BATMAN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

"Okul Bahçelerimiz Fıstık Ağaçları ile Buluştu"

İl Millî Eğitim Müdürlüğümüzce daha yeşil bir çevre oluşturmak amacıyla devam eden 'Geleceğe Nefes Ol' projesi kapsamında Batman'da bir marka oluşturmak için okullarda fıstık fidesiyle ağaçlandırma projesi çalışmasının startı Batman Fen Lisesinde verildi.


Batman Fen Lisesinde startı verilen fıstık fidesiyle ağaçlandırma etkinliğine İl Milli Eğitim Müdürümüz Mahmut KURTARAN, Tarım ve Orman İl Müdürü Mehmet GÜN, Ziraat Odası Başkanı Nizamettin AYDİŞ, Batman Fıstıkçılar Birliği Şube Başkanı Hifzullah AKTAŞ, Batman Ticaret Borsası Başkanı Arif Güneş, İl Milli Eğitim Müdürlüğü idarecileri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

"Amacımız Öğrencilerimizin Toprakla Buluşmasını Sağlamak"

İl Milli Eğitim Müdürümüz KURTARAN: "İlimizin çevresini yeşillendirmek ve öğrencilerimizin toprakla buluşmasını sağlamak amacıyla 'Geleceğe Nefes Ol' projemizi hayata geçirdik. Projemiz kapsamında okullarımızda çeşitli etkinlikler düzenliyoruz. Geçen seneden beri devam eden 'Geleceğe Nefes Ol' projemiz ile birlikte Batman'daki tüm okullarımızda ağaçlandırma çalışmalarımızı arttırarak devam ediyoruz. Yapacağımız ağaçlandırma çalışmaları neticesinde öğrencilerimizi toprakla buluşturmayı hedefliyoruz.

"Fıstık Ağaçlarını Şehrimizin Markası Haline Getireceğiz."

Bugün 'Geleceğe Nefes Ol' projemiz kapsamında yepyeni bir etkinliği hayata geçiyoruz. İlimizde tarım alanında son yıllarda fıstık konusunda ciddi bir ilerleme kaydedildi. Bu konuda ilimiz yeterince olgunluğa sahip. Bizlerde fıstık ağaçlarının Batman'ımızın bir markası haline getirmek amacıyla okul bahçelerimize fıstık ağaçları dikmeye başladık. Öğrencilerimiz ve velilerimiz fıstık ağaçlarını okullarımızın bahçelerinde görerek şehrimizin markası haline gelen fıstık ağaçlarını daha yakından tanıma fırsatı bulacaklar.

Fıstığı şehrimizin markası haline getirmek amacıyla başlattığımız projenin ilk startını Fen Lisemizin bahçesinde verdik.  Tarım ve Orman Müdürlüğümüzün, Fıstıkçılar Birliği Başkanımızın, Ziraat Odası Başkanımızın ve Ticaret Borsası Başkanımızın iş birliğiyle 100 kadar fıstık fidesini toprakla buluşturuyoruz. Bundan sonraki dönemlerde de okullarımızın bahçelerinde müsait olan yerlere diğer ağaçlarımızla birlikte fıstık fidelerini dikmeye devam edeceğiz.

"Okullarımızı Tarım Atölyeleri Haline Getireceğiz"

İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak yapacağımız bu etkinliklerle çocuklarımızın tabiatla iç içe bir eğitim sürecinden geçmelerini istiyoruz. Özellikle Sayın Bakanımızın 2023 Vizyonu kapsamında da vurguladığı gibi çocuklarımızın tasarım ve beceri atölyeleri özellikle tarım atölyelerinde bolca vakit geçirmelerini ve toprağa dokunan bir nesil yetiştirmeyi hedefliyoruz. Bu kapsamda okullarımızdaki atölye sayılarını artırmaya devam ediyoruz.  Çocuklarımız okullarımızdaki tarım atölyeleri ile hem toprakla buluşturuyoruz hem de şehrimizin bir marka değeri olan fıstığın okullarımızın bahçelerinde de bundan böyle dikerek şehre bir katkı sunmayı hedefliyoruz. Bu anlamlı çalışmamızda yer alan çalışmamıza katkı sunan tüm paydaşlarımıza teşekkür ediyorum." dedi.

Batman Fen Lisesinde gerçekleşen fıstık fidesiyle ağaçlandırma etkinliği fıstık fidelerinin dikilmesi ve fidelere can suyu verilmesiyle sona erdi.  

31-03-202131-03-202131-03-202131-03-202131-03-202131-03-202131-03-202131-03-202131-03-202131-03-202131-03-2021

Gap Mahallesi 2503. Sokak No3 Merkez / BATMAN - Santral (0488) 280 72 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.