BATMAN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

"Yeşil Bir Batman İçin Tohum Ekmeye" İşbirliği Protokolü İmzalandı

Batman İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile Batman Tarım ve Orman İl Müdürlüğü arasında TOKİ Kazım Karabekir İlkokulunda 'Yeşil Bir Batman İçin Tohum Ekmeye İşbirliği Protokolü' imzalandı.


TOKİ Kazım Karabekir İlkokulunda gerçekleşen işbirliği protokolüne İl Milli Eğitim Müdürümüz Mahmut KURTARAN, Batman Tarım ve Orman İl Müdürü Nurettin KİYAS, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Mehmet Naci ŞEMDİNOĞLU, Okul Müdürü Mehmet YILDIZ, öğretmenler ve öğrenciler katıldı. İl Milli Eğitim Müdürümüz Mahmut KURTARAN ve Batman Tarım ve Orman İl Müdürü Nurettin KİYAZ'ın 'Yeşil Bir Batman İçin Tohum Ekmeye İşbirliği Protokolü'nü imzalamalarının ardından okulun bahçesinde oluşturulan alanda ilk tohumlar toprakla buluşturuldu.

 'Yeşil Bir Batman İçin Tohum Ekmeye İşbirliği Protokolü'nde konuşan İl Milli Eğitim Müdürümüz KURTARAN: "Bakanlığımızın 2023 Eğitim Vizyonunda hedeflenen çocukları yetiştirme felsefesine uygun ve güzel bir proje. Bu projenin gerçekleşmesinde emeği geçen idareci ve öğretmen arkadaşlarıma, proje iş birliği ortağımız Tarım ve Orman İl Müdürlüğü yetkililerine teşekkür ediyorum. Bu proje ile ilkokul çağındaki çocuklarımızın yedikleri meyve ve sebzeleri çekirdeklerini atmayarak tohum ekim döneminde tohumları ekip, tohum ve süreç ile ilgili bilgi sahibi olabilecek ve üretebilecek bir tecrübeye sahip olmaları sağlanacak. Bu proje ile aynı zamanda doğasever ve yeşili seven bireyler yetiştirmek, üretmenin nasıl güzel bir duygu olduğunu çocuklara tattırmak, ülke vatan ve toprak bilinci kazandırmak, yeşil bir dünyanın renginin farkına varmalarını sağlamayı amaçlamaktadır. Uzun soluklu uygulamalı ve takibi olacak olan bu projede meyve ve sebze çekirdeklerinin yanı sıra bakliyat ve tahıl tohumlarını ekme hakkında öğrenciler uygulamalı bilgilendirilip Tarım ve Orman İl Müdürlüğü uzmanlarınca teknik destek sağlanacak. Çocuklarımız bu proje sonunda sofralarına gelen her sebze meyve ve diğer tarım gıdasının nasıl bir süreçten geçtiği konusunda fikir sahibi olacak ve harcanan emeğin farkında olarak israfın yapılmaması noktasında da bilinçlenecek bilinçli bir neslin yetişmesine de katkı sağlanacak. Çocuklar bu süreçte tohumun fidana fidanın ağaca ve ağacın meyve verme sürecini hem uygulayarak hem de gözlemleyerek öğrenecekler." diye konuştu.

İş birliği protokolünün imzalanmasının ardından minik çocuklarla birlikte ilk tohumlar toprakla buluşturuldu. Programın sonunda öğretmenlerin 24 Kasım Öğretmenler Gününü kutlayan KURTARAN öğretmenlere karanfil hediye etti.

26-11-201926-11-201926-11-201926-11-201926-11-201926-11-201926-11-201926-11-201926-11-201926-11-2019

Gap Mahallesi 2503. Sokak No3 Merkez / BATMAN - Santral (0488) 280 72 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.