BATMAN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Vali Deniz Tüm Eğitim Yöneticileriyle Bir Araya Geldi

Vali Ahmet Deniz Batman merkez ve ilçelerde görev yapan tüm eğitim idarecileriyle bir araya geldi.
Vali Deniz Tüm Eğitim Yöneticileriyle Bir Araya Geldi

 İl Kültür Turizm Müdürlüğü konferans salonunda gerçekleşen toplantıya; Vali Ahmet Deniz, Vali Yardımcısı Şener Çağlar, İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Kurtaran, Maarif Müfettişleri Başkanı, Milli Eğitim Müdür Yardımcıları, İlçe Milli Eğitim Müdürleri, Şube Müdürleri, Maarif Müfettişleri ve Okul Müdürleri katıldı.

 Toplantıda eğitim yöneticilerine hitap eden Vali Deniz, “Eğitimde en öncelikli konumuz, ilimizde eğitimin çıtasını ülke ortalamasının üzerine çıkarılması için hep birlikte daha çok çalışacağız, herkes üzerine düşen sorumluluğu yerine getirme çabası içinde olacak. Değerli idareci arkadaşların 15 Temmuz gecesi yaşanan darbe girişimine karşı milletimizin ortaya koyduğu irade çok önemli, halkımız hain Fethullahçı Terör Örgütü / Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) çetelerini durdurmak için merminin üzerine gitmesi ve tankın önünde durması bu dünyada eşi benzeri görülmemiş bir demokrasi zaferleridir. 15 Temmuz’da FETÖ/PDY tarafından gerçekleştirilen darbe girişimi ülkemizi bir felaketin eşiğine götürmeyi hedefliyordu. 15 Temmuz gecesi askerlerimizin içerisine sızmış o elbiseyi giyen hain FETÖ/PDY mensupları tarafından ülkemiz kalbinden hançerlenmeye çalışıldı. Ama bunu başaramadılar. Başta Sayın Cumhurbaşkanımızın dimdik ve cesur duruşu, güvenlik güçlerimizin özellikle emniyet mensuplarımızın kahramanca mücadelesi, silahlı kuvvetler içerisindeki vatanını milletini seven askerlerimizin olması ve en önemlisi aziz milletimizin; Türk’üyle Kürt’üyle Arap’ıyla Çerkez’iyle gerçek bir millet olma bilinciyle ve Çanakkale ruhuyla hareket etmesi sonucu darbe girişimi bertaraf edildi. Sizlerden; ülkesine, milletine, bayrağına ve devletine sahip çıkan ve milli değerleri özümseyen nesillerin yetişmesi için gayret göstermenizi istiyorum. Öncelikli göreviniz öğrencilerimizi PKK /FETÖ /PDY gibi hain terör örgütlerine karşı korumak olmalıdır. Bundan sonra bize çok büyük bir iş düşüyor. Sekiz saat değil,  bu millete 18 saat çalışmamız lazım. Arkadaşlar çocuklarımızı ve gençlerimizi, öncelikle iyi eğitmemiz gerekiyor. Vatanını, milletini, bayrağını seven dinine ve manevi değerlerine sahip çıkacak nesiller yetiştirmek zorundayız.  İlimiz eğitim altyapısı konusunda iyi bir seviyede olmasına rağmen, başarı sıralamasında Türkiye ortalamasının altında olması Batman’a yakışmıyor. Başarı sıralamasında yüksek hedefimiz var, bunun için okul müdürlerimize ve öğretmenlerimize büyük görevler düşmekte.  Merkezdeki okullarla tek tek ilgileneceğim yine aynı şekilde Kaymakamlara da ilçe okullarıyla birebir ilgilenme talimatı verdim, okul müdürlerimizi başarı grafiğine göre değerlendirileceğiz, başarı grafiği düşük olan idareciler bu sorumluluğu üstlenecek. Okul öncesi eğitimin yaygınlaştırılması için sizlerden, aileleri de sürece dahil etmenizi istiyorum. Ailelerin bu konuda bilinçlendirilmesi için her türlü çaba gösterilmelidir. Okul öncesi okullaşma oranı, eğitimde başarı çıtasının üst seviyelere çıkarılmasında en önemli etkenlerden biridir” diye konuşan Vali Deniz, eğitimcilere toplantıya katılımlarından dolayı teşekkür ederek, kendilerine başarılar diledi.

 Vali Deniz’in konuşmanın ardından, eğitim idarecilerine hitap eden Milli Eğitim Müdürü Mahmut Kurtaran; 15 Temmuz darbe kalkışmasına dikkat çekerek, darbeye karşı olmak, anti demokratik uygulamalara karşı olmak, teröre karşı olmak sadece ben karşıyım demekle olmuyor, bunun fiiliyatta da sergilenmesi gerektiğine dikkat çekti.

