BATMAN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

"Dijital Sektörde Ben de Varım Projesi" Öğretmen Eğitimleri Başladı

  İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Mahmut KURTARAN, "Dijital Sektörde Ben de Varım Projesi" merkezlerini ziyaret ederek, proje kapsamında eğitici eğitimi alan öğretmenlerle bir araya geldi.


İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Mahmut KURTARAN, ilk olarak Piri Reis Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde oluşturulan yazılım ve kodlama eğitim merkezini ziyaret edip eğitici eğitimi alan öğretmenlere bir araya geldi. Öğretmenlerle bir süre sohbet edip eğitim süreçlerinin hayırlı olmasını diledi. İl Milli Eğitim Müdürümüz KURTARAN, daha sonra Batman TOBB Güzel Sanatlar Lisesinde kurulan dijital tasarım eğitim merkezini ziyaret edip eğitim süreci hakkında bilgi aldı.

İl Milli Eğitim Müdürümüz KURTARAN: "Batman Milli Eğitim Müdürlüğü olarak, 'Dijital Sektörde Ben de Varım Projesi'ni; Bakanlığımızın, Sanayi ve Ticaret Bakanlığının ve Dicle Kalkınma Ajansının katkılarıyla hayata geçirdik. Bu projenin ilk aşamasında siz değerli öğretmenlerimizin, sektörün uzmanlarından eğitim alarak bilgi ve becerilerinizi daha da ileri seviyelere taşımanızı hedefliyoruz. Bu eğitimlerin ardından önümüzdeki aydan itibaren, sizler öğrencilerimize dijital yazılım-kodlama ve dijital tasarım konularında eğitimler verecek ve onları dijital çağa hazırlayacaksınız.

Bu projede hedefimiz, meslek liselerimizin bilişim öğrencileri ile görsel sanatlar öğrencilerini aynı platformda buluşturmaktır. Bu iş birliği sayesinde bir grup tasarım yaparken diğer grup bu tasarımları kodlayacak. Bu; sinema, reklamcılık ve benzeri sektörlerde kullanılacak animasyonlar, reklam filmleri ve diğer yaratıcı çalışmaların yapılmasına olanak sağlayacaktır.

Bilgi çağının merkezinde bulunan Türkiye, bu çağın gerektirdiği bilişim yeteneklerini en üst düzeyde geliştirmeye kararlıdır. Bu hedef doğrultusunda, Türkiye'nin en büyük bilişim fuarı olan TEKNOFEST'i ülkemizde hayata geçiren BAYRAKTAR firmasının desteği ile ilimizde bir bilişim merkezi kurulacak. Bu merkez, bilişime meraklı çocuklarımız için dijital çağa ilk adımı oluşturacak bir merkez olacak.

Öğrencilerimiz burada eğitim alacaklar ve ardından 'Dijital Sektörde Ben de Varım' projesi kapsamında iki okulumuzda oluşturduğumuz eğitim merkezlerinde sizlerden eğitim alarak dijital çalışmalar yapacaklar. Burada eğitim alarak dijital yazılım ve dijital tasarım alanında yetişen öğrencilerimiz hedeflediğimiz üçüncü adımda Necat Nasıroğlu Külliyesi içinde FERNAS tarafından kurulacak bilim merkezinde yapacakları çalışmalarla firmalara katma değeri yüksek yazılım ve tasarımlarını pazarlama fırsatına sahip olacaklar.

Milli Eğitim Müdürlüğü olarak 'Dijital Sektörde Ben de Varım Projesi' ile hayata geçirdiğimiz bu çalışmamızın, ülkemiz genelinde bir model oluşturmasını hedefliyoruz. Projemiz, dijital çağın gelecekteki süreçlerine de uyum sağlamayı amaçlayarak, ileride yaşanacak teknolojik gelişmelerle de kendini yenileyebilecek bir yapıya sahiptir. Bu sayede, Türkiye'nin en iyi bilişimcilerinin yetiştirildiği yer olarak Batman ili, bu alanda örnek gösterilen bir il olacaktır. Burada yetişecek gençlerimiz, ülkemize katma değerli kazanımlar sağlayarak gelecekte daha aydınlık yarınlara ulaşmamıza katkı sağlayacaklardır.

Bu projeye ve eğitimlere katılımınızdan dolayı sizlere, projenin başarısı için gösterdiğiniz özverili çalışmalara katkı sağlayan değerli uzman eğitimcilerimize, bu projenin hayata geçmesinde emeği geçen öğretmen arkadaşlarımıza, desteklerini esirgemeyen Bakanlığımıza, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile Dicle Kalkınma Ajansı yöneticilerine teşekkür ediyorum.

Bu projenin başarılı bir şekilde hayata geçmesini diliyor, hep birlikte daha aydınlık bir geleceğe adım atmamıza vesile olmasını umut ediyorum."

'Dijital Sektörde Ben de Varım Projesi' eğitim merkezlerine yapılan ziyaretlerde İl Milli Eğitim Müdürümüz KURTARAN'a İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Mustafa ARSLAN ve Şube Müdürü Emrullah ASLAN eşlik ettiler.

08-09-202308-09-202308-09-202308-09-202308-09-202308-09-2023

 

Gap Mahallesi 2503. Sokak No3 Merkez / BATMAN - Santral (0488) 280 72 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.