BATMAN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

E-Onay ile E-imza yenilemeleri ve e-imza ulaştığında yapılması gerekenler.

E-Onay ile E-imza yenilemeleri ve e-imza ulaştığında yapılması gerekenler.

E-Onay ile E-imza yenilemeleri ve e-imza ulaştığında yapılması gerekenler.

          E-imza süresi bitmek üzere olan personellere kamu sm tarafından SMS ve e-posta bilgilendirmesi gelmektedir. Sms alan personelimizin aşağıdaki kılavuz doğrultusunda e-imza uzatma talebinde bulunması ve yeni e-imzası ulaştığında yeni karta ait şifresini portal üzerinden alması gerekmektedir.

1- E-Onay ile E-İmza Yenileme İşlemleri

2- E-imza PİN Kodu öğrenme

 

Yeni üretilen E-İmza Sertifikam ( Sim Kart ) üretilip, teslim edildiğinde ne yapmalıyım?


a) Yeni üretilen E-İmza Sertifikası ( Sim Kart ) tarafınıza teslim edildiğinde, süresi dolana kadar güvenli bir şekilde muhafaza ediniz. Kaybolan veya çalınan sertifikalar 5070 sayılı E-İmza Kanunu ve 2012/39 Sayılı DYS Genelgesine göre, " Kayıp, Çalıntı" kapsamında değerlendirilecek, Kamu SM'nin 2020 yılı için belirlediği güncel fiyat üzerinden ücretlendirilip, ilgili kişinin başvuru işlemlerini şahsen takibi sonrasında yeniden üretilecektir.

b)Yeni üretilen E-İmza Sertifikası ( Sim Kart ) tarafınıza teslim edildiğinde, aktif olarak kullandığınız E-İmza Sertifikasının ( Sim Kart )  süresi dolmadan kullanamazsınız. Bu süre,  Kamus SM tarafından ilgilinin cep telefonuna gelen mesaj (sms)  ve kayıtlı e-posta adresine gönderilen e-posta ile bildirilmektedir.

c) Kamus SM tarafından ilgilinin cep telefonuna gelen mesaj (sms)  ve kayıtlı e-posta adresine gönderilen e-postada belirtilen süre dolduğunda, eski e-imza sertifikanızı ( Sim Kart ) kart okuyucudan çıkartarak, yeni üretilen e-imza sertifikasını ( Sim Kart ) takınız.

d) Yeni üretilen e-imza sertifikasını ( Sim Kart ) kart okuyucuya taktıktan sonra, Kamu SM online işlemlerden  (https://nesbireysel.kamusm.gov.tr/nb.go) Nitelikli Elektronik Sertifika işlemlerine şifreli giriş yaparak, yeni üretilen e-imza sertifikasının (Sim Kart ) şifresini ( pin ) öğrenmelisiniz. Bu işlemi yapmadan, eski sertifikanıza ait şifreyle 3 (Üç ) defa imzalama işlemi yapmaya çalışırsanız e-imzanızın şifresi (Pin) bloke olur. 10  ( On ) defa imzalama işlemi yaparsanız, sim kart (PUK) bloke olur. Sim kartın(PUK) bloke olması durumunda, 5070 sayılı E-İmza Kanunu ve 2012/39 Sayılı DYS Genelgesine göre, " Kayıp, Çalıntı" kapsamında değerlendirilerek, Kamu SM'nin 2020 yılı için belirlediği güncel fiyat üzerinden ücretlendirilip,  ilgili kişinin başvuru işlemlerini şahsen takibi sonrasında (Kayıp Çalıntı İşlemleri İçin Tıklayınız) yeniden üretilecektir.

e) Kamu SM tarafından üretilip, tarafınıza teslim edilen yeni e-imza sertifikasının bulunduğu kapalı zarf içinde,  görsel olarak hazırlanan kılavuzla e-imza sahibinin yapması gerekenler, anlatılmış olup, ilgili kişi tarafından dikkatlice okunarak işlemler yapılmalıdır.

Gap Mahallesi 2503. Sokak No3 Merkez / BATMAN - Santral (0488) 280 72 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.