BATMAN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Kurtaran, Aday Öğretmenlerle ‘Öğretmen Buluşmaları’ Kapsamında Bir Araya Geldi

Bu hafta aday öğretmenlerin konuk edildiği ‘Öğretmen Buluşmaları’ programı İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Kurtaran başkanlığında öğretmenevinde gerçekleşti.
Kurtaran, Aday Öğretmenlerle ‘Öğretmen Buluşmaları’ Kapsamında Bir Araya Geldi

İl Milli Eğitim Müdürlüğünün ’Nitelikli Eğitime Kararlı Adımlar’ ana projesi içinde yer alan öğretmen buluşmalarında İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Kurtaran, aday öğretmen gurubuyla öğretmenevi toplantı salonunda bir araya geldi. Öğretmen buluşmaları programında konuşma yapan İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Kurtaran, aday öğretmenlere hitaben; ‘Batman’a hoş geldiniz, yeni başladığınız öğretmenlik mesleğiniz hayırlı uğurlu olsun.’ dedi.

Kurtaran; “Değerli arkadaşlar yeni eğitim öğretim yılının aday öğretmenlerle yapılan ilk öğretmen buluşmasında sizlerle bir araya geldik, davetimize icabet ettiğiniz için size teşekkür ediyorum. Sizler bu büyük ailenin en genç fertlerisiniz. Değerli genç meslektaşlarım sohbet havasında gerçekleştirdiğimiz öğretmen buluşmalarını 3 yıldan bu yana haftada bir gerçekleştiriyoruz. Bu buluşmalarda öğretmenlerimizle sohbet ediyor, görüş ve önerilerini dinleme fırsatı buluyoruz. Bugün de mesleğe yeni başlayan siz genç meslektaşlarımıza ilimizin durumu hakkında bilgi vereceğiz hem de birkaç hususta yürüttüğümüz önemli çalışmaları konuşacağız.

İlimizde okul öncesi okullaşma oranı 2 yıllık süreç içinde %35’lerden % 93 seviyesine çıkarılarak bu alanda başarılı bir çalışma yürütüldü, okul öncesi okullaşma eğitimde başarıyı daha ileriye taşıyacak önemli bir adım bunun meyvesini inşallah önümüzdeki yıllarda göreceğiz.

Yine ilimizde okur sayısını arttırmak için başlatmış olduğumuz her öğrenciye bir kitap çalışmamızı gerçekleştirerek kısa süre içinde 170 bin öğrencimizi 170 bin kitapla buluşturduk. Biz bu çalışmamızın bundan sonraki aşamasını kitap okuma yılı olarak belirledik. Okul kütüphanelerine kazandırdığımız kitapların bundan sonra okutulması aşamasında siz değerli öğretmenlere önemli görevler düşüyor. Çocuğun kitaba merak duymasını siz sağlayacaksınız ve zaman zaman sınıf ortamında işlediğiniz bir dersi çocukları kütüphaneye götürerek orada işleyin. Çocuk kitaba dokunsun kitaba merak duysun, kitabı okusun, okur sayısı artsın, düşünen muhakeme eden bireyler çoğalsın.

Yetenek ve becerilerine göre çocuğa rehberlik yaparak ülkemizin insan kaynaklarını heba etmeden geleceğin bilim insanlarını yetiştirmeliyiz. Ülkesine, milletine faydalı; manevi değerlerine bağlı bilgiyi ve teknolojiyi doğru kullanan, üreten ve buluşlarıyla ülkesine katma değer katan bireylerin yetiştirilmesi sorumluluğu biz öğretmenlerin üzerindedir. Çünkü kişiyi yetiştirme sorumluluğumuz var, bize emanet edilen çocuğun her şeyinden sorumluyuz. Öğretmen yaşadığı toplumun aydınıdır, ilmi ve vicdani mimarıdır. Aynı zamanda öğretmen kendi kişisel gelişimini sağlayan, kendi eksikliklerini gören ve gideren yaşadığı her anı tekâmüle ulaşma çabası içinde olandır.

Kurtaran konuşmasında ayrıca ilimizde kurulan inovasyon merkezi; bu merkezde verilen STEM, Robotik Kodlama çalışmaları ile bu alanda hedeflenen çalışmaları anlattı. İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Kurtaran’ın konuşmasının ardından program, öğretmenlerin görüş ve önerilerini ifade etmeleri ve toplu hatıra fotoğraf çekimiyle sona erdi. Toplantıda Şube Müdürü Abdurrahman Kardaş’da hazır bulundu.

05-10-201805-10-201805-10-201805-10-201805-10-201805-10-201805-10-201805-10-201805-10-201805-10-2018

Gap Mahallesi 2503. Sokak No3 Merkez / BATMAN - Santral (0488) 280 72 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.