BATMAN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İmam Hatip Okullarından Ortak ‘İmam Hatip Günleri’ Etkinliği

Milli Eğitim Müdürlüğümüzün bu yıl ilkini düzenlediği ‘İmam Hatip Günleri’ kapsamındaki İmam Hatip Okulları ortak programı yapıldı.
İmam Hatip Okullarından Ortak ‘İmam Hatip Günleri’ Etkinliği

İl Kültür Müdürlüğü konferans salonunda gerçekleşen ‘İmam Hatip Günleri’ etkinlikleri kapsamında “İmam Hatip Okulları Ortak Programı” etkinliğine İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Mahmut KURTARAN, Din Öğretimi Şube Müdürü Abdulvahap HINÇ, Okul Müdürleri, öğretmenler, öğrenciler ve aileleri katıldı. Saygı duruşu ve okunan İstiklal Marşının ardından Ahmedi Hani Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencisi Nurullah Yavuz’un Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başlayan etkinliğin açılış konuşmasını İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Mahmut KURTARAN yaptı.

İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Mahmut KURTARAN; “Çok kıymetli meslektaşlarım, çok sevgili öğrenciler hepinizi bu hayırlı Cuma gününde, bu güzel etkinliğiniz için kutlar ve bu etkinliğin hayırlara vesile olmasını dilerim.

İmam Hatip ailesi olarak gerçekten güzel bir etkinlik tertiplemişsiniz. Bu etkinlikte sizlere rehberlik yapan, sizlere destek veren öğretmenlerimizi de ayrıca kutluyorum.

          İmam hatip okullarının sürecini biliyorsunuz. Türkiye’de İmam hatiplilerin nereden nereye geldiğini biliyoruz. Zaman zaman nasıl haksızlığa uğradığını hepiniz eminim ki biliyorsunuz. 1924’te başlayan bir serüvendir İmam hatiplik. Zaman zaman haksız ve adaletsiz bazı uygulamalara maruz kalmışsa da yine Hakk Tealanın nurunu tamamlama vaadinin gereği olarak İmam Hatiplilerin hiçbir zaman bu haksız ve adaletsiz uygulamalar karşısında susmayacağını ve bunların imam hatiplik davasını inkıtaa uğratamayacağını biliyoruz. İnşallah bu İmam Hatiplilik ruhu ebede kadar devam edecektir.

Biz İmam Hatipliği bir dava olarak görüyoruz. İmam hatipli olmak bir değer sahibi olmak demektir. Derdini ve davasını unutmamaktır. İmam Hatibin derdi nedir? Derdi insanlığa hizmettir. Derdimiz milletimize, ülkemize hizmettir. Derdimiz Hz. Peygamberi hayatımıza rol model kılmaktır. O bizim için en iyi örnektir. Bizim derdimiz budur başka niyetlere götürecek bir derdimiz de yoktur.

Bu dert insanlığın derdidir. Bu davayı bu derdi hiçbir zaman unutmayacağız. İnsan olma hesabıyla Müslüman olma hesabıyla özellikle nasıl bir görevimizin olduğunun her zaman bilincinde olacağız. En başta kendimize karşı olan vazifemizi her zaman bileceğiz. Çünkü biz kendimizi bilmezsek Rabbimizi de bilemeyiz, tanımayız. Onun için kendimizi bileceğiz, kendimizi tanıyacağız.

İlimizde İmam Hatip Lise ve Ortaokul okul sayımız ihtiyacı karşılayacak kadar vardır. Öğrenci sayımız her gün artıyor. Hem nicelik hem nitelik olarak da artıyor.

Bu yıl içerisinde imam hatip okullarımızın yapmış olduğu etkinliklere katılan bazı arkadaşları sizlerle tanıştıracağım. Bunlar sadece birkaç etkinlikte görev alan arkadaşlar. Yıl boyunca onlarca etkinlik yaptınız, güzel çalışma yaptınız tabi ki bütün bunları burada sergilememiz mümkün değil.

TÜBİTAK’ta derece yapan kardeşleriniz, ağabeyleriniz var. TÜBİTAK biliyorsunuz ülkemizin en prestijli ortaöğretim ve temel eğitim projelerinin yarıştığı ve seçildiği yerdir. Türkiye’deki en kaliteli projeler orada tescilleniyor. Bizim Ahmedi Hani Anadolu İmam Hatip Lisesindeki kardeşleriniz orada Türkiye 3.’sü oldular ve belki binlerce okulun katıldığı böyle bir yarışmadan öğrencilerimizin Türkiye 3.’lüğü derecesi alması bizler için iftihar vesilesidir. Ben onları ve bu projede emeği geçen öğretmenlerimizi, okul müdürümüzü ve okul yöneticilerimizi kutluyorum.

            Onun dışında da yerelde ve ülke genelinde birçok derece yaptı kardeşleriniz. Arapça yarışmasından tutun, ezan okuma yarışmasına kadar birçok yarışmalara ilimizi temsilen katıldınız. Çok güzel sonuçlar elde ettiniz.

         Ama yetiyor mu? Yetmiyor. Sürekli bir etkinlik içerisinde olmanızı özellikle istiyorum. Mutlaka bu gününüz geçen gününüzden daha iyi olmalı.  Zaten bu bize Hz. Peygamberin bir emridir. İki günü aynı olan zarar etmiştir. İki günümüz aynı olmasın diye bize emirleri vardır. Onun için her gün kendimizi bir önceki güne göre daha geliştirmiş daha bilinçli kılmış olmamız lazım.

