BATMAN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

TÜBİTAK Tanıtım ve Bilgilendirme Toplantısı Yapıldı

Milli eğitim bakanlığı ile TÜBİTAK arasında yapılan işbirliği protokolü kapsamında; bilim ve kültürün gelişmesine yönelik hazırlanan ‘TÜBİTAK Bilim Fuarları’ ve ‘2204 TÜBİTAK Ortaöğretim Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması’ tanıtım ve bilgilendirme toplantısı yapıldı.
TÜBİTAK Tanıtım ve Bilgilendirme Toplantısı Yapıldı

Batman Üniversitesi şehir yerleşkesi kampüsünde bulunan konferans salonunda gerçekleşen toplantıya İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Kurtaran, Şube Müdürü Abdurrahman Kardaş, Proje İl Temsilcisi Batman Üniversitesi Öğretim Görevlisi Ömer Güllü, Milli Eğitim Müdürlüğü Proje Ekibi, ortaokul ve ortaöğretim kurumlarının koordinatör öğretmenleri katıldı. Tanıtım ve bilgilendirme toplantısı İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Kurtaran’ın açış konuşmasıyla başladı.

Kurtaran; “ Çok kıymetli meslektaşlarım bugün yine çok önemli bir konu için toplanmış bulunmaktayız. Hepimiz biliyoruz ki günlük işlerimizde bile bir plan var hatta öncesinde belki bir projeyi zihnimizde kurguluyoruz ve ona göre iş yapıyoruz. Bu nedenle diyoruz ki artık çocuklarımız işlerini bir plana, projeye uygun yapsınlar.  Batman olarak şu an ortaöğretim projelerinde sizin çalışmalarınızla kendisinden en çok söz ettiren iliz.  Van Bölge Finallerine son iki yılda en çok proje gönderen il olma başarısı gösterdik. 2016’da 316, 2017’de 470 proje sunduk. Bu sene de 745 proje sunarak, bizden çok daha fazla öğrencisi, kurumu olan illeri geride bırakıp bölge bazında en fazla proje sunan il olduk ve Türkiye genelinde de 4. il olma başarısını gösterdik. Batman olarak sadece nicel birinciliğimiz yok aynı zamanda nitel birinciliğimiz de var. Van Bölge Finalinde 13 bilim gurubundan 9’unda bizim projeler en nitelikli projeler olarak kabul edildi. Bazı dallarda da 2 tane birincilik aldık. Yani bölgeden de 11 projemiz birinci seçildi ve Türkiye finaline gitti. Antalya’da yapılan Türkiye finaline 81 il içinde en çok proje gönderen, en nitelikli proje sunan il olduk. Bundan dolayı hepinizi kutluyorum,  çocuklarımıza proje hazırlama kültürü kazandırmış olmaktan dolayı mutluluk duyuyorum. Bizim sevincimiz proje sayısının çokluğundan ziyade, çocuklarımızın proje mantığını kavramış olmasından ve artık her işini bir plan ve proje dâhilinde yapacak olmasındandır. İşte bundan dolayı da proje sayımızın giderek artmasını ve daha çok öğrencimizin bu çalışmaların içinde olmasını istiyoruz. Her okulumuz öğrencilerini proje etkinliklerine katsın, proje mantığını öğrencilere kavratsınlar, onun için bu çalışmaları önemsiyoruz.

Değerli öğretmen arkadaşlarım konuşmamın sonunda Şanlıurfa’da ve Ankara’da Sayın Bakanımızın başkanlığında yapılan toplantılarda Sayın Bakanımızın her birinize ayrı ayrı selamları var.” diye konuştu. Yapılan açış konuşmasının ardından İl Milli Eğitim müdürlüğü proje ekibinden Abdulgani Tarargan ve Erkan Alkan 4006 TÜBİTAK Bilim Fuarları ve 2204 TÜBİTAK Ortaöğretim Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması hakkında teknik bilgiler içeren sunumlar yaptılar, bilgilendirme toplantısı soru cevap bölümüyle sona erdi.

24-09-201824-09-201824-09-201824-09-201824-09-201824-09-201824-09-201824-09-201824-09-201824-09-2018

 

Gap Mahallesi 2503. Sokak No3 Merkez / BATMAN - Santral (0488) 280 72 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.