BATMAN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

'Genç Nida' Kur'an-ı Kerim-i Güzel Okuma Yarışması İl Finali' Yapıldı

Anadolu İmam Hatip Liseleri Kız Öğrenciler Arası 'Genç Nida' Kur'an-ı Kerim-i Güzel Okuma Yarışması İl Finali' ve 'Hafızlık İl Finali' Akşemseddin Kız Anadolu İmam Hatip Lisesinde gerçekleşti.
'Genç Nida' Kur'an-ı Kerim-i Güzel Okuma Yarışması İl Finali' Yapıldı

Akşemseddin Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi konferans salonunda gerçekleşen programa İl Milli Eğitim Müdürümüz Mahmut KURTARAN, Şube Müdürü Abdulvahap HINÇ, imam hatip okulları okul müdürleri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı. 'Genç Nida' Kur'an-ı Kerim-i Güzel Okuma Yarışması İl Finalinde Turgut Özal Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi, Akşemseddin Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi, Mehmet Şimşek Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi, Halil Hamidi Anadolu İmam Hatip Lisesi, Fatıma Zehra Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi, Batman Merkez Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi ve Kozluk Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencileri performanslarını sergilediler. Gerçekleşen yarışma sonrası Kozluk Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi Öğrencisi Fecriye AKBOĞA birinci, Batman Merkez Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi Öğrencisi Tuba YANİ ikinci ve Halil Hamidi Anadolu İmam Hatip Lisesi Öğrencisi Sümeyya ÖZMEN üçüncü  oldu. Hafızlık kategorisinde ise Sason Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencisi Medine BARAN birinci, Beşiri Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencisi Rumeysa BAHADIR ikinci oldu. Yarışmalara katılan tüm öğrencileri kutlayan İl Milli Eğitim Müdürümüz KURTARAN dereceye giren öğrencilere plaket ve hediyelerini verdi.

İl Milli Eğitim Müdürümüz KURTARAN: "Öncelikle böyle bir yarışmayı tertiplediğinden dolayı Din Öğretim Genel Müdürlüğümüze, bu yarışmalarda emeği geçen idareci ve öğretmenlerimize ve bu yarışmadaki desteklerinden dolayı İl Müftülüğümüze teşekkür ediyorum. Bu tür faaliyetler istisnai faaliyetlerdir. Bunlar sıradan işlere benzemez. Normal yarışmalarda bir kaybeden ve kazanan olur. Bizim düzenlediğimiz bu yarışması ise kaybedeni olamayan bir yarışma. Bu yarışmaya katılan her öğrencimiz yarışmanın kazananı. Onun için Kur-an'ı Kerim okuma ve hafızlık etkinliğine katılan tüm öğrencilerimiz kazandı. Sadece sizler değil sizi dinleyenler de kazandı.

Kur'an kelimesi, "Okuma" kökünden geliyor. Burada kastedilen okumak sadece yüzeysel bir okuma manasında değildir. Okumak kelimesi üç anlamda kullanılır: Okudu, anladı ve uyguladı. Kuran'ı okumanın manası bu, bu üç kavram Kuran'ın ismi ile özdeşleşmiştir. Biz Kur-an'ı Kerim-i sadece sıradan bir kitap gibi okumuyoruz. Okuduğumuzun manasını düşünerek okuyoruz ve okuduğumuzu hayata uygulayarak okuyoruz. Onun için Kur'an-ı Kerimi hem okuyacağız hem okuduğumuzu anlayacağız hem de okuduğumuzu hayatımıza uygulayacağız. Tekrar yarışmaya katılan tüm öğrencilerimizi tebrik ediyorum." diye konuştu.

16-12-201916-12-201916-12-201916-12-201916-12-2019

Gap Mahallesi 2503. Sokak No3 Merkez / BATMAN - Santral (0488) 280 72 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.