BATMAN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

'Mesleki Eğitimde 1000 Okul Projesi' Kapsamında Öğretmenlere Eğitim ve Seminerler Verildi

Müdürlüğümüz Ölçme ve Değerlendirme Merkezince (ÖDM) 'Mesleki Eğitimde 1000 Okul Projesi' kapsamında bulunan 5 meslek lisemizde görev yapan200 öğretmenimize çeşitli konularda eğitim ve seminerler verildi. 
'Mesleki Eğitimde 1000 Okul Projesi' Kapsamında Öğretmenlere Eğitim ve Seminerler Verildi

Sınıf İçi Değerlendirme Yöntemleri Eğitimi

    Batman Ölçme ve Değerlendirme Merkezi tarafından 1000 Okul Projesi kapsamında 200 öğretmenimize Sınıf İçi Değerlendirme Yöntemleri Eğitimi düzenlendi. Gerçekleşen Sınıf İçi Değerlendirme Yöntemleri Eğitiminde öğretmenlere yönelik; çoktan seçmeli ve beceri temelli madde yazımı eğitimleri, hazırbulunuşluk sınavları gibi konularda ilgili uzman öğretmenlerce bilgi verildi.

Meslek liselerinde öğrencilere uygulanacak sınavların içeriği, uygulamalı derslerde öğrencilerin başarısını ölçebilecek teknikler gibi konularda öğretmenlere sunum yapıldı. Eğitim toplantısının sonunda her okulun öğrenci durumları, başarı analizleri görüşüldü.

"Mesleki Eğitimde 1000 Okul Projesi'' kapsamında Ölçme ve Değerlendirme Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü Ölçme ve Değerlendirme Uzmanı Eray Selçuk tarafından proje kapsamında bulunan 5 okulumuzda görevli öğretmenlerimize yönelik 'Çoktan Seçmeli Madde Yazımı ile Beceri Temelli Madde Yazımı' konularında online eğitimler verildi.

 Tamamlayıcı Değerlendirme Yöntemleri

Batman İl Milli Eğitim Müdürlüğü Ölçme ve Değerlendirme Merkezi tarafından Millî Eğitim Bakanlığınca yürütülen ''Mesleki Eğitimde 1000 Okul Projesi'' kapsamında bulunan okullarda görevli 200 öğretmene yönelik ''Tamamlayıcı Değerlendirme Yöntemleri'' ile ilgili online sunum düzenlendi.

Batman Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr.Yusuf SÖZER tarafından çevrimiçi verilen eğitimde, Ölçme ve Değerlendirme Merkezince yapılan çalışmalarla yapılabilecek çalışmalar anlatıldı. Bu hususta; meslek liselerinde okuyan öğrencilerin portfolyolar ve rubrikler bağlamında başarılarının değerlendirilmesi, projelerde uygulanabilecek rubrikler, öğretmenlerin sınıflarında hazırlayabilecekleri başarıyı ölçen rubriklerin içeriklerine yönelik verilen eğitim soru-cevap bölümüyle sona erdi

 1000 Okul Projesi Kapsamında Hazırbulunuşluk Toplantısı

 Milli Eğitim Bakanlığı, son yıllarda mesleki eğitimde önemli bir dönüşümü sağladı. Mesleki eğitimde yıllardan beri dile getirilen kronik sorunlar, birer birer çözülmeye başlandı. Mesleki eğitimin COVİD-19 salgınıyla mücadelenin ilk aylarında toplumun ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik yaptıkları üretimler ve gösterdikleri performans, herkesin hafızasına kazındı. Yeni projelerle birlikte bu iyileşme süreci de canlı tutuluyor. Bu kapsamda Bakanlığımız, '1000 Okul Projesi'ni hayata geçirdi. Proje, ülke genelinde 3 bin 259 Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesini kapsıyor.

 Batman ilimizde de proje kapsamında Gazi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Hasankeyf Beşir Tutuş Çok Programlı Anadolu Lisesi ve Malabadi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğretmenlerine yönelik 'Hazırbulunuşluk Toplantısı' düzenlendi. Toplantıya katılan öğretmenlere salgın sonrası öğrencilerin psikolojik durumları, oluşabilecek akademik eksiklikler, uzaktan eğitimin değerlendirilmesi, okullardaki akademik durumların ve öğrenci başarı analizlerine yönelik çalışmalar düzenlendi.

 Salgın Sürecinin Öğrenci Psikolojisine Etkileri Konulu Online Seminer

Covid-19 salgınıyla birlikte geçilen uzaktan eğitim sürecinin değerlendirmesi kapsamında Batman Ölçme ve Değerlendirme Merkezince yapılan anket çalışmaları, ihtiyaç analizleri doğrultusunda öğrencilerimizin yüz yüze eğitim ve uzaktan eğitim dönemlerindeki psikolojik durumlarına yönelik çevrimiçi seminer düzenlendi.

Uzman Psikiyatrist Doç.Dr. Veysi ÇERİ'nin sunum yaptığı seminerde öğretmenlere, salgın dönemi ve sonrası öğrencilerde oluşabilecek anksiyete bozuklukları, kaygı durum bozuklukları, aile ve okul iş birliği açısından sürecin değerlendirilmesi, kriz durumlarına karşı yapılması gereken faaliyetler gibi konular anlatıldı. Seminer soru cevap bölümüyle sona erdi.

 Öğrencilerimize Beceri Temelli Tekrar Test Kitapları

Ayrıca 'Mesleki Eğitimde 1000 Okul Projesi' kapsamında öğrencilerin istifade edebilmesi için Ölçme ve Değerlendirme Merkezimizce hazırlanmış olan ''Beceri Temelli Tekrar Testleri '' kitapları öğrencilerimize ulaştırıldı. Proje kapsamında yapılan toplantılar, eğitimler ve ilgili materyal destekleriyle meslek liselerinde okuyan öğrencilerin akademik başarılarının arttırılması, ilerleyen süreçlerde YKS gibi merkezi sınavlarda başarılarının yükselmesi hedeflendi.

Gap Mahallesi 2503. Sokak No3 Merkez / BATMAN - Santral (0488) 280 72 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.