BATMAN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

'Bilimler Tarihi Dostu Prof. Dr. Fuat Sezgin' Konulu Konferans

İl Milli Eğitim Müdürlüğümüzün düzenlediği 'Bilimler Tarihi Dostu Prof. Dr. Fuat Sezgin' konulu konferans gerçekleşti.
'Bilimler Tarihi Dostu Prof. Dr. Fuat Sezgin' Konulu Konferans

İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü konferans salonunda düzenlenen konferansa; Valimiz Hulusi ŞAHİN, İl Milli Eğitim Müdürümüz Mahmut KURTARAN, İl Emniyet Müdürü Köroğlu KIRAÇ, İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay İsa ÇAKMAK, Batman Üniversitesi İslami İlimler Fakültesi Dekanı Şemsettin DURSUN, İl Genel Meclis Başkanı Abdulvahap AKBAŞ, AK Parti Batman İl Başkanı Abdullah Akif GÜR ve çok sayıda öğrenci katıldı.

Saygı duruşu ve akabinde okunan İstiklal Marşıyla başlayan programın açış konuşmalarını İl Milli Eğitim Müdürümüz Mahmut KURTARAN ve Valimiz Hulusi ŞAHİN yaptılar.

Milli Eğitim Müdürümüz Mahmut KURTARAN: "Sayın Valim, kıymetli protokol, çok değerli misafirimiz Adnan YILMAZ Beyefendi ve sevgili gençler hepinizi saygıyla selamlıyorum. 2019 yılı Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından Prof. Dr. Fuat Sezgin yılı ilan edildi. Çok bereketli bir ömür yaşayan merhum Prof. Dr. Fuat Sezgin, 1924 yılında Bitlis'te dünyaya gözünü açtı. 2018 yılında da hep çok çalışmak istediği ve hep katkı sunmak istediği ülkesinde hayata gözlerini yumdu. Tabi ki Prof. Dr. Fuat Sezgin'i bizim için hayatı bitmiş değildir. Gençlerimiz için bizler için örnek alınacak bir şahsiyet, örnek alınacak bir ilim insanı örnek alınacak bir mütefekkirdir. Bugün bizlere Prof. Dr. Fuat Sezgin'i bütün ayrıntılarıyla anlatacak çok kıymetli misafirimiz Sayın Adnan Yılmaz Beyefendiye bu gelişinden dolayı şahsım ve Milli Eğitim olarak şükranlarımız arz edip tüm misafirlerimize saygılarımı sunuyorum." dedi. Milli Eğitim Müdürümüz KURTARAN'ın konuşmasının ardından Valimiz Hulusi ŞAHİN kürsüye gelerek bir konuşma yaptı.

Programda konuşan Valimiz, 2019 yılının "Fuat SEZGİN" yılı olarak ilan edildiğini ifade ederek, Fuat Sezgin'i anmak ve anlamak 2019 yılından ibaret olmaması gerektiğinin altını çizdi.

Öğrencilere, Fuat Sezgin ve onun gibi büyük alimleri kendilerine birer rol model olarak almaları konusunda tavsiyelerde bulunan Valimiz, "Sayın Valimiz, yıllardır buna emek veriyor. Fuat Sezgin'i anlatmayı kendine misyon edinmiş. Bu misyonun sonucu olarak diyar diyar geziyor ve siz gençlere bir istikamet çizmeye çalışıyor. Siz eğer kendinize bir gelecek, rota ve istikbal çizmezseniz, bir istikamet belirlemezseniz, ürettiğinizin ve okuduğunuzun bir anlamı olmaz. Öncelikle şu temel soruları cevaplamanız lazım; ben kimim ve bu hayattan beklentim nedir? Nereye gidiyorum ve neyin bir parçasıyım? Bunlara cevap verdiğiniz zaman, hayatınızın bir anlamı olur.

Merhum Fuat Sezgin bunun büyük bir örneğiydi. Bugün hala onu konuşuyoruz ve konuşmaya da devam edeceğiz. Çünkü eserleri ile yaşıyor. Sizler de öyle olun." diye konuştu.

Konuşmaların ardından Araştırmacı Yazar ve Emekli Vali Adnan YILMAZ, "Bilimler Tarihi Dostu Prof. Dr. Fuat Sezgin" konulu bir sunum yaparak,  Sezgin'in hayatını ve İslam Bilim Tarihine ilişkin yaptığı çalışmalar hakkında bilgi verdi. Konferansın ardından Emekli Vali ve Yazar Adnan YILMAZ kitaplarını imzaladı.   

31-12-201931-12-201931-12-201931-12-201931-12-201931-12-201931-12-201931-12-201931-12-201931-12-2019

Gap Mahallesi 2503. Sokak No3 Merkez / BATMAN - Santral (0488) 280 72 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.