BATMAN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İlimizde Cumhuriyet Bayramı Coşkuyla Kutlandı

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı ve Cumhuriyetin kuruluşunun 93. yıldönümü ilimizde coşkuyla kutlandı.
İlimizde Cumhuriyet Bayramı Coşkuyla Kutlandı

 Valilik makamında Vali Ahmet Deniz tarafından tebrikatların kabulü ile başlayan kutlamalara Turgut Özal Bulvarı’nda devam edildi.

 Cumhuriyet Bayramı kutlamalarına; Vali Ahmet Deniz’in yanı sıra Belediye Başkan Vekili Ertuğ Şevket Aksoy, Cumhuriyet Başsavcısı Şenol Taşkale, Adli Yargı Adalet Komisyonu Başkanı Ramazan Akbal, İdare Mahkemesi Başkanı Berkan Ayturan, Vergi Mahkemesi BaşkanıBarış Çelik, Baro Başkanı Av. Abdulhamit Çakan,  Batman Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Ziraddin Mammadov, Batman 24. ve 25. Dönem Milletvekili Ziver Özdemir, Vali Yardımcıları, kamu kurum yöneticileri, askeri erkan, siyasi parti temsilcileri, STK temsilcileri, öğretmen ve öğrenciler ile çok sayıda vatandaş katıldı.

 Vali Ahmet Deniz ve Belediye Başkan Vekili Ertuğ Şevket Aksoy‘un tören aracıyla törene katılan vatandaşların ve öğrencilerin bayramını kutlamasıyla başlayan kutlama program, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla devam etti.

Daha sonra günün anlam ve önemine ilişkin bir konuşma yapan Vali Deniz,  “Bu millet Çanakkale’de  yedi düvele karşı Kürt’üyle, Türk’üyle,Arap’ıyla, Çerkez’iyle, Alevisi’yle, Sünni’siyle nasıl mücadele ettiyse, gerekirse aynı ruh ve kararlılıkla bölücü terör örgütüyle mücadele edecek ve hak ettiği dersi verecektir” dedi.

 Tarihte milletimizin unutulmaz destanlar yazdığını, her dönemde üstün başarılara imza attığını belirten Vali Deniz; “Tarihi şan ve şerefle dolu milletimiz, Gazi Mustafa Kemal Atatürk´ün liderliğinde yürütülen kurtuluş mücadelesinden zaferle çıkmış ve tüm dünyaya bu Aziz milletin esaret altında tutulamayacağını bir kez daha göstermiştir. Milletimizin bu onurlu mücadelesi, birçok mazlum millet için de örnek olmuştur.93 yıl önce çok zor şartlar altında kurulan Cumhuriyetimiz, birçok yeniliklere ve değişimlere yol açmıştır” diye konuştu.

 VALİ DENİZ,“BU AZİZ MİLLET İSTİKLALİMİZ VE İSTİKBALİMİZİN EN BÜYÜK SİGORTASIDIR”

 Terör örgütlerini kullanarak ülkemizin huzur ve güveninin bozulmaya çalışıldığını ve birlik beraberliğimizin hedef alındığını belirten Vali Deniz, “Bilindiği üzere; 15 Temmuz 2016 günü Türk silahlı Kuvvetleri içerisine sızmış hain Fethullahçı Terör Örgütü (FETÖ) mensuplarının Anayasal düzeni, temel hak ve hürriyetleri ortadan kaldırmaya yönelik bir darbe girişiminde bulunmuşlardır. Bu darbe girişimine karşı başta Sayın Cumhurbaşkanımızın cesur duruşu ve kararlı iradesi, Türk Silahlı Kuvvetleri içerisinde ülkesine ve demokrasiye sahip çıkma azmi ile milli iradeye bağlı kalan kahraman askerlerimizin dik duruşu,  Emniyet güçlerimizin şanlı cansiperane direnişi ve Aziz milletimizin ölüme meydan okuyan asil duruşu sayesinde hedefine ulaşamadan engellenmiştir. Şunu bir kez daha gördük ki bu Aziz millet istiklalimiz ve istikbalimizin en büyük sigortasıdır. Dünya tarihinde övgü ile bahsedilen milletimizin kurtuluş savaşında olduğu gibi, 15 Temmuz 2016 tarihinde yapılan darbe girişimine karşı topyekün bir şekilde demokrasiye olan inancı ve ondan vazgeçmeme mücadelesi örnek bir direniş olarak tarihteki yerini alacaktır” dedi.

 Terör örgütlerinin gelişen ve büyüyen Türkiye’ye karşı birlik içerisinde olduklarını vurgulayan Vali Deniz, “Bu kirli oyunu 15 Temmuzda nasıl bozduysak yine hep birlikte bozacağız. Binlerce yıldır, ortak yaşama kültürünü oluşturmuş, et ve tırnak gibi kenetlenmiş, bu milletin kardeşlik hukukunun bozulmasına fırsat vermeyeceğiz. Sevgi ve hoşgörü tohumlarının atıldığı Anadolu topraklarında, bu günlerde birbirimizi daha fazla kucaklayacağız, daha fazla seveceğiz. Bu toprakların Aziz şehitlerimizin canları pahasına vatan toprağı yapıldığını asla unutmayacağız.Sevgili gençler, Türkiye Cumhuriyetinin hangi zor şartlar altında kurulduğunu hepiniz çok iyi bilmelisiniz. Atatürk´ün sizlere emanet ettiği Cumhuriyetimizin her alanda gelişmesi, kalkınması, Dünya´da söz sahibi olması sizlerin gayreti ve çalışkanlığı sayesinde gerçekleşecektir. Unutmayınız ki, geleceğimize yön verecek olan sizlersiniz. Geçmişimizden güç alarak Cumhuriyetimizin 100. yıldönümü olan 2023 hedeflerine ulaşabilmek için, daha gelişmiş, daha kalkınmış, daha güçlü bir Türkiye ve her alanda kalkınmış bir Batman için çok ama çok çalışmalıyız. Bu Aziz milletin bu hedeflere ulaşacak gücü, kudreti iradesi fazlasıyla mevcuttur. Yeter ki birlik ve beraberliğimizden uzaklaşmayalım. İstiklalimiz ve istikbalimize hep beraber sahip çıkalım” diye konuştu.

 Yapılan konuşmaların ardından program Halk Eğitim Merkezi halk oyunları ekibinin sunduğu halay ve öğrenciler tarafından şiirlerin okunması ile devam etti.

 Kutlama programı; şiir, resim ve çeşitli spor dallarında düzenlenen yarışmalarda dereceye giren öğrencilere Vali Ahmet Deniz,  Belediye Başkan Vekili Ertuğ Şevket Aksoy ve Cumhuriyet Başsavcısı Şenol Taşkale tarafından ödüllerin verilmesinin ardından  geçit töreni ile sona erdi.

31-10-201631-10-201631-10-201631-10-201631-10-201631-10-201631-10-201631-10-201631-10-201631-10-201631-10-201631-10-201631-10-201631-10-201631-10-201631-10-201631-10-201631-10-201631-10-201631-10-201631-10-2016

 

Gap Mahallesi 2503. Sokak No3 Merkez / BATMAN - Santral (0488) 280 72 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.