BATMAN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Kurtaran: “Batman’ı Kitapla Anılan Marka Bir Şehir Haline Getirmeliyiz”

  “Nitelikli Eğitime Kararlı Adımlar” projesi kapsamında yürütülen “Batman Her Yerde Okuyor” kampanyası çerçevesinde “Kitap ve Okuma Kültürü” üzerine söyleşilere devam eden İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Kurtaran Mehmet Şimşek Kız Anadolu İmam hatip Lisesinde öğrencilerle bir araya geldi.
Kurtaran: “Batman’ı Kitapla Anılan Marka Bir Şehir Haline Getirmeliyiz”

Okulun konferans salonunda gerçekleşen “Kitap ve Okuma Kültürü” konulu söyleşi programında öğrencilere hitap eden İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Kurtaran, insanın fıtratı gereği merak ve öğrenme isteğine sahip olduğuna dikkat çekti.

Bu hafta “Kitap ve Okuma Kültürü” üzerine söyleşilerin üçüncüsünü gerçekleştirdiklerini belirten İl Milli Eğitim Müdürü Kurtaran: “Sevgili gençler, mahlukat içerisinde en meraklı olan canlı insandır. İnsanı tanımlarlarken öğrenen, düşünen, konuşan gibi kavramları kullanıyoruz. İnsanın bütün bu kavramlara sebebiyet veren özelliği öğrenmeye olan merakı, ilmi anlamda tecessüs etme isteği, bilgiyi araştırarak elde etme arzusudur. Bizim de insanın üzerinde durduğumuz ve dile getirmeye çalıştığımız yanı burasıdır.  Allah’ın iradeli bir varlık olarak yarattığı insanın öğrenme isteği aslında fıtratının bir gereğidir. İnsanlık tarihine baktığımızda şunu görürüz, ilk insan Hz. Âdem’de ilk oluşan şey öğrenme isteğidir. Bu nedenle Allah, Hz. Âdem’e varlıkların isimlerini öğretiyor.  Hz. Adem’den bu yana insanın fıtratında var olan bu istek hiçbir zaman sönmemiş ve bundan sonrada kıyamete kadar insanın yeni şeyleri öğrenme arzusu devam edecektir.

Sevgili gençler, Müslümanlar olarak bizler öğrenme isteğimizi diri tuttuğumuz her dönem dünyaya ilmi ve fikri anlamda yön vermişiz. İslam Medeniyeti bir kitap ve okuma medeniyetidir. Hz. Peygamber Medine’ye hicretten hemen sonra Suffe adı verilen yatılı bir okul kurmuştur. Oradan yetişen alimler dinimizin farklı coğrafyalara yayılmasında ciddi katkılar sunmuşlardır. Daha sonraki dönemlerde de Emevilerden Abbasilere, Selçuklulardan Osmanlılara kadar İslam beldeleri ilim merkezleri olmaya devam etmiştir. Fakat biz ne zaman ki kitapla ve okumayla olan ilişkimizi kesmişiz, işte o zaman İslam Medeniyeti ciddi sarsıntılar ve krizlerle karşı karşıya kalmıştır. Kitaptan uzaklaştıkça medeniyet krizleri yaşamaya başladık. Bugün yaşadığımız sorunda bir medeniyet krizidir. Bu krizi aşabilmek için daha çok okumaya ve kendimizi ilmi anlamda yenilemeye ihtiyacımız var.

Kıymetli gençler, bizler de bunun farkında olarak son bir buçuk yıldır ilimizde kitabı ve okumayı gündemimize aldık. Batman’da özellikle kitabı gündemde tutmak istiyoruz. Neyi gündemde tutarsanız insanlar onunla meşgul olur. Bu durum insanın tabiatının bir gereğidir. Herkes kendisinden ve ailesinden başlayarak kitap okuma kültürünün yerleşmesi için çaba sarf etmeli. Okuma kültürünün geçmişte olduğu gibi bu günde toplumumuza yerleşmesi için hepimize sorumluluklar düşmektedir. Biz diyoruz ki, Batman olarak çok okuyalım. Evde, okulda, parkta, durakta, sokakta, kafelerde, kısacası her an kitapla iç içe olalım. Evlerimizde elimizi her attığımız yerde mutlaka bir kitap bulunsun. Bizler için kitap okumak lüks olmaktan çıkmalı, sıradan bir alışkanlık haline gelmelidir.  Şimdiden hepinizin birer kütüphanesi olsun. Batman’ı kitapla anılan bir şehir haline getirelim. Her yerde kitap okumanın erdemini ve faydalarını anlatalım. Bu sayede Batmanımız kitapla anılan marka bir şehir olsun. Batman deyince insanların aklına kitap gelsin. Bu bizim aynı zamanda ilimize karşı olan bir sorumluluğumuzdur.” dedi.

Söyleşi İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Kurtaran’ın konuşmasının ardından öğrencilerin kitap ve okuma kültürü üzerine duygu ve düşüncelerini ifade etmeleriyle son buldu. Söyleşinin sonunda öğrencilere kitap hediye edildi.

02-03-201802-03-201802-03-201802-03-201802-03-201802-03-201802-03-201802-03-201802-03-201802-03-201802-03-201802-03-2018

Gap Mahallesi 2503. Sokak No3 Merkez / BATMAN - Santral (0488) 280 72 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.