BATMAN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Van Bölge Finallerinde Sergilenecek 99 Projeden 23’u Batman’dan

Batman Ortaöğretim Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışmalarında TÜBİTAK’a sunduğu 315 proje ile bu yıl bölge illerinde en çok proje sunan ikinci il olmuştu. Kabul edilen proje sayısı ile de Batman Van ili ile birlikte bu yılda bölge birincisi oldu.  
Van Bölge Finallerinde Sergilenecek 99 Projeden 23’u Batman’dan

 27 Ocak 2015 tarihinde sona eren, TÜBİTAK Ortaöğretim Öğrencileri Araştırma Projeleri dalında, yapılan proje başvurularında, Batman bir önceki yıla oranla proje sayısını 134 proje arttırarak, 2014-2015 Eğitim-Öğretim yılı proje başvurularında, toplam 315 proje ile bölge illerine fark atmıştı. TÜBİTAK Van bölgesinde bu yıl sergilenecek olan 99 projenin 23’ünün Batman ilinden sunulan projelerden seçmiş olması bu yılda Batman’ı Van ile en çok projesi sergilenecek il yaptı.  Sergilenecek 23 proje ile ilgili açıklamada bulunan, Milli Eğitim Müdürü Mehmet ÇELİK, bu ilimiz açısından önemli bir başarıdır dedi. 

 Yakın gelecekte güzel günler bizi bekliyor diyen, Milli Eğitim Müdürü Mehmet ÇELİK; “Batman 2014-2015 Eğitim-Öğretim yılında TÜBİTAK’a proje başvurularında 59 okuldan toplam 315 proje ile başvuru yapılmıştı. Başvurusu yapılan projelerin Batman geneline yayılmış olması eğitimin kalitesi açısından önemliydi. Van bölge finallerinde bu yıl sergilenecek olan, 99 projenin 23 tanesinin ilimizden seçilmiş olması, bizi ayrıca sevindirmiştir. İlimizden seçilen 23 proje içinde, Batman Anadolu Lisemizin 5 projesi bulunmaktadır. Hatırlanacağı gibi okullar bazında Türkiye genelinde Batman Anadolu Lisemiz en çok proje başvurusu yapan 3. okul olmuştu.  İlimizden yapılan proje başvuru sayısında, bir önceki yıla oranla önemli oranda artış olması, TÜBİTAK kurumunun da dikkatini çekti ve bizimle ortak “ Robot-Bilim Projeleri” çalışmasını başlattı. Bu proje kapsamında Proje Koordinatörleri ilimizdeki okullarda ilgili 2 öğretmeni eğiterek, öğretmenlerin kendi okullarında öğrencileri, TÜBİTAK tarafından sağlanacak materyallerle proje yapacak seviyeye gelmeleri noktasında eğitecekler. Batman Bu çalışmayla önümüzdeki yıllarda bilimsel projelerle Türkiye’nin belli başlı illeri arasında yerini hızla alacak” dedi.  

 

Gap Mahallesi 2503. Sokak No3 Merkez / BATMAN - Santral (0488) 280 72 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.