BATMAN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İlimizde 2018-2019 Yılı Güvenli Okul Toplantısı Gerçekleştirildi

2018-2019 Eğitim-Öğretim Yılı, güvenli okul toplantısı Vali Ahmet Deniz başkanlığında İl Kültür Merkezi konferans salonunda yapıldı.
İlimizde 2018-2019 Yılı Güvenli Okul Toplantısı Gerçekleştirildi

Toplantıya; Vali Deniz’in yanı sıra İlçe Kaymakamları, İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Kurtaran, İl Emniyet Müdürü, İl Jandarma Komutanı,  İl Milli Eğitim Müdürlüğü Yöneticileri, İlçe Milli Eğitim Müdürleri, Okul Müdürleri, okul aile birliği başkanları ile okul servisleri şoförleri katıldı.

Toplantıda okul müdürlerine hitaben bir konuşma yapan Vali Deniz,  “Çocuklarımız bizim geleceğimiz. Çocuklarımızın iyi yetişmesi, kültürlü donanımlı, vatanına, milletine ve bayrağına sevdalı, milli ve manevi değerlerine sahip olarak yetişmesi her şeyden daha kıymetli ve önemlidir. Bizim asıl amacımız, çocuklarımızı bilgili, kültürlü ve iyi insan olarak yetiştirmektir. Eğitimin temel taşlarından biri eksik kaldığı zaman başarıyı elde etmek mümkün değildir. İlimizde eğitim çıtasını yükseltmek için takım ruhuyla tevazu ve hoşgörü içerisinde çalışmalıyız” diye konuştu.

Terörle mücadeleye kararlı bir şekilde devam edileceğini vurgulayan Vali Deniz, çocukların yanlış kişiler tarafından yönlendirilmesine izin verilmeyeceğini, “Çocuklarımıza ülkemizin temel değerleri olan ülkenin bölünmez bütünlüğü, al bayrağımız ve vatanımızın birliğini anlatmalıyız. Bu değerler etrafından hep beraber kenetlenmeliyiz. Bunun başarmanın yolu da eğitimdir” dedi.

 ‘Nitelikli Eğitime Kararlı Adımlar Projesi”

İlimizde, eğitimin daha nitelikli hale getirilmesi için başlatılan ‘Nitelikli Eğitime Kararlı Adımlar Projesi’nin bu yılda devam edeceğini belirten Vali Deniz, projenin alt başlıklarını bütün eğitim paydaşlarıyla bu yılda masaya yatırılarak eksikliklerin giderileceğini vurgulayarak,  “Çocuğumu Seviyorum Ana Okuluna Gönderiyorum” projesiyle Batman’ın okul öncesi okullaşma oranında Türkiye’de ilk on il arasına yer aldığını belirterek, Batman Her yerde Okuyor kampanyası kapsamında 200 bin civarında kitabın dağıtıldığını ve 20 okulumuza Z kütüphanelerin kazandırıldığını vurguladı.

 İl Halk Kütüphanesinin İhalesi Yapılacak

İlimize kazandırılacak İl Halk Kütüphanesi binasına ilişkin açıklamalarda bulunan Vali Deniz, proje çalışmalarının tamamlandığını, eylül ayının sonunda ihalesinin yapılacağını ifade etti.

İlimizde yapımı devam eden eğitim yatırımlarına değinen Vali Deniz, ilimizde bin dersliğin yapımının devam ettiği ve 600 dersliğin yapımı için ihale süreçlerinin devam ettiğini belirterek, eğitim yatırımlarının tamamlanmasıyla birlikte ilimizin eğitim altyapısı bakımında bir sıkıntısının kalmayacağını ifade etti.

 Robotik Kotlama STEM Merkezi

Bilim Sanat Merkezi’nde açılan inovasyon merkezinde yürütülen eğitim çalışmalarına değinen Vali Deniz, çocuklarımıza Stem, kodlama ve robotik eğitimler verildiğini belirterek, fen bilimleri, matematik ve mühendislik eğitimin temeli açısında bu eğitimlerin önemli olduğunu vurgulayarak, imkanlar ölçüsünde okullarımıza bu tür laboratuvarların kazandırılacağını ifade etti. 

Okulların içerisinde ve çevresinde alınması gereken güvenlik tedbirleri, okul kantinlerinin denetimleri, temizlik, uyuşturucu ile mücadele, okul çevrelerindeki internet kafeler, denetimlerine değinen Vali Deniz, bunların denetimi sağlanmadan, eğitim-öğretimde başarı sağlamanın mümkün olmayacağını ifade etti.

 “Okul Servisleri Sıklıkla Denetlenmeli “

Okul servislerinin denetimlerinin sıklıkla yapılmasını isteyen Vali Deniz,  “Servis şoförlerinin denetimlerini sıklaştıracağız, Kurallara uymayanlar hakkında yasal işlemin yapılacağını belirtti.

 İşkur Aracılığı İle Okullara 290 Özel Güvenlikçi Görevlendirilecek

Okulların içerisinde ve dışında çocuklarımızı olumsuzluklara karşı korumak amacıyla İşkur aracılığıyla 290 özel güvenlik görevlisinin görevlendirileceğini ifade eden Vali Deniz, özel güvenlik görevleri ile okullarda görevlendirilen emniyet mensuplarıyla birlikte okulların güvenliğini sağlayacaklarını belirterek, birinci görevimiz okulların güvenliğini sağlamak olduğunu vurguladı.

 Vali Deniz, “Aile Ziyaretleri Önemlidir”

Okul yöneticilerinden ve öğretmenlerden veli ziyaretlerini artırmalarını isteyen Vali Deniz, ev ziyaretlerinde ailelere, çocuklarına değer verdiğimizi hissettirelim. Aile ziyaretleri sırasında ailelerimize ülkemizin birliğinden ve beraberliğinden bahsedelim. Bizim bir bütün olduğumuzu her fırsatta vatandaşlarımıza anlatmalıyız” diye konuştu.

 “Devletimizin İmkanlarını Eğitim İçin Kullanacağız”

İlimizde eğitim çıtasını yükseltmek için devletimizin imkanlarını eğitim için kullanacaklarını belirten Vali Deniz,  “Geçen sene başlatmış olduğumuz “Okul Bahçeleri Spor Alanı Olsun” kampanyası kapsamında 81 okulumuzun bahçesine basketbol potası kurduk, bu yıl da sahaların zeminlerini iyileştirip basketbol ve voleybol sahası yapacağız.  Çocuklarımızın, eğitimde olduğu kadar spor, sanat ve kültürel alanında başarılı olmaları için devletimizin tüm imkanlarını kullanacağız” diye konuştu.

Yapılan değerlendirmelerin ardından toplantı sona erdi.

14-09-201814-09-201814-09-201814-09-201814-09-201814-09-201814-09-201814-09-201814-09-2018

Gap Mahallesi 2503. Sokak No3 Merkez / BATMAN - Santral (0488) 280 72 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.