BATMAN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Farabi Anadolu Lisesinde ‘Kitap ve Okuma Kültürü Üzerine’Söyleşi Gerçekleştirildi

‘Nitelikli Eğitime Kararlı Adımlar’ bünyesinde yer alan “Batman Her Yerde Okuyor” projesi etkinlikleri çerçevesindeyeni eğitim öğretim yılının ilk söyleşisi Batman Farabi Anadolu lisesinde gerçekleşti.
Farabi Anadolu Lisesinde ‘Kitap ve Okuma Kültürü Üzerine’Söyleşi Gerçekleştirildi

Batman Farabi Anadolu Lisesi Konferans salonunda “Kitap ve Okuma Kültürü” üzerine yapılan söyleşide öğrencilere hitap eden İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Kurtaran, kitap okumanın önemine ve kitap okuma kültürünün insan hayatına katkısına dikkat çekti.Kitap okuma kültürünün oluşması için toplumdaki bireylerin kitap okumaya başlaması ve bunu bir alışkanlık haline getirmeleri gerektiğini söyledi.

İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Kurtaran: “Okuma ufku açar, zihni açar, beyni geliştirir, bu kadar fayda sağlayan bir şey niye bizde az, bizim temel sorunumuz bu. Önemine inandığımız, yapmadığımız için üzüldüğümüz okuma alışkanlığını toplum olarak ülke olarak niye kazanamıyoruz. İşte biz bu tür söyleşilerimizi biraz da buna dikkat çekmek için gerçekleştiriyoruz.

Sevgili gençler, kitap okumayı bir alışkanlık haline getirmeliyiz. Kendimizi güzel ifade etmek,  kaliteli bir üniversiteye gitmek, iyi bir meslek sahibi olmak ve ilerde okumadığımız için pişman olmamak içinde çok okumamız gerekiyor. Okulda, evde, araçta, durakta, kısacası her yerde her fırsatta okumalıyız. Çevremize bu şekilde örnek bireyler olmalıyız.

Sevgili gençler Kitap okuyarak bilgi sahibi olabiliriz, bilgi sahibi olursak kendimize faydamız oluruz, kendimize faydamız olduktan sonra çevremize ve insanlığa faydamız olur. Bu insan olarak bizim görevimiz. İnsan yaşadığı yeri güzelleştirir merhametli olur, adil olur, insanlara faydası olur. Peygamber Efendimiz ne diyor ‘İnsanların en hayırlısı insanlara faydası olandır.’ O zaman bizim bunları yapabilmemiz için bilgi sahibi olmamız gerekir bilgi sahibi olmak içinde çok okumamız gerekir. Kişiyi saygın kılan kişiyi muteber kılan bilgidir ve bilgi dışında sahip olduğumuz her şey bir gün biter ama bilgi böyle değil, bilgi harcandıkça artar, saygınlık ve itibarı arttırır. Hepimiz de toplumda saygın ve itibarlı olmak isteriz.

Daha güzel bir gelecek daha güzel bir hayat için yapmanız gereken şey çok okumaktır. Bundan dolayı geleceğe en iyi şekilde hazırlanmanız için okuma kültürünün yaygınlaştırılması meselesi üzerinde ısrarla duruyoruz.” diye konuştu.

Söyleşi, İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Kurtaran’ın konuşmasının ardından öğrencilerin kitap ve okuma kültürü üzerine duygu ve düşüncelerini ifade etmeleriyle sona erdi. Söyleşinin sonunda öğrencilere kitap hediye edildi.

09-11-201809-11-201809-11-201809-11-201809-11-201809-11-201809-11-201809-11-201809-11-201809-11-2018

Gap Mahallesi 2503. Sokak No3 Merkez / BATMAN - Santral (0488) 280 72 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.