BATMAN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Kurtaran, Ortaokul Müdürleriyle Bir Araya Geldi

İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Kurtaran, ilimiz merkezde eğitim veren ortaokul müdürleriyle bir araya geldi.
Kurtaran, Ortaokul Müdürleriyle Bir Araya Geldi

Toplantıya İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Kurtaran’ın yanı sıra şube müdürleri Abdurrahman Kardaş, İshak Büyükkaya ve ilimiz merkez ortaokul müdürleri katıldı.  Şube müdürlerinin kendi sorumluluk alanlarındaki bilgilendirmelerinin ardından okul müdürlerine konuşan Kurtaran,             Nitelikli Eğitime Kararlı Adımlar” projesi ile düşünen, tartışan ve üreten bir nesil yetiştirmeyi hedeflerini ifade etti.

İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Kurtaran: “ Değerli arkadaşlar, hepimizin bildiği gibi Bakanlığımız 2019 yılının sonunda ülkemiz genelinde tekli eğitime geçmeyi hedeflemektedir. Bizde bu değişim için fiziki olarak hazırlıklarımızı gerçekleştiriyoruz. İhtiyacımız olan derslik sayısını hızlı bir şekilde yapmaya devam ediyoruz. Tabi fiziki iyileşmenin yanında eğitim sistemimizin niteliğini arttırıcı çalışmalara da önem vermeliyiz. Öğrencilerimizin niteliğini arttırmak için yapılan çalışmaların hepsi gönül işidir. İdareci ve öğretmenlerimizin içten ve samimi bir şekilde görevlerinin de ötesinde büyük bir şevkle yaptıkları çalışmalar sayesinde eğitimin niteliği artar. Bir idareci öğrencilerin yüreğine dokunduğu ve öğretmenlere güzel bir çalışma ortamı hazırladığı zaman nitelikli bir eğitim ortamı hazırlamış olur.  

Kıymetli arkadaşlar, eğitime nitelik kazandırmaya temelden başlamak gerekiyor. Bizlerde bunun farkında olduğumuz için geçtiğimiz yıl okul öncesi eğitim alanında yaptığınız çalışmalar sayesinde %30’larda olan okul öncesi okullaşma oranımızı %94’ler seviyesine çıkarmayı başardık. Bu yıl okul öncesi eğitimi gören öğrencilerimiz önümüzdeki yıl 1. sınıfta olacaklar ve bu durum ilerleyen yıllarda eğitimin niteliğine yansıyacak.

Değerli arkadaşlar, bir diğer çalışmamız da çocuklarıma kitap okuma kültürünü kazandırmaktır. İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak biz bu konuda çalışmalarımıza hız kesmeden devam ediyoruz. “Batman Her Yerde Okuyor” projemiz kapsamında okul kütüphanelerimizi zenginleştirmek amacıyla yeni kitaplar aldık ve bu kitapları okul kütüphanelerimize gönderdik. Kitap almaya ve sizlere ulaştırmaya devam ediyoruz. İstiyoruz ki kitapla buluşmayan çocuğumuz kalmasın. Kitap okumak çocuklarımız için bir kültür haline gelsin. Kitaplar okul kütüphanelerinin raflarında durmaktan tozlanmaya yüz tutmasın. Sizlerden ricam okullarınızdaki bütün öğrencilerinize tatil günlerinde okumaları için okul kütüphanelerinden kitap verin.

Kıymetli arkadaşlar, bir diğer konumuz çocukların proje çalışmalarına katılmalarını sağlamaktır. Biz bu yıl ortaöğretim de bilimsel projeler alanında 81 il içinde 745 proje sunarak 4.cü il olma başarısını gösterdik. Bu başarıda bizi sevindiren durum çok sayıda öğrencimizin bu çalışmalarda yer almış olmasıdır. Bu projelerle hedefimiz; düşünen, tartışan ve üreten bir nesil yetiştirmektir. Bu gün çeşitli projeleri hayata geçiren öğrencilerimiz yarın bu projeleri gerçeğe dönüştürecekler inşallah. Proje çalışmalarını öğrencilerimizde bir alışkanlık haline getirmemiz gerekiyor. Öğretimde bunu başardık ve temel eğitimde okullarımızda da başarmak için gayret etmemiz gerekiyor. “Bu Benim Eserim” proje yarışmalarına bütün temel eğitim okullarımızın katılmasını istiyoruz. Orta öğretimdeki proje başarımızın aynısını temel eğitimde de göstermeliyiz” dedi.

Toplantı okul müdürlerinin görüş ve öneriyle sona erdi.

20-03-201820-03-201820-03-201820-03-201820-03-201820-03-201820-03-201820-03-201820-03-201820-03-201820-03-201820-03-201820-03-2018

Gap Mahallesi 2503. Sokak No3 Merkez / BATMAN - Santral (0488) 280 72 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.