BATMAN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

'Bilişim Araçlarını Bilinçli Kullanma Projesi' Tanıtım Toplantısı Yapıldı

İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz tarafından yürütülen 'Bilişim Araçlarını Bilinçli Kullanma Projesi' tanıtım toplantısı yapıldı.
'Bilişim Araçlarını Bilinçli Kullanma Projesi' Tanıtım Toplantısı Yapıldı

İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü toplantı salonunda gerçekleşen tanıtım toplantısına Vali Yardımcımız Tuğba POLAT, İl Milli Eğitim Müdürümüz Mahmut KURTARAN, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcıları, İlçe Milli Eğitim Müdürleri, Şube Müdürleri, Okul Müdürleri ve Rehber Öğretmenler katıldı. Saygı Duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başlayan program teknoloji bağımlılığı temalı video gösteriminin ardından, İl Milli Eğitim Müdürümüz Mahmut KURTARAN'ın açış konuşmasıyla devam etti.

İl Milli Eğitim Müdürümüz KURTARAN: " Gün geçmiyor ki teknolojik bir gelişme olmasın. Ancak, yaşamımızı kolaylaştıran bu teknoloji ve teknolojik cihazlar beraberinde, çeşitli sorunlarla karşı karşıya kalmamıza da neden olmaktadır. Teknolojinin kontrolsüz kullanımı, bireyde fiziksel ve zihinsel aktivitelerin sağlıklı bir şekilde gelişmesini engelleyebilmektedir.

Bu süreçte zihinsel yetilerini kullanmayan ve geliştirmeyen, birey bilgiyi öğrenme ile ilgili problemleri de kaçınılmaz olarak yaşayacaktır. Ayrıca, bilgiyi alırken odaklanma süresinin gittikçe kısalması; bilgiyi geç alma ve geç öğrenme, işlem becerilerinde yetersizlik, dikkat eksikliği gibi birçok olumsuz durum da kendini gösterecektir.

Biz yetişkinler bile zaman zaman yanlış davranışlar sergiliyorken, henüz yaşam deneyimi olmayan çocuklarımız bazen risk alarak, bazen de deneyerek yaşamı öğrenmeye çalışmakta, zaman zaman hatalı tutumları olabilmekte elbette.

Kıymetli Veliler,

Günümüzde öğrencilerin akademik başarısını olumsuz etkileyen en önemli etmenlerden biri de bilişim araçlarının bilinçli ve amacına uygun kullanılmamasıdır.

Bu da biz ebeveynlerin her daim çocuklarımıza etkin bir rehberlik yapmamızı kaçınılmaz kılmaktadır. Onların yaşamındaki olumsuz durumlardan haberdar olmalı, olası problemleri önceden görüp önlem almalıyız. Çocuklarımıza nazaran daha fazla deneyim ve bilgiye sahip olsak da söz konusu teknoloji olunca, onların bizden bir adım daha önde olduğu gerçeğini değiştiremeyiz.

"Z kuşağı" olarak bilinen bu dijital nesil çocuklarının teknolojiye adapte olma becerisinin çok yüksek olduğu aşikârdır. Teknolojiyi iyi kullandıkları gibi, yine teknolojiyi iyi kullanan akranlarıyla arkadaşlık kurmaktalar. Araştırmalar, "siber zorbalık" kurbanı olan pek çok çocuğun aynı zamanda birer "siber zorba" olduğunu göstermektedir.

Bunun önlenebilmesi için, ailelerin bilinçli olması gerektiğiyse inkâr edilemez bir gerçektir.

Kıymetli Veliler,

     Çocuğunuz "yalnız birkaç dakika daha" diyerek, bilişim araçlarıyla saatlerini tüketiyorsa, ekran karşısında geçirdiği süre konusunda sizi doğru bilgilendirmiyorsa, uzun süre cep telefonu/ bilgisayar/ tablet/ akıllı saat/ oyun konsolu vb. kullanımından dolayı fiziksel sorunlar yaşıyorsa, insanlarla yüz yüze konuşmak yerine internet üzerinde konuşmayı tercih ediyorsa; arkadaşlarını sanal ortamdan seçiyorsa, internete girmek için yemek öğünlerinden, derslerinden ya da randevularından ödün veriyorsa, teknolojik cihazlardan uzak kaldığında gergin oluyor ve boşluktaymış hissine kapılıyorsa, gece geç saatlere dek bu cihazlarla zaman geçiriyorsa, hatta kucağında uykuya dalıyorsa, internet ve teknolojik araçları amacına uygun kullanmadığını söyleyebiliriz.

     Çocuklarımızın arkadaşları ile günlük hayatta görüşmeleri desteklenirse, akranlarıyla sosyalleşmesi sağlanırsa, ilgi ve yeteneklerine uygun spor dallarına yönlendirilirse, aile içi kararlarda fikirleri alınırsa, bilgisayar kullanımı kontrol edilip sanal ortamdaki arkadaşları bilinirse, çocuklarımızı teknolojik araçları bilinçsiz kullanmaktan korumuş oluruz.

Değerli Misafirler

Eğitim ortamlarında öğrencinin ilgisinin dağılmasını önleyip, verimliliğinin artırılması amacıyla, İl Milli Eğitim Müdürlüğümüzce, Bilişim Araçlarını Bilinçli Kullanma Projesi başlatılmıştır.

Adından da anlaşılacağı üzere amacımız, bilişim araçlarının eğitim-öğretim faaliyetlerinde bilinçli kullanımını sağlamaktır. Öğrencilerimizin mecbur kalmadıkça eğitim ortamlarından telefonu uzak tutması konusunda vereceğiniz destekten dolayı teşekkür ederiz." dedi.

 İl Milli Eğitim Müdürümüz KURTARAN'ın konuşmasının ardından Proje Koordinatörü Sedat KURT slayt gösterisi eşliğinde proje tanıtım sunumunu yaptı. Tanıtım toplantısı Akademisyen Klinik Psikolog Mehmet BÜYÜKÇOLAK'ın "Bilişim Araçlarını Bilinçli Kullanımı" ile ilgili sinevizyon gösterisi eşliğinde yaptığı sunumla sona erdi. Sunumun ardından programa katılarak sunumuyla katkı sunan Akademisyen Klinik Psikolog BÜYÜKÇOLAK'a Vali Yardımcımız Tuğba POLAT tarafından teşekkür plaketi verildi. 'Bilişim Araçlarını Bilinçli Kullanımı Projesi' tanıtım toplantısı İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü fuaye salonunda katılımcılara sunulan ikramla sona erdi. 

28-11-201928-11-201928-11-201928-11-201928-11-201928-11-201928-11-201928-11-201928-11-2019

Gap Mahallesi 2503. Sokak No3 Merkez / BATMAN - Santral (0488) 280 72 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.