BATMAN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

“Akademik Başarı ve Spor Elele”

Vali Ahmet Deniz, İl kültür Merkezi konferans salonunda Müdürlüğümüz tarafından düzenlenen “Akademik Başarı ve Spor Elele”  projesinin tanıtım programına katıldı.  
“Akademik Başarı ve Spor Elele”

Valiliğimiz tarafından başlatılan Eğitimde Kalkınma Hamlesi’nin bir ayağı olan sportif faaliyetlerin tanıtımı ve geliştirilmesi için yapılacak çalışmaların ele alınıp değerlendirildiği toplantıya; Vali Deniz’in yanı sıra İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Kurtaran, kamu kurum yöneticileri ve ilimizde görev yapan beden eğitimi öğretmenleri katıldı.

 Toplantıda İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Kurtaran ve Vali Ahmet Deniz, birer konuşma yaptılar. Toplantının açış konuşmasını yapan İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Kurtaran: ‘’Milli ve manevi değerlere, ülkesine ve milletine sonuna kadar bağlı ahlâklı ve rol model olacak sporcular yetiştirmeyi amaçlamaktayız.’’ dedi.

Kurtaran; “Spor evrensel kültürün bir parçası olarak dünyada dili, ırkı, dini farklı insanları birleştiren önemli bir vasıtadır. Fiziksel faydalarının yanı sıra insanların ruh sağlığını da olumlu yönde etkileyen sosyal ve moral kazanç sağlayan hareketler topluluğu olarak da tanımlanabilir. Bir hedefe ulaşmak için düzen ve disiplin içinde planlı ve sürekli olarak çalışmak ve gayret etmek sporun doğasında vardır. Dolayısıyla spor yapan bir insan disiplinli planlı sistematik bir şekilde hedefleri peşinde koşturmak ve çabalamak zorundadır. Bunu zorlayan güç de başarıya ulaşma arzusudur. Fiziksel aktivitenin de akademik başarıda oldukça önemli bir etken olduğunu yapılan bazı araştırmalar göstermektedir. Bu araştırmalara göre fiziksel anlamda daha aktif olan öğrencilerin akademik başarıları da daha yüksek olmaktadır. Bu çalışmalarda sadece akademik başarı değil fiziksel aktivite gibi farklı alanların da başarıda rol oynayabileceğine dikkat çekilmektedir. Bu bağlamda fikri gelişmeye olduğu gibi bedensel gelişmeye de önem vermek ve özellikle milli karakteri derin tarihimizin ilham ettiği yüksek derecelere çıkarmak gerekmektedir.

Batman Milli Eğitim Müdürlüğü olarak milli ve manevi değerlere, ülkesine ve milletine sonuna kadar bağlı, ahlâklı ve rol model olacak sporcular yetiştirmeyi amaçlamaktayız. Bu bağlamda farklı branşlarda hem bölgede hem de ülke genelinde sporcularıyla adından söz ettirmeyi başaran Batman Eğitim Spor Kulübü ile amaçladığımız yolda ilerliyoruz. Ergenlikte veya ön ergenlik döneminde çocuklarımızı kötü alışkanlıklardan korumak onların enerjilerini doğru kullanmalarını sağlamak, çocuklarımızın öz güven duygularının artması ve sosyal gelişimleri; yükseköğretimde beden eğitimi, resim ve müzik bölümlerine yerleşmeleri; spor ve güzel sanatlar liseleri için de hazırlık çalışmaları yapabilmeleri amacıyla okullarda kurslar açarak gerekli çalışmaları yapmaktayız. Okullarımızdaki kurslarla Eğitim Spor Kulübü aracılığıyla mesleki açıdan kendini geliştirmiş öğretmenler eşliğinde öğrencilerin hem liselere yerleşeceklerine hem de üniversite sınavlarında üst seviyeleri göreceklerine inanıyor ve bu arzuyla eğitim öğretim süreçlerine devam edeceğimizi ifade ediyoruz.

Projemizin ilimiz gençlerinin sportif başarıları için bir dönüm noktası olması dileğiyle başta Sayın Valimizin himayelerinde gerçekleşen tüm projelerimizde olduğu gibi ‘Akademik Başarı ve Spor Elele’ projemizde de bize verdikleri desteklerinden dolayı kendilerine şükranlarımı arz ediyorum. Ayrıca Bakanlığımız ve Gençlik Spor Bakanlığı arasında 2016 yılında imzalanan bir protokolün de gereklerinin yerine getirilmesi için özellikle siz Beden Eğitimi öğretmenlerinden bu konuda daha özverili bir çalışma sürdürmenizi de talep ediyorum.” dedi.

Toplantıda öğretmenlere hitap eden Vali Deniz, Batman’da göreve başladığımız günden itibaren yoğun bir çaba ve gayretle çalıştıklarını belirterek,  “Nitelikli Eğitime Kararlı Adımlar”  projesi sayesinde ilimizin eğitim başarısının artırılmasının amaçlandığını ifade etti.

Akademik eğitimin değerler eğitimi ile taçlandırılması gerektiğini belirten Vali Deniz, “Vatanını, milletini, bayrağını ve ülkesini seven gençler yetiştirmeliyiz ki, verilen eğitimin bir anlamı olsun. Yanlış kişiler tarafından yanlış eğitim verildiği zaman, ülkesine tankla, tüfekle saldıran hainler ortaya çıkabiliyor. 15 Temmuz’da biz bunu yaşadık. Burada hepimize düşen görev, vatansever bireyler yetiştirmektir. Özelikle öğretmenlerimize bu konuda çok önemli görevler düşmektedir. Akademik başarıyı, sporla bütünleştirdiğimiz zaman başarı kaçınılmaz olur. Bu şehrin sporla anılmasını istiyorum. Çocuklarımıza spor kültürü kazandıralım. Yeteneği olan çocuklarımızı keşfedip, bu yetenekleri ilimize kazandıralım. Son süreçte Belediye tarafından birçok mahallede spora yönelik altyapı çalışmaları yapılıyor. Bunlar çok önemli adımlar. Bizim istediğimiz sporda belli branşlarda bir altyapının oluşturulması ve yürütülen faaliyetlerin kurumsallaştırılmasıdır. Bunları yapabilmenin yolu da özverili bir şekilde çalışmaktan geçiyor.” diye konuştu.

Eğitim faaliyetlerini çok önemsediklerini belirten Vali Deniz, devletimizin bütün imkânlarının eğitim için seferber edileceğini ifade ederek, sporla eğitimi birleştireceklerini belirtti.

Program Eğitim Spor Kulübü’nün yürüttüğü faaliyetlere ilişkin yapılan sunumla sona erdi.

14-02-201714-02-201714-02-201714-02-201714-02-201714-02-201714-02-201714-02-201714-02-201714-02-201714-02-201714-02-2017

Gap Mahallesi 2503. Sokak No3 Merkez / BATMAN - Santral (0488) 280 72 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.