BATMAN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Öğrencilerimiz Beş Proje ile TEKNOFEST Finaline Katılacaklar

21-26 Eylül 2021 tarihleri arasında İstanbul Atatürk Havalimanında düzenlenecek olan TEKNOFEST Finali'nde BİLSEM, Abdulcelil Candan İmam Hatip Ortaokulu, Cumhuriyet Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ile Salih Günaydın Anadolu İmam Hatip Lisesi okullarımız toplam beş proje ile ilimizi temsil edecekler.
Öğrencilerimiz Beş Proje ile TEKNOFEST Finaline Katılacaklar

Bu önemli başarılarından dolayı finale katılmaya hak kazanan öğrencileri ve danışman öğretmenleri tebrik eden İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Mahmut KURTARAN: "Ülkemiz son yıllarda milli teknoloji hamlesi konusunda çok büyük bir ilerleme kaydetti. Şüphesiz gençlerimizin bu konuda yaptıkları çalışmaları desteklemek bu ilerlemenin en büyük sebeplerinden biridir. Bu anlamda Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı (T3 Vakfı) ve T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'nın yürütücülüğünde, Millî Eğitim Bakanlığımızın da paydaşı olduğu Türkiye'nin ilk ve tek havacılık, uzay ve teknoloji festivali olan TEKNOFEST festivali; gençlerimize büyük bir ilham ve motivasyon kaynağı olmuştur. Yapılan bu Dünya çapındaki çalışmalarla teknoloji, uzay ve havacılık konularına ilgi duyan gençlerimizin kendilerini ifade edebilecekleri büyük bir alan oluşmuştur.

Batman Milli Eğitim Müdürlüğü olarak bilime ve teknolojiye önem vererek bu konuda daima öğrencilerimize yardımcı olduk ve olmaya devam ediyoruz. Geçmişten aldığı ilham ile geleceğe bilimin ışığında yön verecek bir nesil yetiştirme gayreti için çalışmalarımıza hız kesmeden devam ediyoruz. 2023 Eğitim Vizyonumuzun temellerinde olduğu gibi çağın ve geleceğin becerileriyle donanmış ve bu donanımı insanlık hayrına sarf edebilen, bilime sevdalı, kültüre meraklı ve duyarlı, nitelikli, ahlaklı bireyler yetiştirmeye önem veriyoruz.

Bu kapsamda 21-26 Eylül 2021 tarihinde, Atatürk Havalimanı'nda gerçekleştirilecek Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali TEKNOFEST finallerine katılmaya hak kazanan öğrencilerimizi ve danışman öğretmenlerimizi bu başarılı çalışmalarından ötürü tebrik ediyorum. Bu başarıları ilimizin teknoloji çalışmaları açısından bizlere ve öğrencilerimize büyük bir motivasyon kaynağı olacaktır. Öğrenci ve öğretmenlerimize TEKNOFEST finallerinde başarılar diliyorum. Öğrencilerimizin kendilerini geliştirmeleri için her zaman onların yanlarında olup destek olmaya devam edeceğiz.

Bilim ve Sanat Merkezi (BİLSEM) "Hidrotermal Yöntemlerle Üretilen Aktif Karbonla Sudan Ağır Metal Giderimi" ve "Görünmez Tarihim" projeleriyle, Abdulcelil Candan İmam Hatip Ortaokulu Zamane Delular Minikler Takımı olarak Engelli Dostu Kategorisinde "İnsanlık Yararına Teknoloji Yarışması" projesiyle, Salih Günaydın Anadolu İmam Hatip Lisesi 2. Liselerarası İnsansız Hava Aracı yarışmasında "Batman Kartalı İHA" projesiyle, Cumhuriyet Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Mekanik Tasarım Kategorisinde  "Çevre ve Enerji Alanı" projesiyle ilimizi TEKNOFEST finaline temsil edecekler.

TEKNOFEST, Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı (T3 Vakfı) ve T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'nın yürütücülüğünde, Millî Eğitim Bakanlığımızın da paydaşı olduğu Türkiye'de milli teknolojinin geliştirilmesi konusunda kritik rol oynayan Türkiye'nin ilk ve tek havacılık, uzay ve teknoloji festivalidir.

İlki 2018'de gerçekleştirilen TEKNOFEST Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali; teknoloji yarışmaları, hava gösterileri, konserler, çeşitli konularda gerçekleştirilen etkinlikler ve söyleşiler gibi birçok faaliyete ev sahipliği yaparak toplumda teknolojiye olan ilgiyi artırmayı ve Türkiye'nin milli teknoloji üreten bir topluma dönüşmesi konusunda farkındalık oluşturmayı hedeflemektedir.

Türkiye'nin bilim ve mühendislik alanlarında yetişmiş insan kaynağını artırmayı hedefleyen binlerce gencimiz hayallerini gerçekleştirmek için çeşitli disiplin ve kategorilerde teknoloji yarışmaları düzenlenmektedir. İlk yılında 14 farklı kategoride düzenlenen teknoloji yarışmalarına toplamda 4333 takım, 20 bin genç başvuru yapmıştır. 2019 yılında 19 farklı kategoride teknoloji yarışması düzenlenen yarışmalara 81 il ve 122 ülkeden 17.373 takım ve 50 bin yarışmacı başvurmuştur. 2020 yılında ise Gaziantep'in ev sahipliğinde 21 farklı kategoride düzenlenen teknoloji yarışmalarına 81 il ve 84 ülkeden 20.197 takım, 100 bin genç başvuruda bulunmuştur.

21-26 Eylül 2021 tarihinde, Atatürk Havalimanı'nda gerçekleştirilecek Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali TEKNOFEST, geçmişinden aldığı ilhamla, Milli Teknoloji Hamlesi yolculuğuna devam etmektedir.

20-08-2021

Gap Mahallesi 2503. Sokak No3 Merkez / BATMAN - Santral (0488) 280 72 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.