BATMAN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

LGS Tercih Danışmanlığı Bilgilendirme Toplantısı Gerçekleşti

LGS sınavına yönelik tercih danışmanlığı bilgilendirme toplantısı, İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Mahmut KURTARAN başkanlığında gerçekleşti.
LGS Tercih Danışmanlığı Bilgilendirme Toplantısı Gerçekleşti

Müdürlüğümüz hizmet binasında bulunan toplantı salonunda gerçekleşen tercih danışmanlığı bilgilendirme toplantısına; İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Mahmut KURTARAN, Şube Müdürleri Abdurrahim KUSEN, Akın ARI, Hacı ARSLAN, RAM Müdürü Mustafa ÇAKAN ve LGS tercih sürecinde tercih komisyonlarında görev yapacak Rehber Öğretmen/Psikolojik danışmanlar katıldı. Tercih danışmanlığı bilgilendirme toplantısı İl Milli Eğitim Müdürümüz KURTARAN'ın konuşmasıyla başladı. İl Milli Eğitim Müdürümüz, katılımcıları selamlayarak LGS tercih sürecinin önemine dikkat çekti. "Değerli meslektaşlarım, tatil dönemi olmasına rağmen LGS tercih süreci nedeniyle görev yapmaktasınız. Bu fedakârlığınızdan dolayı sizlere özel olarak teşekkür ediyorum." dedi.

İl Milli Eğitim Müdürümüz; LGS sonuçlarının Batman ve öğrenciler için hayırlı olmasını dileyerek, "İlimizde tüm sorulara doğru cevap vererek 500 tam puan alan ve Türkiye birinci olan öğrencimiz var. Öğrencimizin bu büyük başarısında emeği geçen yönetici, öğretmen arkadaşları ve öğrencimizin ailesini tebrik ediyorum." dedi. Sınav baskısının önceki yıllara göre azaldığını belirten İl Milli Eğitim Müdürümüz, "Sınav baskısını çocuklarımız üzerinden kaldırmamız gerekiyor, büyük bir sınav baskısı çocukların gelişimi için uygun değil. Bu baskıyı azaltmak için Bakanlığımız güzel bir sistem geliştirdi. Bu sistem meyvelerini vermeye başladı." diye ekledi.

İl Milli Eğitim Müdürümüz, rehberlik hizmetlerinin önemine vurgu yaparak, "Bu süreçte sadece çocuklara okul tanıtmayacağız, hayata dair de bilgi vereceğiz. Bu yaşlarda çocuklar ne tam yetişkin ne de çocuktur; bu yüzden rehber öğretmenlerimize büyük ihtiyaçları var." dedi. Ayrıca, velilere yönelik bir kılavuzun yayınlandığını ve okul müdürlerinden bu kılavuzun velilere ulaştırılmasını istediklerini belirtti.

İl Milli Eğitim Müdürümüz, tüm okulların eşit şekilde tanıtılması gerektiğini belirterek "Devletimiz ve bakanlığımız, tüm okulları insanları yetiştirmek için açmıştır. Hiçbir okulu diğerine üstün tutmuyoruz." dedi. İl Milli Eğitim Müdürümüz, meslek liseleri ve İmam Hatip Liselerinin tanıtımının önemine dikkat çekti. "Meslek liselerimizi ve İmam Hatip Liselerimizi en iyi şekilde tanıtmalıyız. Bu okullar, normal Anadolu lisesi müfredatına ek olarak mesleki dersler veriyor. Hafızlık, spor bölümleri gibi birçok alan var." dedi. Ayrıca, Anadolu liseleri ve sosyal bilimler liselerinin de iyi tanıtılması gerektiğini vurguladı.

Toplantıda, tercih danışma komisyonlarının kurulduğu yerler de açıklandı. İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Şenay Aybüke Yalçın İl Halk Kütüphanesi, Öğretmenevi ve Batman Petrolcity AVM'de tercih danışma komisyonlarının kurulduğunu belirten İl Milli Eğitim Müdürümüz;  132'si il merkezinde olmak üzere toplam 241 LGS tercih danışma komisyonunun 17 Temmuz 2024 tarihine kadar öğrencilere hizmet vereceği açıkladı. YKS tercih sürecinde ise 91'i merkezde olmak üzere toplam 111 tercih danışma komisyonu görev yapacağını ifade etti.

İl Milli Eğitim Müdürümüz KURTARAN'ın konuşmasının ardından toplantı; Mesleki Eğitim İl Koordinatörü İrfan CEYLAN'ın mesleki ve teknik eğitim kurumları hakkında, RAM Rehberlik Hizmetleri Bölüm Başkanı Sedat KURT'un danışma komisyonları ve dikkat edilmesi gereken teknik konular hakkındaki bilgilendirme sunumlarıyla devam etti. Din Öğretiminden Sorumlu Şube Müdürü Hacı ARSLAN, Ortaöğretimden Sorumlu Şube Müdürü Akın ARI ve Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetlerinden Sorumlu Şube Müdürü Abdurrahim KUSEN, sorumluluk alanlarıyla ilgili konuşmalar yaptı. Toplantı, soru-cevap bölümü ile sona erdi.

01-07-202401-07-202401-07-202401-07-202401-07-2024

Gap Mahallesi 2503. Sokak No3 Merkez / BATMAN - Santral (0488) 280 72 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.