BATMAN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Kurtaran Kimya Bölümü Öğrencileriyle Buluştu

Batman Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesini ziyaret eden İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Kurtaran, okulun kimya laboratuvarını gezdi çalışmalarla ilgili okul müdüründen bilgi aldı, öğrencilerle sohbet etti. Kurtaran, batılı ülkelerde mesleki eğitime çok önem verildiğini bu sayede okulların üretime katılarak ülkelerine büyük katkılar sağladıklarını söyledi.     
Kurtaran Kimya Bölümü Öğrencileriyle Buluştu

İl Milli Eğitim Müdürü Kurtaran; “Sevgili gençler girdiğiniz sınavlarda birkaç puan düşük alarak Anadolu Liseleri yerine burada okuyor olmanızdan dolayı hiç kimse sizi yargılama hakkını elde edemez. Belki ortaokul yıllarında böyle keyifli, donanımlı bir çalışma ortamı bulamamışsınızdır, belki sportif ve kültürel faaliyetler gibi farklı alanlardaki yeteneklerinize zaman ayırmışsınızdır, bu nedenle sınavlarda düşük puan almışsınızdır. Bu durumdan dolayı diye kimse sizin zekânızı yargılayamaz, asıl zekâ şimdi burada ortaya çıkıyor. Zekâ faydayla doğru orantılıysa anlamı vardır, zekâ faydayla ters orantılıysa onun bir kazanımı yoktur. Onun için bu anlamda kimse mesleki ve teknik liselerini yargılayamaz. Gelişmiş batılı ülkelerde bizdeki gibi bir meslek lisesi algısı yoktur, oralarda meslek lisesinde okuyanlar en önemli yerde okuyor algısı vardır. Orada üretiyor ülkesini zenginleştiriyor, ülkesini bağımlı olmaktan kurtarıyorlar. Batılı ülkelerde mesleki eğitimin genel eğitime oranı %60’a %40’tır. Bizde ise bu durum tam tersidir. Bizi yıllarca oluşturdukları algıyla kandırdılar, tembelleştirdiler ve işte geldiğimiz nokta. Bakın Suriye’deki Iraktaki kardeşlerimizi ne hale getirdiler. Bizi oluşturdukları algı ile üretmeyen çalışmayan bir hale getirerek emeğimizi sömürme ve değerlerimizi yok etmeye kalkışıyorlar. Bu fırsatı onlara tanımamak için insanımıza insanlığa, coğrafyamıza ve ülkemize faydalı olmak için kendimizi en iyi şekilde eğiteceğiz, çalışacağız üreteceğiz” dedi.

Gerçekleşen ziyarette İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Kurtaran’a Şube Müdürü İshak Büyükkaya eşlik etti.  

21-12-201621-12-201621-12-2016

Gap Mahallesi 2503. Sokak No3 Merkez / BATMAN - Santral (0488) 280 72 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.