 Kurtaran; “Sayın Valimizin bu gün bu toplantıya başkanlık etmesinden dolayı kendilerine şükranlarımızı arz ediyoruz. 15 Temmuz günü yaşanan o menfur, bir daha inşallah tekrar etmeyecek günü değerlendirmek ve bununla ilgili önümüzdeki eğitim öğretim sezonunda alınabilecek tedbirleri konuşmak için toplandık. Sayın Valimiz konuyla ilgili neler yapılması gerektiğini hitabında anlattı. Değerli arkadaşlar bu yaşananların tümü bir eğitim sorunu. Bir ülkede meydana gelebilecek olumsuzlukların tümünün kaynağında ve aynı şekilde tüm olumlu gelişmelerin de kaynağında eğitim var. Yani bu gün yaşanan tüm olaylardan sorumlu kurumlar varsa bu kurumlardan bir tanesi de mensubu olduğumuz eğitim kurumudur. Çünkü bu alınmış olan eğitim ile gerçekleşmiş bir durum ve bu nedenle demek ki biz kendimizi yeniden çek edeceğiz, kısacası eğitim ile ilgili tüm iş ve işlemlerimizi gözden geçireceğiz. Dikkat ederseniz bu gün bu terör örgütünün sayı itibarıyla en çok bağlantısı olan kaba rakam maalesef eğitimde, bundan dolayı da hepimiz şapkamızı önümüze koyup düşüneceğiz. Bir daha bu olanların tekrar etmemesi, insanların kafasından, zihninden geçmemesi için biz gerekli tedbirlerimizi alacağız. 6 yaşında o masum çocukları alıyoruz, 12 yıl bunlar bizimle beraber, ama maalesef bunların en zekileri bugün kalkıp bu işi yapıyor, demek ki bu iş başka bir iş, bu sadece zekâyla da alakalı bir iş değil, bu iş bozuk bir sistemin işi, biz bu işin üzerinde duracağız. Eğitimle kastettiğimiz, sadece matematik, fizik değil tabi ki, eğitimle kastettiğimiz; onlara vatanını, milletini, insanını, ülkesini, sevecek bir anlayış kazandırmaktır. Bugünden itibaren bizim işimizin içinde bu da yer alacak, 15 Temmuz’u asla unutmayacağız.

 Arkadaşlar bu konuda son olarak size şunu söylemek istiyorum, darbeye karşı olmak, anti demokratik uygulamalara karşı olmak, teröre karşı olmak, sadece ben karşıyım demekle olmuyor, bunun fiiliyatta da, aynı zamanda yazıyla ve davranışla da sergilenmesi lazım, bu sadece sözle olacak bir durum değildir. Bunun için şu an 81 ilde vatandaşlarımız meydanlarda, bu hem hayatını kaybeden 240 şehidimizin yasıdır, hem de bu terör örgütünün hedefine ulaşamamasının kutlamasıdır. Onun için sizler de yaşadığınız yerde, buna sadece sözle değil davranışınızla katkı sunun, toplumun aydınları olarak bulunun o meydanlarda.” diyen Kurtaran konuşmasına eğitimdeki durumla devam etti.

 Kurtaran; “Değerli arkadaşlar, Batman’da en temel sorunlarımızın başında okul öncesi eğitim geliyor desek çok isabetsiz bir tespit yapmamış oluruz. Aslında okul öncesi eğitimde okullaşma oranının istenilen düzeye gelmemesi Türkiye’nin eğitimde temel sorunlardan biridir. Bir de kendimize has bir okul öncesi müfredatı oluşturamamamız, bu ciddi bir sorun. Biz tabi ki 2016-2017 eğitim öğretimin ilk ayında Batman olarak Türkiye ortalamasını yakalayacağız. Tabi ki hedefimiz Türkiye ortalaması olmayacak, çünkü Türkiye ortalaması da çok düşük, biz bunun çok çok üstüne çıkacağız. İlgili tüm okul müdürlerimiz bu konuda yoğun bir çaba ve çalışma içinde olacak.

 Bir diğer konu okullarımızda görevli ve donanımlı olan rehber öğretmenlerimizden azami derecede faydalanmak olmalı, okul müdürlerimiz bu konuda okullarında gerekli planlamayı yapmalı, rehber öğretmenlerimiz mutlaka sorumlu oldukları öğrencilerin hepsi ile yılda en az bir kez dahi olsa görüşmeli ve okul müdürüne hazırlayacağı raporları vermeli.

 Okullarımızda devam eden destekleme kurslarının denetimi mutlaka yapılmalı, bu kursların mutlaka öğrencilerimize faydalı olacak şekilde, amacına, gayesine uygun olarak devamını sağlamalıyız. Önümüzdeki yıl performansımız maddi kıstas olarak TEOG, YGS, LYS ile ölçülecek arkadaşlar. Onun için her okul müdürü arkadaşım, kendi okulunun durumuna göre gerekli planlamayı şimdiden yapmalı, bu bizim gece bile rüyalarımızda olmalı.

 Bir de okullarımızda devam eden ufak tefek bakım onarımların Ağustos ayının sonuna kadar tamamlanmasına özen gösterin. Ayrıca bu yıl Fatıma Zehra Anadolu İmam Hatip Lisemiz Fen ve Sosyal Bilimler Proje Okulu oldu, bu okulumuzun avantajlarını öğrencilerle ve velilerle paylaşın” dedi.

  

29-07-201629-07-2016
29-07-201629-07-2016

Gap Mahallesi 2503. Sokak No3 Merkez / BATMAN - Santral (0488) 280 72 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.