BATMAN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Öğrenciler Konya’ya Uğurlandı

İlimizin çeşitli okullardaki okuma grupları içinde yer alan 90 öğrenci öğretmenleri eşliğinde 5 günlük Konya gezisine gitti. Hareket öncesi öğrencilerle bir araya gelen İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Kurtaran, öğrencilere çok çalışıp bol bol kitap okumalarını tavsiye ederek hayırlı yolculuklar diledi.   
Öğrenciler Konya’ya Uğurlandı

İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Kurtaran; “ Sevgili gençler 5 gün sürecek olan gezide kadim şehrimiz Konya’ya gidiyorsunuz. Fırsat bulduğumuzda sizi İslam medeniyetinin ve ülkemizin kadim şehirlerine götüreceğiz. Konya’nın medeniyetimizdeki önemini siz Konya’yı gezdikçe gördükçe kitaplarda yazılandan çok daha farklı olduğunu daha iyi anlayacaksınız. Bu durum İstanbul, Çanakkale, Diyarbakır, Kayseri ve diğer kadim şehirlerimiz için de geçerlidir.

Sevgili gençler bizim bütün çabamız amacımız sizin için iyi bir gelecek hazırlamak. Tabi sizin için iyi bir gelecek planlarken aslında ülkemiz için iyi bir gelecek planlamış oluruz.  Yarın inşallah sizler bu ülkenin yöneticileri olacaksınız, tabi bunun için kendinizi çok iyi yetiştirmeniz lazım. Her canlıyı kendi haline bırakabilirsiniz ama insan kendi haline bırakılacak bir canlı değil çünkü insan akılla mücehhez kılınmış donatılmıştır. İnsan akılla donatılmışsa karşılığında bir şey üretecek. İnsan dışında başka bir canlıda irade var mı, yok. Ama akıl ve irade Allah tarafından biz insana lütfedilmiş, bundan dolayı biz mükellef kılınmışız. Rabbimize karşı, kendimize karşı, anne babamıza karşı, topluma karşı ve tüm insanlığa karşı biz sorumlu kılınmışız. En iyi sorumluluğunu yerine getiren en bilinçli insandır. Onun için diyoruz ki bol bol okuyacağız. Okudukça bilinçleneceğiz, fikrimiz fikriyatımız netleşecek, kendi düşüncemiz berrak olacak, bize has orijinal fikirlerimiz olacak ve bu bizim sorumluluğumuzun farkında olmamızı sağlayacak. Her bir insan küçük bir dünya gibidir ve kendini dünyanın merkezinde görür. İşte insan bundan dolayı kıymetlidir. İnsan bundan dolayı mükelleftir ve mükellefiyetinin farkında olmalıdır. Mükellefiyetinin farkına varması için çok bilgilenmesi lazım. Bizimde çok çok bilgilenmemiz lazım bunun için biraz uykumuzdan, biraz gezmemizden, biraz istirahatimizden feragat etmemiz lazım ki o çok çok dediğimiz kısmı yakalayalım.

Sevgili gençler tarihe iz bırakmış insanlığa katkı sağlamış bütün fikir ve düşünür insanların hayatını okuyun bakın onlar günde 17 saat çalışmışlar, geri kalan sürenin tamamını da uykuya harcamamışlar. Eğer bizlerde çok çok okumazsak sıradan birer insan oluruz ama biz sıradanlığı kabul etmiyoruz. Bizim genlerimizdeki küllenmiş olan fıtratı ve feraseti çok çok okuyarak tekrar kazanacağız. Kadim şehirlerimizden Konya ilimize yapacağınız gezide size hayırlı yolculuklar diliyorum, selametle gidin selametle gelin.” diye konuştu.

Geziye katılan öğrenciler 5 gün sürecek gezide Konya’nın çeşitli tarihi mekânlarını gezecek, okuma gruplarıyla bir araya gelecekler.

27-04-201827-04-201827-04-201827-04-201827-04-201827-04-201827-04-201827-04-201827-04-201827-04-201827-04-201827-04-201827-04-2018

Gap Mahallesi 2503. Sokak No3 Merkez / BATMAN - Santral (0488) 280 72 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.