BATMAN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

KURTARAN: “Bir Medeniyetin Tarihsel Derinliği Yazılı Metinleri İle Anlaşılır”

“Nitelikli Eğitime Kararlı Adımlar” projesi kapsamında yürütülen “Batman Her Yerde Okuyor” kampanyası çerçevesinde “Kitap ve Okuma Kültürü” üzerine söyleşilere devam eden İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Kurtaran, bu hafta Batman Fen Lisesinde öğrencilerle bir araya geldi.
KURTARAN: “Bir Medeniyetin Tarihsel Derinliği Yazılı Metinleri İle Anlaşılır”

Okulun konferans salonunda gerçekleşen “Kitap ve Okuma Kültürü” konulu söyleşi programında öğrencilere hitap eden İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Kurtaran öğrencilere geleceğe dönük büyük ideallere sahip olmalarını ve bu idealler uğrunda kendilerini her açıdan geliştirmeleri gerektiğini belirtti.

“Toplumların uygarlık seviyeleri yazılı metinleriyle ölçülür” diyen İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Kurtaran: “Sevgili gençler, sizler ortaokul yıllarınızdan itibaren kendinize çeşitli hedefler koydunuz. Hedeflerinizi her geçen gün daha da büyütüyorsunuz. Sizlerin büyük ideallerinizin olması bizleri hem mutlu ediyor hem de heyecanlandırıyor. Bir ideale sahip olmanın tek yolu bilgidir. Bilgiyi talep etmeyenin, bilgisi olmayanın ideali de olmaz. Bilgili insanlar ancak hayal kurabilir ve kurdukları hayalleri gerçekleştirebilirler.

Kıymetli öğrenciler, ufkunuzu her geçen gün biraz daha genişletin. Tabi ufkunuzun genişlemesi için iyi bir düşünce altyapısına sahip olmanız gerekir. Kendi fikriyatınızı oluşturmalısınız. Fikri yönden gelişip iyi bir düşünce alt yapısına sahip olmanız için de bol bol kitap okumanız lazım. Zamanınızın büyük çoğunluğunu kitaplara ayırmalısınız. Özellikle sizlere bir düşünce sistemi kazandıracak kitaplar okumalısınız. Kitap okumak aynı zamanda insanın kendini tanımasını sağlar. İnsan kitap okuyarak varlığının farkına varır. Kendini tanıyan insan başkalarını da tanır ve hem kendisine hem de karşısındaki insana saygı duyar. 

Sevgili gençler, sizler 10 yıl sonra ülkemize hizmet edebilecek seviyeye gelmiş olacaksınız. Ama 10 yıl sonra dünya bu günkü gibi olmayacak. Aynı zamanda bilmeliyiz ki yarın ki Türkiye şu anki yaşadığımız Türkiye’den çok daha gelişmiş olacak. Teknoloji, sanat, fen, edebiyat gibi alanlarda çok farklı gelişmeler ve değişimler olacak. Bu değişimlere siz gençlerinde katkısı olmalı. Tarihsel derinliğimizden aldığınız güç ile ileriye dönük adımlar atmalısınız. Eğer biz ufkumuzu geniş tutmazsak başkaları bir marka ya da bir ürün üretir, bizde maalesef onların ürettiği ürünü kullanmak zorunda kalırız. Bizim gibi büyük bir medeniyet perspektifine sahip olan bir toplum, her alanda kendi orijinal ürünlerini üretebilmelidir. Fende, edebiyatta, felsefede, kısacası her alanda durmadan çalışmalıyız ve yeni şeyler ortaya koyabilmeliyiz.  Geçmişte dünyaya yön veren medeniyetimizin bilgin ve âlimleri gibi sizlerde çok çalışıp bugünün dünyasına yön verecek adımlar atmalısınız.

Sevgili gençler, bir toplumun uygarlık seviyesini anlayabilmek için o toplumun özellikle yazılı metinlerine bakmak gerekir. Biz geçmişimize bakıp, yazılı metinlerimizi incelediğimizde ne kadar derin bir medeniyetin içerisinden geldiğimizi görürüz. Geçmişimizden aldığımız ilham ile bugünde çok okumalı ve kaliteli eserler vücuda getirmeliyiz. Okumak bizim için bir yaşam biçimi olmalı. Kendimizi en iyi şekilde ifade edebilmek, mesleğimizde başarılı olabilmek, edebi bir üsluba sahip olabilmek için kendimizi çok iyi yetiştirmeliyiz.  Bu noktada şunu da ifade etmek istiyorum; okuduğunuz kitaplarda anlamadığınız kelimelerin en sağlıklı bir şekilde anlamını öğrenmek için elinizin altında mutlaka bir sözlük bulundurmalısınız. İlimizi kitapla anılan marka bir şehir haline getirmeliyiz” dedi.

 Söyleşi İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Kurtaran’ın konuşmasının ardından öğrencilerin kitap ve okuma kültürü üzerine duygu ve düşüncelerini ifade etmeleriyle son buldu.

08-03-201808-03-201808-03-201808-03-201808-03-201808-03-201808-03-201808-03-201808-03-201808-03-201808-03-201808-03-2018

Gap Mahallesi 2503. Sokak No3 Merkez / BATMAN - Santral (0488) 280 72 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.