 Bu sene yine bir grup arkadaşınız İbn-i Haldun’u bizler hazırladıkları sempozyum ile anlattılar. Yetişkinlerimizin çoğunun  okuduğunda zorlandığı  İbn-i Haldun’u  öğrencilerimiz oldukça güzel bir üslupla anlattılar . Bu arkadaşlarınız İbn-i Haldun’u o kadar iyi anlamışlardı ki bize onu anlatırken biz de onu daha iyi anlamış olduk. Onları da tebrik ediyorum.

Yine geçen gün birkaç arkadaşınız İmam Hatip Okulları ve 2023 Eğitim Vizyonu Sempozyumu yaptılar. Bu tür etkinliklerin artmasını istiyorum. Mutlaka bu tür etkinlikleri okullarınızda yapın.

İmam hatip okullarında okuyan öğrenciler  isterlerse bir çok şeyin üstesinden gelebilecek yeterliliğe sahiptirler. Bu düşüncelerle inşallah çok daha güzel günler ve çalışmalar yapacağınıza inancım tamdır. Hepinize tüm eğitim hayatınızda başarılar diliyorum.” dedi.

Yapılan açış konuşmasının ardından etkinlik sırasıyla;

İmam Hatip Okullarının tanıtım videosunun izlenmesi,

Gazi Erkek Anadolu İmam Hatip Lisesi musiki korosunun müzik öğretmenleri eşliğinde seslendirdiği ilahiler,

 Batman Kız İmam Hatip Lisesi Hafızlık Bölümü öğrencilerinin Kur’an-ı Kerim tilaveti,

Fatih İmam Hatip Ortaokulu öğrencileri ilahi gurubunun okuduğu ilahiler,

Turgut Özal Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencisi Senanur Algül’un okuduğu ‘Sol Yanım Acıyor Anne’ adlı şiir,

Abdulcelil Candan İmam Hatip Ortaokulu öğrencisi Süleyman Yetiş’in okuduğu ilahi,

Fatma Zehra Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencisi Gülbahar Ekin’in okuduğu şiir

Veysel Karani İmam Hatip Ortaokulu öğrencilerinin koro halinde söylediği ilahiler,

Etkinlik Seyitler İmam Hatip Ortaokulunun İlahi gurubunun okuduğu ilahilerle devam etti. Öğrencilerin okuduğu ilahi ve şiirlerden sonra etkinlik yıl içinde çeşitli dallarda başarılı olan öğrencilere sırasıyla ödülleri verilmek üzere sahneye davet edildiler.

Nisan ayında yapılan Siyer-i Nebi yarışmasında dereceye giren Gültepe Anadolu Lisesi öğrencisi Ahmet ALTUN, Fatıma Zehra Kız İmam Hatip Lisesi Öğrencisi Şükran YILDIRIM ve Zeynel Bey Anadolu İmam Hatip Lisesi Öğrencisi Bülent YILDIRIM ile Batman Anadolu Lisesi öğrencisi Sümeyye BAŞKALEM’e yarımşar altın ve kitap hediyeleri,

Ortaöğretim kurumları arasında yapılan Naat-ı Şerif yarışmasında dereceye giren Kız Anadolu Lisesi Öğrencisi Esra Nur ÇAKIROĞLU, Gazi Mesleki Ve Teknik Anadolu Lisesi Öğrencisi Azize İNAN ve Gültepe Anadolu Lisesi Öğrencisi Gülnaz GÖK  adlı öğrencilere yarımşar altın ve kitap hediyeleri,

TÜBİTAK Liseler Arası Proje yapışmasında dereceye giren Ahmedi Hani Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencileri Hamza OKAN ve Ömer AKSOY adlı öğrencilere tablet ve kitap hediyeleri,

Arapça Bilgi Yarışmasında dereceye giren Ahmedi Hani Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencisi Muhammed DEVRİM adlı öğrenciye tablet ve kitap  hediyeleri,

 İbn-i Haldun ve Mukaddimesi konulu Sempozyum ile İmam Hatip Okulları ve 2023 Eğitim Vizyonu konulu Sempozyuma katılan öğrencilere çeşitli hediyeler,

Ve İmam Hatip Günleri kapsamında İmam Hatip ortaokul ve Liseler arasında yapılan futbol ve voleybol müsabakalarında başarılı olan öğrencilere çeşitli hediyeleri İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Mahmut KURTARAN tarafından verildi.

Ayrıca öğrencilerin hazırladığı sempozyumların  gerçekleşmesinde emeği geçen Zeynelbey Anadolu İmam hatip Lisesi Tarih Öğretmeni Merve ÖTER’e de  İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Mahmut KURTARAN tarafından teşekkür plaketi verildi. ‘İmam Hatip Günleri’ kapsamında gerçekleşen İmam Hatip Okulları ortak programı hatıra fotoğrafı çekimi ile sona erdi.

03-05-201903-05-201903-05-201903-05-201903-05-201903-05-201903-05-201903-05-201903-05-201903-05-201903-05-201903-05-201903-05-201903-05-201903-05-2019

Gap Mahallesi 2503. Sokak No3 Merkez / BATMAN - Santral (0488) 280 72 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.