BATMAN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Siyer-i Nebi Bilgi Yarışması Devam Ediyor

İl Milli Eğitim Müdürlüğünün bu yıl 4.’sünü gerçekleştirdiği liseler arası Siyer-i Nebi bilgi yarışması grup yarışmaları devam ediyor.
Siyer-i Nebi Bilgi Yarışması Devam Ediyor

Fatıma Zehra Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi konferans salonunda devam eden liseler arası bilgi yarışmasını ziyaret eden İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Kurtaran öğrencilerle bir süre sohbet etti, öğrencilere başarılar diledi.

‘’Hz. Peygamber hayatınızın her noktasında inşallah olsun.’’ diyen, Kurtaran; “ Sevgili gençler hayırlı yarışmaların arasında yer alan Siyer-i Nebi yarışmalarında geçtiğimiz yıllarda İmam Hatip Liselerimizin dışındaki liselerimizin de bu alanda derece yapmış olmaları bizi sevindiriyor. Demek ki Kur’an-ı Kerimi güzel okuma ve öğrenme, Siyer-i Nebiyi öğrenme İmam Hatip okulu öğrencilerine has bir durum değil. Hepimiz Hz. Peygamberin hayatını en iyi şekilde öğrenmekle mükellefiz, yine aynı şekilde hepimiz Kur’an-ı Kerimi öğrenmekle mükellefiz.  Yani mümin olan Müslüman olan herkes peygamberini tanımakla mükelleftir.  Kur’an-ı Kerimi öğrenmek üzerimizde farzdır, çünkü farz olan namaz ibadetini yerine getirmek için Kur-an okumak şart ise demek ki Kur-an okumak da farzdır.

Biz siyer-i Nebi dersini kuru bir tarih bilgisi olarak okutmuyoruz ve öyle öğrenilmesini de istemiyoruz. Sizler de zaten Siyer dersini bir tarih dersinden çok daha fazla öğreniyorsunuz.  Biz siyer-i nebi dersi ile Hz. Peygamberin hayatını kendi hayatımızda nasıl tatbik edebiliriz diye öğreniyoruz. Tabi bu yarışmamız kaybedeni olmayan yarışmalarımızdandır. Gerek katılan gerek izleyen herkes bu dersin bereketinden faydalanıyor. Onun için biz Hz. Peygamberin çocukluğundaki, gençliğindeki hayatını örnek almamız gerekir, zaten 40 yaşındaki hayatından sonra yani peygamberlik süreci bizim üzerimize farzdır.

Ben böyle bir yarışmaya katıldığınız için hepinizi tebrik ediyor, hepinize başarılar diliyorum. Bu hayatınız boyunca size lazım olan, hayatınıza yön veren bir dersin yarışmasıdır. Bu konuda size destek veren ailelerinize de teşekkür ediyorum. Bu dersi öğrenmenizde fedakârca çalışan öğretmenlerinize teşekkür ediyorum. Bu yarışmaya ev sahipliği yapan okul müdürümüze ve ekibine de teşekkür ediyorum.” diye konuştu. 

27-04-201827-04-201827-04-201827-04-2018

Gap Mahallesi 2503. Sokak No3 Merkez / BATMAN - Santral (0488) 280 72 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.