BATMAN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

KURTARAN: “ Zengin Bir Düşünsel Alt Yapıya Sahip Olabilmenin Tek Yolu Kitap Okumaktır ”

“Nitelikli Eğitime Kararlı Adımlar” projesi kapsamında yürütülen “Batman Her Yerde Okuyor” kampanyası çerçevesinde “Kitap ve Okuma Kültürü” üzerine söyleşilere devam eden İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Kurtaran, bu hafta TP Fatıma Zehra Kız İmam hatip Lisesinde öğrencilerle bir araya geldi.
KURTARAN: “ Zengin Bir Düşünsel Alt Yapıya Sahip Olabilmenin Tek Yolu Kitap Okumaktır ”

Okulun konferans salonunda gerçekleşen “Kitap ve Okuma Kültürü” konulu söyleşi programında öğrencilere hitap eden İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Kurtaran, kitap okumayı kendisine alışkanlık haline getirmiş olan insanların başta kendilerini daha sonra diğer insanları ve tabiatı çok iyi tanıyabilme yetisini sahip olabileceklerini belirtti.  

İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Kurtaran: “Sevgili gençler, her şeyden önce bir insanın kendini karşısındaki insanlara çok iyi ifade edebilmesi gerekir. Bunun içinde zihninizde kavram bilginiz olmalıdır. Bunun yanında kelimelerin müradiflerini yani eş anlamlılarını da öğrenmelisiniz. Kelimelerin müradifleri bilmeniz ve günlük hayatınızda kullanmanız yapacağınız her konuşmayı daha sarih kılar. Aynı zamanda konuşmalarında müradif kelimeleri çok iyi kullanan bireyler toplumda kendilerini iyi yetiştirmiş aydın kişiler olarak tanımlanır.   Yine kullandığınız bir kelimenin hangi manaları içerdiğini mutlaka bilmelisiniz. Bir kelimenin sadece bir manasına takılıp kalmayın, birkaç manasını aynı anda ifade edin. Bütün bu melekelere sahip olursanız zengin bir düşünsel altyapınızın olduğu anlaşılır. Tabi böyle bir düşünsel altyapıyı oluşturabilmek için bol bol kitap okumak gerekir. Kitap okurken mutlaka yanınızda bir de sözlük bulundurun. Bugün insanların çoğu bir kelimenin anlamını sözlükten öğrenmek yerine internetten öğrenmeyi tercih ediyor. Fakat bilmelisiniz ki internet ortamından elde edilen bilgiler asla bir sözlükten araştırarak elde edilen bilgilerin yerini tutamaz. İnternet ortamından elde edilen veriler teyide muhtaç bilgilerdir. Bizim temel bilgi kaynaklarımızın sağlam olması şarttır. Bunun için de mutlaka okuma yaparken yanınızda bir sözlük bulundurun.

Sevgili gençler, okumak dediğimiz eylem ilk önce kitapla başlar. İnsan kitap okudukça tabiatı da okumayı öğrenir. Tabiatı okuyabilmek için kitap bir alfabedir. Nasıl ki alfabeyi öğrenmeden kitap okuyamıyorsak kitap okumadan da olayları ve varlıkları doğru bir şekilde okuyamayız. Bunun için çok okuyacağız ve okurken de çevremize örnek bireyler olacağız. Kitapla iletişiminizi asla kesmeyin. Evde, okulda, sokakta, parkta, okul servisinde, kısacası her mekânda okuyun. Okumak sizin için bir boş vakit uğraşı olmamalıdır. Okumayı alışkanlık haline getirmelisiniz. Öyle ki ilimizi kitapla anılan marka bir şehir haline getirmeliyiz” dedi.

 Söyleşi İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Kurtaran’ın konuşmasının ardından öğrencilerin kitap ve okuma kültürü üzerine duygu ve düşüncelerini ifade etmeleriyle son buldu.

18-03-201818-03-201818-03-201818-03-201818-03-201818-03-201818-03-201818-03-201818-03-201818-03-201818-03-201818-03-2018

Gap Mahallesi 2503. Sokak No3 Merkez / BATMAN - Santral (0488) 280 72 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.