BATMAN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

“Türkiye’de Hayat Boyu Öğrenmenin Geliştirilmesi Projesi-II’’ Batman Bilgilendirme Toplantısı Yapıldı

Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından finanse edilen, “Türkiye’de Hayat Boyu Öğrenmenin Geliştirilmesi Projesi” kapsamında, Mezopotamya otelinde Bilgilendirme Toplantısı düzenlendi. 
“Türkiye’de Hayat Boyu Öğrenmenin Geliştirilmesi Projesi-II’’  Batman Bilgilendirme Toplantısı Yapıldı

Mezopotamya oteli toplantı salonunda gerçekleşen “Türkiye’de Hayat Boyu Öğrenmenin Geliştirilmesi Projesi” bilgilendirme toplantısına Batman Vali Yardımcısı Ertuğ Şevket Aksoy, Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü Yaygın ve Mesleki Eğitim Daire Başkanı Süleyman Akgül, Batman İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Kurtaran, Batman üniversitesi, Halk Eğitim Merkezi, Mesleki Eğitim Merkezi, Belediyeler, STK’lar, Meslek Odaları, İşveren Temsilcileri, eğitim ve istihdam konularında çalışmalar yürüten kurum temsilcileri katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşının ardından program başladı. Açış konuşmasını Batman İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Kurtaran yaptı.

Kurtaran; “Bu gün burada, 24 ilde uygulanan Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğümüzün, Çalışma ve Sosyal Güvenlik bakanlığıyla birlikte yürütücüsü olduğu “Türkiye’de Hayat Boyu Öğrenmenin Geliştirilmesi Projesi”nin tanıtımı için bir aradayız. Projemizle ilgili teknik bilgileri aramızda bulunan sayın daire başkanımız ve projede görevli uzmanlar ayrıntılı olarak sunacaklar.  Projemizin ilimize ve ülkemize faydalı olmasını temenni ederken, katılımlarından dolayı sayın Vali Yardımcımıza ve siz değerli katılımcılara teşekkür ediyorum” dedi.  Kurtaran’ın ardından  MEB Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü Yaygın ve Mesleki Eğitim Daire Başkanı Süleyman Akgül, projeyle ilgili bir konuşma yaptı.

 Akgül; “AB ve Türkiye’nin ortaklaşa finanse ettiği proje, Bakanlığımız Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ortak çalışması ile yürütülmektedir. Proje kapsamında hayat boyu öğrenme olanaklarını, kapsamlı stratejilerin geliştirilmesi ve uygulanması aracılığıyla iyileştirmek, hayat boyu öğrenme konusunda farkındalık oluşturma ve katılım oranını artırma amaçlanmaktadır. Hayat boyu öğrenmenin önemi konusunda bireylerin ve işverenlerin farkındalığının artırılması için sosyal paydaşlarla işbirliği yapılacak, bu doğrultuda sosyal paydaşları bilgilendirmek ve onların da desteğini almak amacıyla projemizi 24 pilot ilde düzenlediğimiz bilgilendirme toplantıları ile anlatıyoruz. Süreç içerisinde Türkiye’de hayat boyu öğrenmeye katılım oranı yüzde 1,8’den yüzde 4,6’ya yükselmiş ancak AB’nin 2020 hedefi olan yüzde 15 oranına ulaşılması için planlı bir çalışma sürdürülmektedir.” diye konuştu. Toplantının açış konuşmaları bölümünde son olarak Batman Vali Yardımcısı Ertuğ Şevket Aksoy bir konuşma yaptı.

Konuşmasında ülkenin 15 Temmuz darbe girişiminden bu yana zor bir süreçten geçtiğini belirten Aksoy, “Hakikaten bu toplumun huzuruna ve devlete kast eden bir grup eşkıya, bir darbe girişiminde bulundu. O günden bugüne kadar bunun travmasını toplum olarak her alanda görebiliyoruz. Bu durum bizi çok üzdü. Bundan sonra sadece bu darbeyi yapanlarla değil, bu tür oluşumlarla ve bu tür oluşumların içerisinde olanlarla her zaman mücadele edeceğiz. Bu bizim çocuklarımıza karşı görevimizdir. Bence Türkiye’nin bugünleri yaşamasında birçok etkenin yanında en önemli etkenlerden bir tanesi de, ne yazık ki bugün halen istenilen düzeyde evrensel değerlere sahip bir bilgi toplumu yaratılamamış olmasındandır.  Toplumun gelişmesine yönelik her türlü projeyi önemsemek ciddiye almak ve son derece titizlikle çalışarak başarılı kılmak zorundayız. Bu tür çalışmalar her zaman bana umut veriyor, kıvanç veriyor. Bu projenin tüm faydalananlara ilimize, ülkemize hayırlı olmasını diliyorum. İnşallah bu gibi projelerin bize sağladığı katkıyla gelecekte daha mutlu daha müreffeh, daha demokratik, daha huzurlu bir ülke haline geleceğiz” diye konuştu. Yapılan açış konuşmaların ardından proje uzmanı Donald Paterson ve Proje Ekip Lideri Sean  Curley tarafından katılımcılara proje hakkında detaylı bilgilendirmeler yapıldı. Proje tanıtım toplantısı öğleden sonra paydaşlar danışma oturumları ile devam etti.

18-08-201618-08-201618-08-201618-08-201618-08-201618-08-201618-08-2016

 

 

Gap Mahallesi 2503. Sokak No3 Merkez / BATMAN - Santral (0488) 280 72 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.