BATMAN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Kitap ve Okuma Kültürü Üzerine Söyleşilerin İlki Gerçekleştirildi

“Nitelikli Eğitime Kararlı Adımlar” projesi kapsamında devam eden “Batman Her Yerde Okuyor” projesi çerçevesinde “Kitap ve Okuma Kültürü” üzerine gerçekleştirilen söyleşide İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Kurtaran öğrencilerle buluştu.
Kitap ve Okuma Kültürü Üzerine Söyleşilerin İlki Gerçekleştirildi

Kültür Kız Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi konferans salonunda “Kitap ve Okuma Kültürü” konulu söyleşi programında öğrencilere konuşan İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Kurtaran, kitap okumanın önemine ve kitap okuma kültürünü kazanmanın insan hayatına katkısına dikkat çekti.

Konuşmasına, düşünce geleneğimizde “insan” kavramının nasıl tanımlandığı ile başlayan Kurtaran: “Sevgili gençler, düşünce tarihimizde insan kavramı çok farklı şekillerde tanımlanmıştır. Bizim geleneğimizde insan her şeyden önce irade sahibi bir canlı olarak ifade edilmiştir. Alimlerimiz daha sonra insanı öğrenen bir varlık olarak tanımlamışlardır. Yani insan iradesiyle bir şeyleri öğrenebilme yetisine sahip olan bir canlıdır. İnsanın, bu öğrenme faaliyetinde ilk başvuracağı kaynak kitaptır. Bu sebepledir ki medeniyetimiz de en fazla önem verilen öğrenme vasıtası kitap olmuştur. Ecdadımızın hakim olduğu her coğrafya da ilk yaptığı işlerden biri de kütüphaneler kurmak olmuştur.  Yine toplumumuzda her dönem en değer verilen şahsiyetler alimlerimizdir. Bu sebeplerden ötürüdür ki, medeniyetimizin en önemli vasfı ‘Kitap ve Okuma Medeniyeti’ olmasıdır.       

Bizde bu anlayıştan yola çıkarak okullarımızda ‘Kitap ve Okuma Kültürü’ üzerine söyleşiler gerçekleştirmeye başladık. İlkini bu gün burada sizlerle gerçekleştiriyoruz.

Değerli gençler, Hz. Adem (a.s) ile Havva dünyaya gönderildikten hemen sonra kendilerine Allah tarafından çeşitli bilgiler vahyedilmiştir. Çünkü Hz. Adem bulunduğu yer ile alakalı bilgiye ihtiyaç duymuştur. Yani bir nevi bilgiyi elde etme isteğini harekete geçirmiştir. Allah’ta Hz. Adem’e on sahife indirmiş ve neler yapması gerektiğini bildirmiştir. Buradan da anlıyoruz ki insanın tabiatında öğrenme isteği vardır.  Bu istek her dönemde olmuştur ve kıyamete kadar da varolmaya devam edecektir. Önemli olan öğrenme isteğimizi harekete geçirmektir. Bugün yaşadığımız en büyük sorun da burada ortaya çıkmaktadır. Maalesef zamanla toplumumuz yeni bilgiler öğrenmek konusunda tembelliğe düşmüştür. Kitapla olan iletişimimizi kesmişiz. Bilgiye ulaşmanın ve öğrenmenin en önemli aracı olan kitabı hayatımızın merkezinden çıkarmışız. Çabalamadan bir bilgiye ulaşmak o bilgiyi değersiz kılar. İnsan için en değerli bilgi okuyarak, araştırarak, ilmi tecessüs ile elde ettiği bilgidir. Bugün bizlerin yaşadığı en büyük problem öğrenme isteğimizi yitirmiş olmamızdır. Nitelikli okumalar yapmayan bir insan yeni şeyler öğrenemez. Yeni şeyler öğrenemeyen insan kendini geliştiremez ve kendisini geliştiremeyen insan da yaşadığı topluma asla katkı sağlayamaz. Tembellik alışkanlığı bir toplum içerisinde yaygınlaştığı zaman o toplum erdemini yitirir. Erdemsiz toplumlar da yaşayan insanlar mutsuz insanlardır. Mutluluğu da elde etmenin en önemli yolu okumaktır. Yine tarihi sürece baktığımızda kitapla ilişkisini kesen toplumlar genelde ‘Cahil Toplumlar’ olarak tanımlanırlar. Bu toplumlar salt bir şekilde okuma yazma bilmediklerinden değil ilimden uzak durma, ilimden ayrılma, kitaptan yüz çevirme manasında cahil ve ilkel toplumlar olarak isimlendirilmişlerdir. İlimle, irfanla ilişkisini kesenler, insani olan birçok hasletini ve özelliklerini de kaybederler.

İlahi dinler de sistemlerini ilk olarak öğretme ve öğrenme üzerine kurmuşlardır. Dört büyük kitap gönderilmesi, peygamberlerin muhataplarını kitabı okumaya ve anlamaya davet etmesi bize şunu gösteriyor; kitap okumak ve okuyarak yeni şeyler öğrenmek sadece bu günün ya da dünün ihtiyacı değildir. İnsanlık tarihinin başlangıcından bugüne gelen ve bundan sonrada kıyamete kadar sürecek bir ihtiyaçtır.

Sevgili gençler, kitap okumayı bir alışkanlık haline getirmeliyiz. Kendimizi güzel ifade etmek,  kaliteli bir üniversiteye gitmek, iyi bir meslek sahibi olmak ve hatta mükemmel birer anne-baba olmak içinde çok okumamız gerekiyor. Ayrıca bizler “Batman Her Yerde Okuyor” projemizi kendimize şiar edinmeliyiz. Okulda, evde, otobüste, durakta, kısacası her yerde ve her lahza okumalıyız. Çevremize bu şekilde örnek bireyler olmalıyız. Sayın Valimizin himayelerinde başlattığımız ‘Nitelikli Eğitime Kararlı Adımlar’ projesi kapsamında yürütmekte olduğumuz okuma kültürünün yaygınlaştırılması meselesi üzerinde ısrarla duruyoruz. Bu vesileyle kitapları birer dost edinmenizi temenni ediyorum. Beni dinlediğiniz için hepinize teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Söyleşi İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Kurtaran’ın konuşmasının ardından öğrencilerin kitap ve okuma kültürü üzerine duygu ve düşüncelerini ifade etmeleriyle son buldu. Söyleşinin sonunda öğrencilere kitap hediye edildi. 

15-02-201815-02-201815-02-201815-02-201815-02-201815-02-201815-02-201815-02-201815-02-201815-02-201815-02-201815-02-201815-02-201815-02-201815-02-2018

Gap Mahallesi 2503. Sokak No3 Merkez / BATMAN - Santral (0488) 280 72 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.