BATMAN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Batman BİLSEM TEKNOFEST'e Atmosfer Havasını Temizleme Dronuyla Katılacak

Batman Bilim ve Sanat Merkezi (BİLSEM) TEKNOFEST Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali finallerine Atmosfer Havasını Temizleme Dronuyla katılmaya hak kazandı.
Batman BİLSEM TEKNOFEST'e Atmosfer Havasını Temizleme Dronuyla Katılacak

Atmosfer kirliliği oluşturan inversiyon türlerine karşı atmosfer temizlik dronu yapım çalışmaları ile finallere katılamaya hak kazanan ekibin ilham kaynağı Kıra Dağından bakıldığında Batman şehir merkezi üzerini örten kir tabakasını temizleme düşüncesi olmuş. Projeyi tanıtan BİLSEM Öğrencisi Murat SOYSAL: "Ölüm ve hastalıkların en büyük sebebi olan bu hava kirliliği türüne inversiyon tabanlı hava kirliliği denmektedir. Batman'da kirli hava inversiyon tabakasında yatay şekilde birikmekte ve şehri örtmektedir. Kirli havanın yatay düzlemde bir tabaka şeklinde birikmesi bende bunu yerleri süpürür gibi temizleyebilme düşüncesini ortaya çıkardı. Danışman öğretmenimle beraber bunu yapabilecek bir temizlik aracı geliştirdik. Daha sonra bunu bir drone aracına monte ettik. Böylece İnversiyon tabakasına kadar yükselebilen bir temizlik aracını geliştirmiş olduk. Temizlik dronomuz çalışır ve havayı temizler niteliktedir." dedi.

Proje danışmanı Ercan SOYSAL ise proje ile ilgili olarak: "Aslında bu tür projeler biraz ütopik ve zor projelerdir. Biraz da masraflıdır. Bunun sebebi eğitim zayiatlarının çok olmasından ileri gelmektedir. Bizim dronlarımız dört defa küçük ve büyük kırım yaşadı. Tekrar tekrar yenisini almak yerine dronlarımızı tamir ettik. En son kendi parçalarımızdan oluşturduğumuz drone yorgun düşünce ürettiğimiz uzaktan yönetilebilir temizlik motorlarının uçurulması için yeni bir drone kullandık. Amaç proje amacına uygun ve çalışır durumda bir temizlik dronu yapmaktı ve çocuklar bunu başardılar.

Öğrencilere drone eğitimini uzaktan eğitim yönetimi üzerinden verdiklerini söyleyen Ercan SOYSAL bunun için üniversitelerin kullandığı uzaktan eğitim yönetim sistemi (LMS) kurduklarını ve drone eğitimi sonunda yine uzaktan eğitim ile yapılan sınavı geçen 18 öğrenci ile yollarına devam edeceklerini belirtti.

22-09-2020

Gap Mahallesi 2503. Sokak No3 Merkez / BATMAN - Santral (0488) 280 72 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.