BATMAN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Kurtaran, TRT GAP Radyosu’nun Canlı Yayın Konuğu Oldu

TRT GAP Diyarbakır Radyosunun “Yöremizden Programımız Bugün Şehrinizde Sizinle Birlikte” programına konuk olan İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Kurtaran canlı yayında Batman´ın eğitim durumunu anlattı.
Kurtaran, TRT GAP Radyosu’nun Canlı Yayın Konuğu Oldu

Batman’daki eğitim çalışmaları ile ilgili TRT GAP Diyarbakır Radyosunun “Yöremizden Programımız Bugün Şehrinizde Sizinle Birlikte” program sunucusu Mustafa Yalın’ın İlimizin eğitimi ile ilgili sorularını yanıtlayan İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Kurtaran, Batman’da daha nitelikli bir eğitim için devam eden çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Kurtaran: “Batman hızla büyüyen ve göç alan bir şehrimiz. Son yıllarda eğitim ile ilgili fiziki anlamda ciddi yatırımlar yapıldı. Batman’ın şu an 171 bin öğrencisi bulunmaktadır. Toplamda 5690 dersliğimiz mevcut. Tabi Batman’ın hızlı nüfus artışı ve göç alması hasebiyle dersliklerimizi arttırma konusunda çalışmalarımız devam etmektedir. Malumunuz 2019 yılında ülke genelinde tekli eğitime geçilecek. Bu kapsamda bizde 2019 yılı itibarıyla İlimizde tekli eğitime geçişte sıkıntı yaşamamak için çok ciddi ve planlı bir çalışma yürütüyoruz. Örneğin 2018 yılında temel eğitim için planladığımız 608 derslik ile alakalı programımız onaylandı. Bu dersliklerimizin yapımına en kısa sürede başlanacak. Bunun dışında 2017 yılında yapımına başlanan ve devam eden 300 dersliğimiz var. Mevcut olan 5690 dersliğimize 2019 yılına kadar inşallah 1100 derslik daha ilave edilecek ve böylece derslik sayımız 6800 civarına çıkmış olacak.

Eğitim adına yaptığımız çalışmalar sadece fiziki alanlarla sınırlı değil. Batman genç nüfusu sayesinde dinamik bir şehir olma özelliğine sahip. Türkiye ortalamasının üstünde bir genç nüfusumuz var. Tabi bu gençlerimizin iyi yetişebilmesi için aldıkları eğitiminde nitelikli olması gerekiyor. Ülke olarak en büyük servetimiz genç nüfusumuzdur. Bu bağlamda biz, başlangıç safhası olan okul öncesinden çalışmalarımızı başlattık. İlimizde ilk tespit ettiğimiz sıkıntılardan bir tanesi okul öncesi eğitimiydi. Sayın Valimizin himayelerinde “Çocuğumu Seviyorum Ana Sınıfa Gönderiyorum” adlı projemizin startını verdik. Bu projemiz başta eğitim camiamızdan ve Batman halkından çok büyük bir destek ve ilgi gördü. Okul öncesinde okullaşma oranımız % 40’lardayken bir yıl içerisinde bu oran % 93,5’a ulaştı. Böylece Türkiye ortalamasının bile üzerine çıkmış olduk” dedi.

TEOG yerine bu yıl hayata geçirilecek yeni sistemle ilgili soruya Kurtaran: “Yeni liseye yerleştirme sistemiyle birlikte eğitimimizin niteliğinin arttırılmasında, devamsızlık sorununun aşılmasında güzel mesafeler katedeceğimize inanıyorum. Ayrıca öğrencilerin ikametlerine yakın okullarda eğitim görecek olmaları ekonomik anlamda da ailelere katkı sağlayacak” dedi.

Eğitime destek çalışmaları kapsamındaki soruya cevap veren Kurtaran: “Milli eğitim olarak rutin eğitim çalışmalarımızın dışında geçtiğimiz yılın ikinci döneminde hayata geçirdiğimiz ‘Nitelikli Eğitime Kararlı Adımlar’ projemizin içerisinde 24 tane alt başlığımız var. Bu 24 alt başlık altında yaptığımız çalışmalar eğitimi destekleyici çalışmalardır. Bu çalışmalardan bir tanesi  ‘Batman Her Yerde Okuyor’ projemiz.  Sayın Valimizin riyasetinde yürüttüğümüz bu proje kapsamında ‘171 bin öğrencimize 171 bin kitap’ sloganıyla başlattığımız çalışmayla okul kütüphanelerimizi zenginleştiriyoruz. Okul kütüphanelerimize kazandırdığımız kitapların öğrencilerimizle buluşturulmasını içinde her okulumuzda ‘Kitap Okuma Saatleri’ düzenliyoruz. Bunun dışında İlimize geçen yıl olduğu gibi bu dönemde yine birçok yazar ve şair davet edeceğiz. Gelen yazar ve şairler çocuklarla mülakat ve söyleşilerde bulunacak. Geçtiğimiz yıl yaptığımız çalışmalar sayesinde çocuklarımızda okuma kültürünün oluşmaya başladığını müşahede ediyoruz” dedi.

20-02-201820-02-2018

Gap Mahallesi 2503. Sokak No3 Merkez / BATMAN - Santral (0488) 280 72 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.