BATMAN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Aday Öğretmen Performans Modülü karşılaşılan Sorunlar ve Cevapları

Aday Öğretmen Performans Modülü karşılaşılan Sorunlar ve Cevapları
Aday Öğretmen Performans Modülü karşılaşılan Sorunlar ve Cevapları

 Aday Performans Değerlendirme Modülüyle ilgili olarak Modül Programcısı Haydar beyin hazırladığı soru ve cevaplar.


 1) Öğretmenimiz sistemde Aday Öğretmen olarak gözükmemektedir.
Bu durumdaki kişiler gerçekten yönetmeliğimize göre aday öğretmen olması gerekiyorsa lütfen özlük modülü aday işlemleri modülünden kişinin durumunu aday öğretmen olarak düzelmesi için giriş yapmanız gerekmektedir. Bu girişleri kişilerin onay durumunu değiştirerek yapabilirsiniz.

2) Kişi Aday Giriş ekranında yanlışlıkla “Adaylığı özel eğitim kurumunda kaldırıldı” olarak işaretlendi ve tekrar aday sistemine girilmek isteniyor.
Bu durumda kişiyi tekrar sisteme eklemenin iki yolu vardır. Bunlardan birincisi sadece il kullanıcılarının yetkili olduğu “Yönetmelik Dışı Aday Onayla” ekranıyla kişiyi bulup onay durumunu reddet yapmaktır. İkincisi ise aday sisteme eklendiği için “Yönetmelik Dışı Aday Giriş” ekranından kişinin durumunu boşaltıp kaydetmektir.

3) Sisteme girilen danışman, müdür ve müfettiş bilgilerini silip kaydedemiyorum
Programlama açısından silip kaydetmek yerine sizlere sürekli güncelleme yetkisi verilmiştir. Sadece ekranı kullanmadığınızdan bu durumun farkında değilsiniz. Yönetmelik hükümlerine göre istediğiniz anda önce adayı bulup daha sonra danışmanını seçip kaydetme yetkiniz vardır. Böylelikle hiç kayıt silmeden değerlendirici değişikliği yapılacaktır. Bu durum tüm ekranlar için geçerlidir. Buna ek olarak eğer değerlendirici adaya puan vermiş ve bunu kaydetmesi durumunda kişinin sadece değerlendirici bilgileri değişecektir. Fakat geçmişte yapılan değerlendirmesi sistemde kalacaktır.

4) Bir aday yönetmelik dışına nasıl alınır.
Eğer adayın yönetmelik hükümlerine göre dışarıda tutulması gerekiyorsa bunun iki yolu vardır. Bunlardan birincisi aday giriş ekranında adayın neden yönetmelik hükümlerine göre dışlarda tutulduğunun seçilerek yapılması, ikincisi ise yönetmelik dışı aday giriş ekranından aynı işlemleri yapmaktır. Fakat bu adaylar il milli eğitim müdürlüğü tarafından onaylanana kadar sistemde kalacaktır.

5) Görevlendirme müdür sistemde gözükmüyor.
Burada ilk olarak bakacağınız yer müdürün görevlendirme kaydıdır. Atama Birimimizle görüşüp durumunu kontrolettiriniz..

6) Değerlendirici aylıksız izne ayrıldı ne yapılacak?
Yönetmelik hükümlerine göre istediğiniz an değişiklik yapabilirsiniz. Bu durum madde 3’te açıklanmıştı.

7) Sistemde olmayan müfettiş, il milli eğitim müdür yardımcıları çıkıyor ne yapılacak
Mebbis’te idarecilerimizin çoğu görevlendirmedir. Görevlendirme kayıtları düzeltildiği takdirde istenmeyen kişiler gözükmeyecektir.

8) Aynı binada iki farklı okul var ve bunların tek müdürü?
Genel kural gereği Müdürümüz yalnızca bir okulda gözükecektir. Böyle bir durumda okulların kurum kodları da farklı olduğu için giriş yapılan bir okulda müdür bulunamayacaktır.
Çözüm için İlçe milli eğitim müdürlüğü ya da il milli eğitim müdürlüğü tüm müdürleri görebildiği için bu durumdaki okullardaki adaylara müdür ataması yapılabilir.

Batman Bilgi İşlem Şubesi.

Gap Mahallesi 2503. Sokak No3 Merkez / BATMAN - Santral (0488) 280 72 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.