BATMAN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Aday Öğretmen Yetiştirme Süreci Hizmet İçi Eğitim Semineri Başladı

‘Aday Öğretmen Yetiştirme Süreci Hizmet İçi Eğitim Seminerleri’ aday öğretmenlere verilmeye başlandı.
Aday Öğretmen Yetiştirme Süreci  Hizmet İçi Eğitim Semineri Başladı

 Kültür Merkezi Konferans Salonunda başlayan ‘Aday Öğretmen Yetiştirme Süreci Hizmet İçi Eğitim Semineri’ açılışına Milli Eğitim Müdürü Mahmut Kurtaran, Milli Eğitim Müdürü Yardımcısı Mehmet Şirin Temiz ve aday öğretmenler katıldı. Seminerin açılışında bir konuşma yapan Milli Eğitim Müdürü Mahmut Kurtaran; ‘’Sizler öğrencilerinizle daha tecrübeli ve okul ortamını daha iyi tanımış olarak buluşacaksınız.’’ diye konuştu.

Milli Eğitim Müdürü Kurtaran; “Bu yılki atamayla birlikte bakanlığımız yeni bir süreç başlattı, 1 Mart tarihinden bu yana bu süreç devam ediyor. 27 Haziran tarihi itibarı ile hizmet içi eğitim süreci başladı tabi bakanlığımız çok mükemmel bir program hazırlamış bu programdan azami derecede faydalanacaksınız inşallah. Biliyorum sizler sabırsızlıkla öğrencilerinize kavuşmayı bekliyorsunuz. Siz ilk kez atanıp öğrencileriyle buluşamayan öğretmenlersiniz, bu anlamda belki farklı bir başlangıç yaptınız öğretmenliğe, ama aynı zamanda en şanslı öğretmen grubusunuz. Öğrencilerinizle daha tecrübeli ve okul ortamını daha iyi tanımış olarak buluşacaksınız. Öğretmenlik alan bilgisi formasyon bilgisi ve genel kültürle beraber tecrübeyi gerektirecek bir meslektir ve bu tecrübeyi de bu 6 aylık süre içinde en iyi şekilde öğrendiniz. Öğretmen kâşif diye tanımlanır yani öğrencisini keşfeder, insanı keşfetmek için insanı tanımak lazım, insanı tanımak içinde tecrübe lazım, sadece bilgiyle insan keşfedilmez, çünkü insanın her an verdiği tepki aynı değildir. Aynı zamanda öğretmen ilham veren kişidir, bu şekilde tanımlanır sadece aktaran dolduran değil, karşıdakine ilham veren olarak tanımlanır, öğretmenlik karşıdakine ilham veren meslek olarak bilinir. Biz çocukları hayata hazırlamak, onlara geleceğe dair bilgiler sunmak, o çocukların davranışları üzerinde etkili olmak için aslında bu mesleği icra ediyoruz. Unutmayalım ki; vasat öğretmen bilgi aktarır, iyi öğretmen gösterir,  büyük öğretmen ilham verir, öğrencisine öğrenmeyi öğretir, kendisini tanımayı öğretir. Bu meslekte hepimizin öğretirken aynı zamanda öğrendiğini de biliyoruz, çocuklara bir şeyler öğretirken onlardan da mutlaka bir şeyler öğreniyoruz, yani bu meslek öğretirken öğreten bir meslektir. Bilgi verdikçe daha fazlasını alırız, öğretmenlik mesleğinin bir de bu güzel yönü var. Ben hizmet içi eğitim sürecinin hepimize hayırlı olmasını diliyorum, bu süreç içinde idrak edeceğimiz Ramazan bayramınızı kutluyor, ailelerinizle ve size güzel bir yaşam diliyorum” dedi.

30-06-2016

30-06-201630-06-201630-06-201630-06-201630-06-201630-06-201630-06-2016

 

 

Gap Mahallesi 2503. Sokak No3 Merkez / BATMAN - Santral (0488) 280 72 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.