BATMAN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Milli Eğitim İl Danışma Kurulu Toplantısı Yapıldı

İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen ´İl Danışma Kurulu Toplantısı´ Vali Ahmet Deniz başkanlığında Öğretmenevi Konferans Salonu´nda yapıldı.
Milli Eğitim İl Danışma Kurulu Toplantısı Yapıldı

Toplantıya; Vali Ahmet Deniz, Batman Belediye Başkan V. Ertuğ Şevket Aksoy, Batman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Abdüsselam Uluçam, Vali Yardımcısı Ramazan Fani, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Abdulkadir Özer, İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Kurtaran, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü V. Ümit Çiçek, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdür V. Halil Çöl, İl Genel Meclis Üyeleri, sendika, meslek ve ticaret odaları temsilcileri, İl Milli Eğitim Müdürlüğü yöneticileri, okul müdürleri, öğretmenler, öğrenci velileri ile öğrenciler katıldı.

 “Eğitim ve Öğretim Hizmetlerinin İl Düzeyinde Sürdürülmesinde Karşılaşılan Sorun ve Çözüm Önerileri” gündemiyle toplanan İl Danışma Kurulu Toplantısı, Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı´nın okunmasıyla başladı. Toplantının açış konuşmasını yapan İl Milli Eğitim Müdürü Kurtaran, eğitimde bilgi yüklemekten ziyade bilginin davranışa dönüştürülmesinin hedeflendiğini vurguladı.

 İl Milli Eğitim Müdürü Kurtaran: ‘Müdürlüğümüzün koordinatörlüğünde gerçekleşen İl millî eğitim danışma komisyonu, eğitim ve öğretim hizmetlerinin il düzeyinde sürdürülmesinde karşılaşılan sorunlar hakkında millî eğitimin genel amaç ve temel ilkeleri doğrultusunda çözüm önerileri hazırlar ve eğitim ve öğretim hizmetlerinin toplumsal ihtiyaçlara cevap vermek üzere geliştirilmesine esas olacak ilke, yöntem ve önerilerde bulunur. Komisyon üye tam sayısının yarıdan bir fazlasıyla toplanır, oy çokluğuyla karar alır ve kararları tavsiye niteliğindedir.’’ diyerek komisyon hakkında bilgi verdi.

 Kurtaran: ‘’Eğitim öğretim süreci ülkemizde son yıllarda çok ciddi gelişmeler kaydetti. Özellikle eğitim ve ekonominin, eğitim ve kalkınmanın doğru orantılı olduğu konusundaki inancımız tam. Eğitimle sadece bilgi yüklemeyi değil aynı zamanda bu bilginin davranışa dönüştürülmesini de hedeflediğimiz için bu anlamda ülkemiz genelinde ve ilimizde ciddi çalışmalar yapılmaktadır. Bu çalışmalar da hızlı bir şekilde sonuçlarını göstermeye başlamıştır.

