BATMAN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Kurtaran, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenleri ve Anadolu İmam Hatip Liseleri Meslek Dersleri Öğretmenleriyle Bir Araya Geldi

İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Kurtaran, ilimiz merkezde görev yapan Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmenleri ve Anadolu İmam Hatip Liseleri Meslek Dersleri öğretmenleri ile bir araya geldi.
Kurtaran, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenleri ve Anadolu İmam Hatip Liseleri Meslek Dersleri Öğretmenleriyle Bir Araya Geldi

Fatıma Zehra Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi konferans salonunda gerçekleşen toplantıda konuşan İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Kurtaran, öğretmenlere emanet edilmiş olan öğrencilerimizin en iyi şekilde eğitim-öğretime tabi tutulmaları gerektiğini ifade etti.

Kurtaran: “Sevgili meslektaşlarım, tüm öğretmenlerimizin farklı farklı yükümlülükleri ve sorumlulukları var. Sizlerin de öğrencilerimize karşı çok önemli sorumluluklarınızın olduğunu hepimiz biliyoruz. Bugünde bu sorumluluklarımızla alakalı konuşmak, durum değerlendirmesi yapmak ve fikir alışverişinde bulunmak için bir aradayız.

Değerli arkadaşlar, ilimize, ülkemize ve hatta tüm insanlığa karşı çeşitli sorumluluklar taşıyoruz. Tabi bizler ilk önce şuanda görevli bulunduğumuz ilimize karşı sorumluluklarımızı yerine getirmekle mükellefiz. İlimize karşı öncelikli sorumluluğumuz bizlere teslim edilmiş olan öğrencilerimizi milli ve manevi değerlerine bağlı bir şekilde yetiştirmektir. Çocuklarımızın temiz fıtratlarını bozmaya çalışanlara izin vermemeliyiz. Öğrencilerimizin sahip olması gereken değerlerden uzaklaştırmaya çalışan birçok saik var. Bizler bir taraftan çocuklarımızı eğitirken diğer taraftan da onları yanlış yollara düşmekten alıkoymamız gerekiyor. İnsanın kötülüklerden uzak durması ve mutluluğu elde etmesi bilgi sahibi olmasıyla olur. Bilgiyi elde etmek için bol bol okumalıyız ve öğrencilerimizi okumaya teşvik etmeliyiz. Okuyan insan iyiyi ve kötüyü birbirinden ayırt edebilecek melekeleri kazanır.  Bu noktada biz İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak okul kütüphanelerimizin zenginleştirilmesi için her okulumuza kitap desteğinde bulunuyoruz. Sizlerde okullarımızda öğrencilerimizi kitap okumaya teşvik etmelisiniz. “Batman Her Yerde Okuyor” projemiz ile ilimiz genelinde büyük bir farkındalık oluşmaya başladı. İlimizi kitapla anılan marka bir şehir haline getirmek için çalışmalarımızı tüm hızıyla devam ettirmeliyiz.

Kıymetli arkadaşlar, öğretmen sadece akademik eğitim veren değil aynı zamanda çocuklarımıza fıtratlarına uygun davranışlar kazandıran kişidir. Yine akademik bilginin yanında sivil hayatlarında gerekecek bilgileri de öğrencilerimize aktarmalıyız. Bu noktada şunu ifade etmek istiyorum, çocuklarımıza genel olarak Din derslerini verirken değindiğiniz konuların onlarda davranışa dönüşmesi için çaba sarf etmeliyiz. Örneğin, Peygamberimizin (s.a.v) doğru sözlülüğünü, adaletini, dürüstlüğünü, güvenilirliğini anlatırken öğrencilerimizde farkındalık oluşturmalıyız ve çocuklarımızın bu erdemli davranışları hayatlarında pratize etmeleri için çaba göstermeliyiz.

Değerli Arkadaşlar, dünya tarihindeki en köklü ve en zengin medeniyet İslam Medeniyetidir. Bizim medeniyet coğrafyamız içerisinde var olan fikri, kültürel ve tarihsel derinlik sayesinde yüzyıllar boyunca dünyaya yön veren alim, arif ve hâkim zatlar bu topraklardan neşet etmiştir. Öyle ki Arap Yarımadasından Şam Coğrafyasına, Afrika’dan Endülüs’e kadar dinimizin yayıldığı her yerde derin bir ilim ve fikir geleneği oluşturduk. Örneğin, Müslümanların Endülüs’ü fethinden sonra o bölgede İbni Rüşd, İbni Bacce ve İbni Tufeyl gibi bugün bile Avrupa da ilmi anlamda etkilerini devam ettiren filozoflar yetişmiştir. Bizlerde bu medeniyet tecrübemizden aldığımız güç ile öğrencilerimize yaklaşmalıyız. Öğrencilerimizi eğitirken onları bu medeniyet tecrübemizden haberdar etmeliyiz. Öğrencilerimizin, omuzlarında nasıl bir sorumluluk taşıdıklarının farkına varmaları için öncelikle bizim bu sorumluluk bilinciyle hareket etmemiz gerekiyor.      

Kıymetli arkadaşlar, eğitim bir süreç işidir. İşte bu eğitim sürecinde bizlere düşen en önemli görev çocuklarımızı en iyi şekilde eğitmek ve onların temiz fıtratlarını bozmaya çalışan tüm tehlikeler karşısında öğrencilerimize en iyi şekilde rehberlik yapmaktır” dedi.

Kurtaran’ın konuşmasının ardından öğretmenlerin görüş ve önerilerini ifade etmeleriyle toplantı sonra erdi.

21-03-201821-03-201821-03-201821-03-2018

Gap Mahallesi 2503. Sokak No3 Merkez / BATMAN - Santral (0488) 280 72 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.