BATMAN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Tercih Danışmanlığı Bilgilendirme Toplantısı Yapıldı

İl Milli Eğitim Müdürlüğünün 2017 yılı TEOG ve LYS tercih danışmanlığı hizmeti komisyonlarında görev alacak rehber öğretmenlere RAM’da bilgilendirme toplantısı yapıldı. 
Tercih Danışmanlığı Bilgilendirme Toplantısı Yapıldı

Rehberlik Araştırma Merkezi toplantı salonunda gerçekleşen tercih bilgilendirme toplantısına İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Kurtaran, İl Milli Eğitim Müdürü yardımcısı Mehmet Naci Şemdinoğlu, görevli okul müdürleri ve tercih danışmanlığı komisyonlarında görev alan öğretmenler katıldı. Bilgilendirme toplantısı RAM Müdürü Zafer Korkmaz ve Mesleki Eğitim Merkezi Müdürü Rıdvan Ulu’un bilgilendirme konuşmalarının ardından İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Kurtaran’ın konuşmasıyla devam etti. Kurtaran konuşmasında doğru tercihin önemine dikkat çekti.

İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Kurtaran; “ Değerli arkadaşlar, 8. ve 12. sınıftaki çocuklarımızın tercih dönemi 14-24 Temmuz tarihleri arasında gerçekleşecektir. Bu dönem içerisinde çocuklarımız da velileri de biz de büyük bir heyecan yaşamaktayız. Eğitim böyle bir süreçtir. Yani öğrenciyi mezun etmekle işimiz bitmiş olmuyor. Sürekli çocuklarımızın yanında olmamız ve onların doğru yönlendirilmesi için rehberlik yapmamız gerekiyor. Bunun için tercih danışmanlığı komisyonlarımızı kurduk. Bu zorunlu bir görev değildir.  Fedakârlıktır ve özveridir. Bu sıcak yaz günlerinde ortaya koyduğunuz özveriden dolayı hepinize teşekkür ediyorum.

Tercih dönemi gerçekten çok önemlidir. Çocuklarımızın iyi bir geleceğe hazırlanması için öncelikle ülkemizdeki ve ilimizdeki okulların durumlarını çok iyi bilmemiz gerekir. İlk olarak yeni açılan okullarımızla ilgili size bilgi vermek istiyorum. İlk kez öğrenci alacak Farabi Anadolu Lisesi ve Abdulhamithan Anadolu Lisesi adlı iki okulumuz var. Yeni bir okulda okumak her zaman avantajdır. Yani fiziki mekân itibarıyla avantaj olduğu gibi eğitim öğretim kalitesi açısından da fırsattır. Bu iki okulumuza öğrencilerimizin erişimini göz önünde bulundurarak onları yönlendirmenizi istiyoruz.

Tabi meslek liseleri ile ilgili çalışmalarımız da var. Önümüzdeki yıldan itibaren iki meslek lisemiz hizmete girecek. Yine Mesleki Eğitim Merkezimizin de açılması bizim için avantaj oldu. Şuan yapabileceğimiz en iyi çalışmalardan biri de meslek liselerine ve mesleki eğitim merkezlerine öğrencilerin yönlendirilmesi olacaktır. Bu sayede öğrencilerimiz teorik bilgilerin yanında pratik bilgilerini de artırarak iş hayatına daha elverişli hale geleceklerdir.

Bir de bu yıl Zeynelbey Erkek Anadolu İmam Hatip Lisesi Fen ve Sosyal Bilimler Programına dâhil edildi. Bu duruma dikkat etmeniz gerekiyor. Çünkü bu lisemiz artık bir proje okuludur. Yani bu okula girecek olan öğrencilerimiz Fen ve Sosyal Bilimler ağırlıklı bir program görecekler. Fen Lisemizdeki kültür dersleri ile Zeynelbey Erkek Anadolu İmam Hatip Lisemizdeki kültür dersleri eşittir. Yeni müfredata göre Fen Lisesi için hazırlanan kitaplar proje okullarımızda da okutulacak. Proje okulları özel okullardır. Çok fazla alternatifi olan okullar değiller. İlimizde kızlar için Fatıma Zehra Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi, erkekler içinde Zeynelbey Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi bulunmaktadır. Proje okullarımızın avantajlarını velilerimize ve öğrencilerimize çok iyi anlatmamız gerekiyor.” dedi.

Kurtaranın konuşmasının ardından toplantı soru cevap bölümüyle sona erdi.

İlimizde TEOG Tercih Danışmanlığı Komisyonlarının kurulduğu 19 merkez bulunmaktadır. Bunlar:

19 MAYIS ORTAOKULU,

50. YIL ORTAOKULU,

ADEM İLKILIÇ ORTAOKULU,

AYDINKONAK ORTAOKULU,

FATİH ORTAOKULU,

GÜLTEPE ORTAOKULU,

VEYSEL KARANİ İMAM HATİP ORTAOKULU,

İMKB BELDE ORTAOKULU,

KARATAY ORTAOKULU,

KÜLTÜR ORTAOKULU,

METİN BOSTANCIOĞLU ORTAOKULU,

TURGUT ÖZAL İMAM HATİP ORTAOKULU,

ÖĞRETMENEVİ GÜNDÜZ,

ÖĞRETMENEVİ GECE,

TOKİ DUMLUPINAR ORTAOKULU,

ABDULCELİL CANDAN İMAM HATİP ORTAOKULU,

ATATÜRK ORTAOKULU,

MEHMET ŞİMŞEK İMAM HATİP ORTAOKULU,

TÜPRAŞ ORTAOKULU

 ÖSYS için ise Tercih Danışmanlığı Komisyonlarının kurulduğu 13 merkez bulunmaktadır. Bunlar: 

 ATATÜRK ANADOLU LİSESİ,

BATMAN ANADOLU LİSESİ,

FATİH ANADOLU LİSESİ,

FEN LİSESİ,

HALK EĞİTİM MERKEZİ,

KÜLTÜR MTAL,

MEHMET AKİF ERSOY ANADOLU LİSESİ,

MEVLANA ANADOLU LİSESİ,

ÖĞRETMENEVİ GÜNDÜZ,

ÖĞRETMENEVİ GECE,

PETROL ANADOOLU LİSESİ,

TURGUT ÖZAL ANADOLU LİSESİ,

YAHYA KEMAL BEYATLI LİSESİ

 Bu komisyonlarda toplam 177 rehber öğretmen, belirlenen takvim çerçevesinde Tercih Danışmanlığı Hizmeti verecektir.

13-07-201713-07-2017

13-07-201713-07-201713-07-201713-07-201713-07-201713-07-2017

 

Gap Mahallesi 2503. Sokak No3 Merkez / BATMAN - Santral (0488) 280 72 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.