzaktan eğitim dersleri ''Canlı Ders'' şeklinde planlaması yapılmış, süreç tüm yurt genelinde koordine edilmiştir.

Milli Eğitim Bakanlığı; Ölçme Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından dijital içerikler hazırlanarak "Beceri Temelli Soru örnekleri, Çalışma Fasikülleri, LGS Örnek Soruları'' yayınlamıştır. Yaşam Temelli Beceri Soruları, öğrencilerin formül ezberlemesine gerek kalmadan bir şeyleri öğrenmesine ve çözmesine fayda sağlamak açısından oldukça önemlidir. Teknolojinin ilerlemesiyle birlikte bilgiye ulaşma da hız kazanmıştır. Salgın döneminde Milli Eğitim Bakanlığı, dünya ülkeleri arasında oldukça başarılı bir süreç gerçekleştirmiştir. Öğrencilerin sınavlarda başarısını test etmenin yanı sıra bireysel becerilerinin de test edilebilmesi, keşfedilen becerilerin çağa uygun olarak geliştirilmesi doğrultusunda Beceri Temelli Soru Sistemi geliştirilmiş, hazırlanan soru örnekleri dijital içeriklerle öğrenci ve öğretmenlerin hizmetine sunulmuştur.

Beceri Temelli Sorular;

 • Çocukların akıl yürütmesini sağlar.
 • Öğrenciler bu tip sorular sayesinde eleştirel düşünce yapısına hakim olur.
 • Gereksiz formül ezberine efor sarf edilmez.
 • Çocukların zihinsel becerileri gelişmiş olur.
 • Yorumlama yeteneği gelişir.
 • Öğrencilerin daha kaliteli bir eğitim alması sağlanır.
 • Analitik düşünme becerisi kazanılır.
 • Dikkat kazanılır.

           Beceri temelli soruların her öğrenciye ulaşabilmesi içim Bakanlık tarafından 2-12. Sınıflar için hazırlanmış olan dijital içerikler Bakanlık sitesinde yayınlanmıştır. Uzaktan Eğitim Sürecinde internet erişimi olmayan öğrencilerimiz, Eylül 2020 itibariyle tespit edilmiş, bu bağlamda öğrencilerimize dijital ortamda yayınlanan kitapların Bakanlıkça basımı yapılarak 5, 6, 7. Sınıflara ''Beceri Temelli Test Kitapları'' , 8. Sınıflara ''LGS'ye Hazırlık Çalışma Kitapları'' , 9,10,11 ve 12. Sınıflara ''Tekrar Test Kitapları'' adı altında toplamda 48.514 kitap gönderilmiş, internet erişimi olmayan öğrencilere dağıtılmıştır.

            Batman Valiliği, İl Özel İdaresi ile Batman Belediyesinin desteğiyle Bakanlığın dijital olarak yayınladığı kitapların 5, 6, 7. Sınıflara ''Beceri Temelli Test Kitapları'' , 8. Sınıflara ''LGS'ye Hazırlık Çalışma Kitapları'' adı altında toplamda 20.000 adet kitabın basımı yapılarak kırsalda ve merkezde okuyan öğrencilerimizin çoğuna bu kitaplar, dağıtılmıştır. Bakanlığın 48.514 kitabı ile bu, 20.000 kitabın dağıtımıyla toplamda 68.514 kitap dağıtılmış oldu. Ayrıca Batman İl Milli Eğitim Müdürlüğünün bütçesinden Bakanlıkça dijital olarak yayınlanan 2, 3,  4. Sınıflara yönelik toplamda 9.000 kitap basım aşamasında olup kırsaldaki ve merkezdeki internet erişimi olmayan öğrencilere dağıtılacaktır.

Sınıf Düzeyleri

Kitap İçeriği

Kitap Sayısı

Batman Valiliği ve Batman Belediyesince Basımı Yapılan Kitap Sayısı

5. Sınıf

Beceri Temelli Testler

5791

5000

6. Sınıf

Beceri Temelli Testler

5808

5000

7. Sınıf

Beceri Temelli Testler

5682

5000

8. Sınıf

LGS Çalışma Kitabı (Sözel)

5874

Tek Cilt Kitap:

5000

8. Sınıf

LGS Çalışma Kitabı (Sayısal)

5874

9. Sınıf

Tekrar Testleri

6990

 

10. Sınıf

 

Tekrar Testleri

4241

 

11. Sınıf

Tekrar Testleri

3364

 

12. Sınıf

Tekrar Testleri

2762

 

9. Sınıf

Tekrar Testleri Mesleki Teknik Eğitim

903

 

10. Sınıf

 

Tekrar Testleri Mesleki Teknik Eğitim

547

 

11. Sınıf

Tekrar Testleri Mesleki Teknik Eğitim

305

 

12. Sınıf

Tekrar Testleri Mesleki Teknik Eğitim

373

 

 

Toplam Kitap Sayısı:

48.514

20.000

 

 


 

 

 

 

 

 

 

 • Dağıtılan kitap adedi: 68.514

 • Dağıtımı Planlanan Kitap adedi: 9.000

 • Genel Toplam: 77.514

 • 03-03-202103-03-2021

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Gap Mahallesi 2503. Sokak No3 Merkez / BATMAN - Santral (0488) 280 72 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.