BATMAN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

PIRLS 2021 Sınavı Yapıldı

Uluslararası Okuma Becerilerinde Gelişim Araştırması PIRLS 2021 sınavı ilimizde başarılı bir şekilde tamamlandı.
PIRLS 2021 Sınavı Yapıldı

PIRLS 2021 araştırma sınavında 4. sınıf seviyesinde ilimizde Fatih İlkokulunda okuyan 75 öğrencimiz okuma becerileri başarısını izlemeyi amaçlayan Uluslararası Okuma Becerilerinde Gelişim Araştırması PIRLS 2021 sınavına katıldı.

Uluslararası Okuma Becerilerinde Gelişim Araştırması PIRLS ülkemizin de üyesi olduğu Uluslararası Eğitim Başarılarını Değerlendirme Kuruluşu-IEA tarafından 5 yıllık döngülerle yapılan bir tarama araştırmasıdır.

Uluslararası Eğitim Başarılarını Değerlendirme Kuruluşu (İEA) tarafından üye ve diğer katılımcı ülkelerde 5 yıllık dönemler halinde 4.sınıf öğrencilerine uygulanan Uluslararası Okuma Becerilerinde Gelişim Araştırması, ülkemizde 48 ilde, 192 okulda, 6.834 öğrencinin katılımı ile gerçekleştirilmektedir.

PIRLS farklı metin türlerine göre öğrencilerin okuduğunu anlama becerilerini ve okuma alışkanlıklarını ortaya koymak, bilişsel testler ile okuma becerilerini değerlendirmek, anketlerle okuma becerisini etkileyen faktörleri belirlemek, öğrenci, veli, yönetici ve öğretmen tabanlı veri toplama amaçlarıyla yapılmaktadır. Başarı testleri, okul anketi, öğretmen anketi, veli anketi ve öğrenci anketinden oluşan PIRLS, edebi ve bilgilendirici metinler içermektedir. Çoktan seçmeli ve açık uçlu soru türlerini içeriğinde barındıran PIRLS uygulamasına ilimizdeki Fatih İlkokulundan 75 öğrencimiz katılım göstermiştir.

İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Mahmut KURTARAN: "İlimizin de içinde bulunduğu 48 ilde, 192 okulda 4. sınıf seviyesinde öğrencilerimizin okuma becerileri başarısını izlemeyi amaçlayan PIRLS sınavına giren öğrencilerimize sınavlarında başarı diliyorum. Öğrencilerimizi güzel yarınlara hazırlayan sınıf rehber öğretmenlerimize, ölçme değerlendirmede görev alan arkadaşlarımıza, okul yöneticileri ve öğretmenlerimize teşekkür ediyorum." dedi.

Gap Mahallesi 2503. Sokak No3 Merkez / BATMAN - Santral (0488) 280 72 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.