Bakanlığımızın 2002 yılında 10 milyon TL olan bütçesi 2017 yılında 122 milyon TL’ye çıkarılmıştır. Bu da on kattan fazla bir artış demektir. Bu bütçeyle orantılı olarak aynı şekilde insan kaynakları açısından da çok ciddi mesafeler kaydedilmiş son 10 yıl içinde öğretmen sayımız da ciddi bir artış göstermiş, derslik sayımızda da çok ciddi artışlar sağlanmıştır. Hükümetin ve Bakanlığımızın deklare ettiği 2019 yılı tekli öğretime geçişle ilgili de çok ciddi çalışmalar yapılmaktadır. İlimizde de Sayın Valimizin başkanlığında bu konuda gerekli çalışmaları başlatmış bulunmaktayız. Halen ilimizde birçok öğrencimiz ikili öğretim görmektedir. Bu ilkokul ve ortaokullarda yoğunlaşmış durumdadır. Özellikle ilkokulda 30’un üzerinde okulumuzda ortaokulda da 40’a yakın okulumuzda ikili öğretim yapılmaktadır. Bu ikili öğretimin kademeli şekilde tekli öğretime dönüştürülmesi için de ciddi planlamalar yapılmakta ve bununla ilgili olarak da inşallah 2019’a kadar asıl olan eğitim şekli tekli öğretime geçilmesi hedeflenmektedir. Ayrıca ilimizde son yıllarda ciddi bir sıkıntı olan okul öncesi okullaşmayla ilgili de Sayın Valimizin başkanlığında başlattığımız ‘’Çocuğumu Seviyorum Anasınıfına Gönderiyorum’’ projesiyle önemli mesafeler kaydettik. Bu projeyle inşallah daha fazla çocuğumuzun anasınıfına, devam etmesini sağlayacağız. Başta da belirttiğim gibi özellikle eğitim-öğretimde davranış boyutunu çok önemsiyoruz. 15 Temmuz’da yaşadığımız alçak darbe saldırısı hepimizin hafızasında çok canlı durmaktadır. Maalesef bu durum sadece öğretime ağırlık vermemizin bir sonucu olarak ortaya çıkmıştır. Onun için bu tür girişimlerin bir daha tekrar etmemesi için çocuklarımıza değerler eğitimi, vatan, millet, bayrak sevgisi ve öğrencilerimizin davranışlarına etki edecek tüm konularda onların eğitimi için ciddi çabalar sarf etmekteyiz. Bugün komisyonumuz 2016-2017 eğitim öğretim yılının 1. toplantısını yapmaktayız. Komisyonumuzun bize getireceği öneriler ve eğitim-öğretim faaliyetleri ile ilgili dilek ve temennileri ciddi şekilde ele alıp inşallah çalışmalarımızı bu temenni ve görüşler doğrultusunda sürdüreceğiz.’ dedi.  Kurtaran, başta Vali Ahmet Deniz olmak üzere katkı sağlayan herkese teşekkür etti. Kurtaran’ ın ardından Vali Ahmet Deniz bir konuşma gerçekleştirdi.

 “Eğer kendimize bir hedef belirlediysek gelişmiş ve kalkınmış bir ülke olmak istiyorsak mutlaka ama mutlaka eğitimde başarıyı yakalamak zorundayız.” diyerek konuşmasına başlayan Vali Deniz,

170 bin öğrencinin eğitim aldığı ilimizde neler yapılacağı konusunda en üst düzeyde katılımın gerçekleştiği bu tür toplantıların önemine dikkat çekerek, eğitim alanında özellikle yerel yönetimlerin yapacağı katkıların gerekliliğine vurgu yaparkenşehir planlamasında eğitim için ayrılan alanların yetersiz olduğu ve bu konuda belediyenin yapacağı çalışmaların önemli olduğunu belirti.

 Vali Deniz: ‘‘İlimiz genç bir nüfusa sahip ve her geçen gün nüfusu hızla artan bir kenttir. zla artan öğrenci sayımıza paralel olarak eğitim yatırımlarımızı da artırmamız gerekiyor, özellikle son yıllarda İlimizde çok ciddi oranda eğitim yatırımları gerçekleştirilmektedir. Geleceğimiz olan çocuklarımızın daha rahat ortamlarda eğitim alabilmeleri için bizlere düşen görev çok çalışarak gerekli plan ve projeleri zamanında hayata geçirmektir. İlimizdeki okul öncesi eğitim oranının yükseltilmesi için “Çocuğumu Seviyorum Anaokuluna Gönderiyorum”  projesi sayesinde okul öncesi eğitim oranında elde ettiğimiz başarı sayesinde ilimiz örnek bir şehir olarak gösterilmektedir. Yürekli ve özverili bir şekilde inanarak yapılan çalışmaların sonunda muhakkak başarı elde edilecektir.’’  dedi

Daha sonra eğitim ve öğretim hizmetlerinde karşılaşılan sorun ve çözüm önerilerine ilişkin söz alan katılımcıları dinleyen Vali Deniz,  toplantıya ilişkin notlar aldı.

Konuşmaların ardından Vali Deniz, toplantıyı düzenleyen Milli Eğitim Müdürlüğü yöneticilerine ve katılımcılara teşekkür etti.

 28-12-201628-12-201628-12-201628-12-201628-12-201628-12-201628-12-201628-12-2016

Gap Mahallesi 2503. Sokak No3 Merkez / BATMAN - Santral (0488) 280 72 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.