BATMAN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

''Mesleki Eğitimde 1000 Okul Projesi'' Okul İyileştirme Projesi Çalışmaları Devam Ediyor

İlimizde 'Mesleki Eğitimde 1000 Okul Projesi' kapsamında bulunan Sason, Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Batman Cumhuriyet Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Batman Malabadi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Batman Gazi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ve Hasankeyf Beşir Tutuş Çok Programlı Anadolu Lisesi okul iyileştirme projesi çalışmaları devam ediyor.
''Mesleki Eğitimde 1000 Okul Projesi'' Okul İyileştirme Projesi Çalışmaları Devam Ediyor

''Mesleki Eğitimde 1000 Okul Projesi'' kapsamında il ve ilçelerimizde bulunan beş okulun öğretmen ve idarecilerine yönelik İl Milli Eğitim Müdürlüğümüzün Ölçme ve Değerlendirme Merkezi ve Rehberlik Araştırma Merkezi (RAM) işbirliği ile yürütülen TYT-AYT analizleri yapıldı.

Batman Rehberlik Araştırma Merkezi (RAM); tarafından ise ''Mesleki Eğitimde 1000 Okul Projesi'' kapsamında Öğretmen ve Öğrenci Arasındaki Çift Yönlü Motivasyon İlişkisi ve İletişim konusu proje dâhilindeki okullarda çalışmalar devam ediyor. 

Müdürlüğümüz Ölçme ve Değerlendirme Merkezi ( ÖDM ) tarafından ''Sınıf İçi Ölçme ve Değerlendirme'', ''Tamamlayıcı Değerlendirme'' çalışmalarında akademisyen ve konu uzmanlarınca işbirliği yapıldı. 'Mesleki Eğitimde 1000 Okul Projesi' kapsamında bulunan okullarda görevli 200 öğretmenimize eğitim ve seminerler verildi.  Ölçme ve Değerlendirme Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü Ölçme ve Değerlendirme Uzmanı Eray Selçuk tarafından proje kapsamında bulunan 5 okulumuzda görevli öğretmenlerimize yönelik 'Çoktan Seçmeli Madde Yazımı ile Beceri Temelli Madde Yazımı' konularında online eğitimler verildi.

Yine Batman Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Yusuf SÖZER tarafından Proje kapsamında bulunan 5 okulumuzda görevli 200 öğretmenimize akademik bilgiler verilerek, Ölçme ve Değerlendirme Merkezince yapılan çalışmalarla yapılabilecek çalışmalar anlatıldı. Bu hususta; meslek liselerinde okuyan öğrencilerin portfolyolar ve rubrikler bağlamında başarılarının değerlendirilmesi, projelerde uygulanabilecek rubrikler, öğretmenlerin sınıflarında hazırlayabilecekleri başarıyı ölçen rubriklerin içeriklerine yönelik eğitimler verildi.

Covid-19 Salgınıyla birlikte geçilen uzaktan eğitim sürecinin değerlendirmesi kapsamında Batman ÖDM tarafından yapılan anket çalışmaları, ihtiyaç analizleri doğrultusunda öğrencilerin yüz yüze eğitim ve uzaktan eğitim dönemlerindeki psikolojik durumlarına yönelik online seminer verildi. Uzman Psikiyatrist Doç. Dr. Veysi ÇERİ'nin katıldığı seminerde öğretmenlere, salgın dönemi ve sonrası öğrencilerde oluşabilecek anksiyete bozuklukları, kaygı durum bozuklukları, aile ve okul iş birliği açısından sürecin değerlendirilmesi, kriz durumlarına karşı yapılması gereken faaliyetler öğretmenlerle paylaşıldı.

Ayrıca 'Mesleki Eğitimde 1000 Okul Projesi' kapsamında öğrencilerin istifade edebilmesi için Ölçme ve Değerlendirme Merkezimizce hazırlanmış olan ''Beceri Temelli Tekrar Testleri '' kitapları öğrencilerimize ulaştırıldı. Proje kapsamında yapılan toplantılar, eğitimler ve ilgili materyal destekleriyle meslek liselerinde okuyan öğrencilerin akademik başarılarının arttırılması, ilerleyen süreçlerde YKS gibi merkezi sınavlarda başarılarının yükselmesi hedeflendi.  Projenin sonuçları ilerleyen dönemlerde Batman İl Milli Eğitim Müdürlüğümüzce takip edilecek ve proje okullarımızın akademik, bilişsel ve mesleki yönden gelişimleri geliştirilmeye devam edilecektir.

Batman ilimizde 'Mesleki Eğitimde 1000 Okul Projesi' kapsamında; Sason, Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Batman Cumhuriyet Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Batman Malabadi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Batman Gazi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ve Hasankeyf Beşir Tutuş Çok Programlı Anadolu Lisesi bulunuyor.

06-04-202106-04-2021

Gap Mahallesi 2503. Sokak No3 Merkez / BATMAN - Santral (0488) 280 72 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.