BATMAN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Öğrencilerle ‘Kitap ve Okuma Kültürü Üzerine’ Söyleşi Gerçekleştirildi

‘Nitelikli Eğitime Kararlı Adımlar’ bünyesinde yer alan “Batman Her Yerde Okuyor” projesi etkinlikleri çerçevesinde bu hafta Türk Telekom Anadolu Lisesinde ‘Kitap ve Okuma Kültürü Üzerine’Söyleşi gerçekleştirildi.
Öğrencilerle ‘Kitap ve Okuma Kültürü Üzerine’ Söyleşi Gerçekleştirildi

Türk Telekom Anadolu Lisesi Konferans salonunda“Kitap ve Okuma Kültürü” üzerine yapılan söyleşi İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Kurtaran’ın öz geçmişinin okunmasıyla başladı. İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Kurtaran, öğrencilere kitap okumanın önemi veokumanın insan hayatına katkısınıörneklerle anlattı.

Kurtaran: “Sevgili Gençler, bütün bu devasa binalar, bakanlık, müdürlük, öğretmen ve diğer çalışanlar hepsi siz öğrenciler için var.  Sizler ileride ya bize güzel bir hayat yaşatırsınız ya da sıkıntılı bir hayata maruz kalırız. Şimdi güzel bir hayatı düşünüyorsak size iyi bir yatırım yapmamız lazım, bütün imkânları seferber etmemiz lazım ki siz ilerde ebeveynlerinize, bizlere iyi bir hayat yaşatasınız. Bizden öncekiler iyi çalışmamış olsalardı bu güzel binalar, mevcut imkânlar olur muydu? Ama keşke daha çok çalışsaydık daha çok imkânımız olsaydı. Demek ki ne kadar çok çalışırsak kendimize, ailemize, toplumumuza, ülkemize ve insanlığa daha çok hizmet etmiş oluruz. Onun için biz sizler için ne kadar çok hizmet edersek, faaliyet içinde bulunursak geleceğimize o kadar yatırım yapmış oluruz. Kısacası biz hep beraber gelecek için çalışıyoruz. Çünkü Hz. Peygamber ne diyor “İki günü bir olan ziyandadır”. Mesela 10 yıl sonra şu anki gibi olursak ne kadar kaotik bir durum olur değil mi? Çünkü insan zihnen, fikren, bedenen sürekli gelişiyor. O zaman bu gelişime karşı durulur mu? Bu yüzden kendimizi sürekli geliştirmeliyiz, bilgimizi arttırmalıyız. Öğrenme merakımız bitmemeli biterse zaten beyin de biter, beyin biterse insan da biter. Çünkü insanın tüm kontrolü, idraki ve hâkimiyeti beynindedir. Zihnimizi beslemek için ihtiyaç duyduğumuz bilgiyi de kitaplardan öğreniyoruz o zaman daha çok kitap okuyacağız.Kitap okudukça bilgiyle besleneceğiz, bilgiyle beslenen aklımızın yetisiyle daha güzel ve müreffeh bir geleceğe hazırlanacağız.

Sevgili Gençler, daha güzel bir gelecek daha güzel bir hayat için yapmanız gereken şey çok okumaktır. Bundan dolayı geleceğe en iyi şekilde hazırlanmanız için okuma kültürünün yaygınlaştırılması meselesi üzerinde ısrarla duruyoruz.” diye konuştu.

Söyleşi, İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Kurtaran’ın konuşmasının ardından öğrencilerin kitap ve okuma kültürü üzerine duygu ve düşüncelerini ifade etmeleriyle sona erdi. Söyleşinin sonunda öğrencilere kitap hediye edildi.

17-11-201817-11-201817-11-201817-11-201817-11-201817-11-201817-11-201817-11-201817-11-201817-11-2018

Gap Mahallesi 2503. Sokak No3 Merkez / BATMAN - Santral (0488) 280 72 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.