BATMAN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Milli Eğitim Müdürü Mehmet ÇELİK´ ten Karne Mektubu

Milli Eğitim Müdürü Mehmet ÇELİK´ ten Karne Mektubu

 

Değerli Öğrencilerimiz;

            Bir eğitim-öğretim döneminin daha sonuna geldiniz.  Bir dönemin sonucu olan karnenizi aldınız. Unutmayınız, aldığınız karne sembolik bir anlam taşımaktadır. O sizin gerçek başarınızın asla göstergesi olamaz. Yoğun bir dönemi geride bırakan siz öğrencilerimizin; Bakanlığımızın yapmış olduğu ortak sınavlarda başarı gösteren öğrencilerimizi de canı gönülden tebrik ederek başarılarının devamını dilerim. Yarıyıl tatilini en iyi şekilde değerlendirmenizi dilerim. 

 

Sayın Velilerimiz;

            Bir eğitim-öğretim döneminin daha sonuna geldik ve çocuğunuz bir dönemin değerlendirmesi olan karnesini aldı. Sonuçlar beklentisini karşılamış ya da karşılamamış olabilir. Bu, başarıya verdiğiniz anlamla doğrudan ilişkilidir Başarı ya da başarılı olmak kavramı kişiden kişiye değişir. Başarılı olmak, bazen istenilen sonuca ulaşmak anlamına gelir ki çocuğunuzun ve sizin başarı hedefleriniz farklı olabilir; bazen de gösterilen çaba, harcanan zaman, yerine getirilen sorumluluklardır başarı. 

            Karne başarısı, çocuk için küçük yaşlarda, beğenilme ve takdir kazanma anlamı taşırken ilerleyen yaşlarda yaşam başarısı ölçütü olabilir; ancak karne başarısı çocuğu tek değerlendirme yöntemi olmamalıdır. Burada önemli olan çocuğu kendi ilgi, yetenek ve akademik başarısı içinde değerlendirebilmektir. Karneye bir bütün olarak bakmak yerine çocuğun başarılı derslerini fark edip onu takdir etmek gerekir. Başarıları takdir etmek, geliştirilmesi gereken yönleri konuşabilmemizi sağlar. Eleştiri ile başlayan bir karne değerlendirmesi, çocuğun korkularının ve endişelerinin artmasına dolayısıyla çözüm önerisi üretememesine veya önerilerinizi duyamamasına neden olabilir. 

            Bazen aileler fark etmeden çocukta performans baskısı oluştururlar. Bu da çocukları gerçeği saklama ya da yalan söyleme gibi davranışlara itebilir ya da en azından öğrenmeden alınan heyecanı azaltır. 

            Başarıları takdir eden ve yeni başarıları teşvik eden destekleyici yaklaşım, çocuğun motivasyonun sürdürülmesi ve yeni başarıları yakalaması için gereklidir.  Çocuğun iyileştirmesi gereken yönleri de olabilir. Bu nedenle velileri olarak tatil döneminin çocuğunuzla birlikte kaliteli vakit geçirmenizi dilerim.

 

                                                                                                          Mehmet ÇELİK 

                                                                                                          İl Milli Eğitim Müdürü

 

                                                                        

Gap Mahallesi 2503. Sokak No3 Merkez / BATMAN - Santral (0488) 280 72 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.