BATMAN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Kurtaran Müfredat Eğitim Seminerlerini Ziyaret Etti

İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Kurtaran devam eden “Yenilenen Öğretim Programı Eğitim Seminerlerini” ziyaret etti.
Kurtaran Müfredat Eğitim Seminerlerini Ziyaret Etti

Batman merkezde görev yapan öğretmenlere yönelik formatör öğretmenler tarafından verilen “Yenilenen Öğretim Programı Eğitim Seminerlerinin” devam ettiği okulları ziyaret eden İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Kurtaran “Yenilenen Öğretim Programı” ile ilgili konuştu.

Kurtaran: “ Değerli öğretmen arkadaşların öncelikle yeni eğitim öğretim yılının hayırlı olmasını diliyorum. Bildiğiniz gibi bakanlığımız çok uzun ve yorucu bir çalışmadan sonra yeni bir eğitim müfredatı hazırladı. 51 derste ciddi bir müfredat değişimine gidildi. Tabi bu müfredatın uygulanması için öncelikle biz öğretmenlerin bu programı çok iyi bilmesi ve benimsemesi gerekiyor. Ayrıca bütün değişikliklerden kamuoyunun da haberdar olması gerekiyor.

Bakanlık yeni müfredatla ilgili ciddi bir bilgilendirme çalışmasında bulundu. Ocak ayının sonunda askıya çıkarılan yeni müfredat, bir ay gibi bir süre askıda tutuldu. Bu süre içerisinde yeni öğretim programıyla ilgili eğitimciler ve farklı meslek gruplarından uzmanlar başta olmak üzere kamuoyunun her kesiminden 180 binin üzerinde görüş paylaşımı oldu. Yani müfredatın yenileme çalışmaları hakkında kamuoyunun ciddi bir bilgisi var.

Dünyanın en güzel müfredatı getirilip sınıfa veya EBA’ya koyulsa da işin içinde öğretmenin özverisi ve ruhu olmazsa çok fazla bir manası olmaz. Bu sebeple her müfredat ancak öğretmenle mana kazanır. Öğretmenle ete kemiğe bürünür. Tabi eğitim dinamik bir süreç ve müfredatın sürekli güncellenmesi gerekir. Çünkü günümüzde değişmeyen tek şey değişimin kendisidir. Onun için bu yenilemenin ve güncellemenin sürekli olması lazım ve bizlerinde bu durumun takipçisi olmamız gerekiyor.

Maalesef biz uzun yıllar statik bir eğitim süreci sürdürdük. Yani yeni bir müfredat çalışmamız olmadı. 2005-2006 yılında temel eğitimde bazı değişiklikler oldu ancak bu kadar kapsamlı değildi.

Sizden istirhamımız bu müfredata sahip çıkmanız. Çünkü bu müfredat hepimizin eleştirileri, görüşleri ve katkılarıyla son halini aldı. Ayrıca 2-3 ay bir izleme süreci olacak. Ardından bir değerlendirme süreci de yapılacak. Müfredatın uygulama da varsa eksik yönlerini sizler tespit edeceksiniz. Sizin fikirleriniz, görüşleriniz ve raporlarınız doğrultusunda yeniden güncellenecek ve eksikler tamamlanacak.  

Bizlerin sadece sınıfla başlayıp sınıfla biten, okulla başlayıp okulla biten ya da eğitim öğretimle başlayıp dönem sonuyla biten bir sorumluluğumuz yok. Ömür boyu devam eden bir sorumluluğumuz var. Hayata dair olan her şeyde hepsinde bizim sorumluluğumuz vardır. Çünkü geleceğe yön verecek nesilleri bizler yetiştiriyoruz. Bizler sadece branşımızın dersini anlatmakla yükümlü değiliz. Aynı zamanda ülkemizin geleceğini de inşa ediyoruz. Yani her yönüyle iyi bir insan yetiştirme sorumluluğumuz var. Zaten bütün bu sebeplerden ötürü öğretmenlik kutsal bir meslek olarak tanımlanıyor. Ben bir önceki yılda yaptığınız özverili çalışmalardan ve yeni eğitim öğretin yılında da göstereceğiniz gayretten dolayı sizlere şimdiden çok teşekkür ediyorum” dedi.

11-09-201711-09-201711-09-201711-09-201711-09-201711-09-2017

Gap Mahallesi 2503. Sokak No3 Merkez / BATMAN - Santral (0488) 280 72 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.