BATMAN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

3. Batman Kitap Fuarı Ziyaretçilerine Kapılarını Açtı

Valiliğimizin organizasyonunda İl Özel İdaresi, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfın işbirliği ve destekleri ile bu yıl üçüncüsü düzenlenen 3. Batman kitap Fuarı'nın açılışı yapıldı.
3. Batman Kitap Fuarı Ziyaretçilerine Kapılarını Açtı

Valilik bitişiği Adalet caddesinde düzenlenen kitap Fuarı'nın açılışına; Valimiz Hulusi ŞAHİN, Milletvekili Ziver ÖZDEMİR, Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürü Mehmet Nezir GÜL, MEB Din Öğretimi Genel Müdürü Nazif YILMAZ, Kültür ve Turizm Bakanlığı Kütüphane ve Yayımlar Genel Müdürlüğü Daire Başkan Ahmet ALDEMİR, Kültür ve Turizm Bakanlığı Kütüphane ve Yayımlar Genel Müdür Vekili Ali ODABAŞ, Garnizon Komutanı Hava Seyrüsefer Albay İhsan KAPLAN, Cumhuriyet Başsavcısı Ömer METE, Batman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Aydın DURMUŞ, İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut KURTARAN, kamu kurum yöneticileri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, yazarlar, çok sayıda öğrenci ve kitapsever katıldı.  

Yaklaşık 100 yazar ve yayınevinin katıldığı fuarın açılış programında; Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürü Mehmet Nezir GÜL, Milletvekili Ziver ÖZDEMİR ve Valimiz Hulusi ŞAHİN birer konuşma yaptı.

Bakanlığımız Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürü Sayın Mehmet Nezir GÜL: "Sayın Valim, Sayın Vekilim, Kıymetli misafirler. Batman şehrimizde böyle anlamlı bir etkinlik vesilesiyle bir arada bulunmaktan dolayı duyduğum memnuniyeti dile getirmek istiyorum. Aynı zamanda Fuarın açılışında böyle geniş katılımlı varlığı görmem beni ziyadesiyle memnun etti.

Kitap bizim için hayat boyu her zaman ve her yerde bir dost olarak, bir rehber olarak hayatımızı aydınlatan, bakış açımızı sağlamlaştırması açısından rehberlik eden en önemli bir kılavuzdur. Bu açıdan kitapla irtibatımızın olması bir kitap okuru oluşumuz kesinlikle bizim için çok büyük bir önem kazanmaktadır.

Bizler Milli Eğitim Bakanlığı olarak tüm programlarımız vesilesiyle, faaliyet ve etkinlerimiz vesilesiyle kitap ile olan irtibatımızı, dostluğumuzu her zaman için her vesileyle pekiştirmeye çalışıyoruz. Gerek örgün eğitimle gerek yaygın eğitim boyutuyla pek çok kursların bu amaçla oluşturulmuş olması da bizim siz gençlere ve genç olmayan herkese, yaşımız ne olursa olsun kitapla devam eden bir hayatın sürmesi gerektiğine olan inancımızı bir kere daha ifade etmek isterim.

Ben liseyi bitirene kadar hiçbir yazarla buluştuğumu hatırlamıyorum. Ama şimdiki gençlerimiz çok şanslı dolayısıyla pek çok gencimiz için onlarca yazarla tanışma, onların eserlerinden yararlanma imkânını Batman size sunuyor. Ben bu anlamlı kitap fuarının gerçekleşmesi için katkı sunan herkese teşekkür ediyorum." diye konuştu.

Konuşmasında 3. Batman Kitap Fuarı'nın artık Türkiye'de fuarlar takvimine yerleştiğini ifade eden Valimiz, "Bunun başarısı Batmanlı kitapseverlere aittir. Batmanlı kitapseverlerin ilgisi alakası şevki coşkusu bizleri böyle bir etkinliğin yapılmasına teşvik ediyor. Bu kitap fuarında sadece kitap satılmayacak, bu kitap fuarında kitapseverlerle yazarlarımız bir araya gelecekler, konferanslar verecekler. Okullarda yazar-okur buluşmaları ve yazar-şair atölyeleri oluşturacaklar.  Bu hafta içerisinde tüm okullarımız ilimle irfanla okumayla yazmayla haşir neşir olacak. Eğitimin en güzel unsurunu bu şekilde sağlayacağız. Biz bütün düşüncelerin geniş bir yelpazede dile getirildiği ve kitaplaştırıldığı, okunduğu bir şehir hayal ediyoruz. Sadece bir fikrin empoze edildiği bir ortam hiçbir zaman düşünmedik. Kitaplarımız ve yayınevlerimiz geniş bir yelpazede seçildi, herkese açık. Bundan sonraki kitap fuarlarında da ben de olmak istiyorum diyen yazarlarımızı burada ağırlamaktan gurur duyarız. Bizler kültür ve inanç olarak akıl sahibi olmayı ilke edinmiş insanlarız.

İlimizde genç ve dinamik bir nüfusumuz var. Okuyorlar, geleceğe umutla bakıyorlar. Biz de onların yollarını açmaya çalışıyoruz.  Batman'daki paydaşlarımız, kamu kuruluşlarımız çok çaba gösterdiler ve gayret ettiler, sonuçları da çok güzel oldu. Fuarın düzenlenmesinde emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum" dedi.

Açılış konuşmaların ardından fuarın açılışını katılımcılarla birlikte yapan Valimiz, fuara katılan yayınevi stantlarını tek tek ziyaret ederek, yayınevleri yetkilileri ile bir süre sohbet ettiler.

İlimiz merkez, köy ve ilçelerden 15 bin öğrencinin ücretsiz getirileceği fuarda, İl Özel İdaresi ve paydaş kurumların katkıları ile yaklaşık 30 bin öğrenciye 15 lira kitap çekleri hediye edilecek. 

27 Ekim Pazar gününe kadar ziyaretçilere açık olacak olan 3. Batman Kitap Fuarında yazarlar kitapseverler için fuar boyunca imza günleri ve konferanslar düzenlenecektir.

21-10-201921-10-201921-10-201921-10-201921-10-201921-10-201921-10-201921-10-201921-10-201921-10-201921-10-201921-10-201921-10-201921-10-201921-10-2019

Gap Mahallesi 2503. Sokak No3 Merkez / BATMAN - Santral (0488) 280 72 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.