BATMAN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

TÜBİTAK Projeleri Bilgilendirme Toplantısı Yapıldı

TÜBİTAK Ortaokul ve Lise öğrencileri araştırma projeleri bilgilendirme toplantısı yapıldı.
TÜBİTAK Projeleri Bilgilendirme Toplantısı Yapıldı

Kültür merkezi konferans salonunda gerçekleşen toplantıya İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Kurtaran, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Fen Fakültesi Dekanı ve TÜBİTAK Van Bölge Koordinatörü Prof. Dr. Cemil Tunç, İlçe Milli Eğitim Müdürleri, Milli Eğitim Şube Müdürleri, Okul Müdürleri ve Koordinatör Öğretmenler katıldı. Bilgilendirme toplantısının açış konuşmasını İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Kurtaran yaptı. Kurtaran, konuşmasında ‘’Proje dediğimiz şey bir usul ilmidir, zaten bizim medeniyetimizde de usul ilmi vardır.’’ dedi.

Kurtaran; “Kıymetli arkadaşlar, öğrencilerimizin proje yapma alışkanlığı kazanmaları, proje etkinliği içinde bulunmaları bizi fazlasıyla sevindiriyor. Sizlerin de desteği ve rehberliğiyle geçen sene 745 öğrencimiz proje hazırlayıp sundu. Tabii bu sayısının arttırılması hepimizin arzusudur. Buradaki sayıdan kasıt iller arasındaki sıralamada şurada olalım düşüncesi gütmüyor.  Burada özellikle arzumuzun, isteğimizin sebebi şudur; ne kadar çok çocuğumuz proje konusunda bilgi sahibi olursa, hayatına projeyi oturtursa, yapacağı tüm işleri planlı programlı projeli yaparsa, o kadar daha muntazam ve daha nitelikli işler ortaya koyar.

Değerli arkadaşlar 2 hafta önce TÜBİTAK Başkanımızın da katıldığı Van’daki toplantıya biz de iştirak ettik. Orada Türkiye finaline proje gönderen öğrencileri izledik dinledik. Gerçekten çok mutlu oldum, ümit var oldum. Özellikle öğrencilerin projelerini savunmaları, ortaya koydukları ürünü çok iyi bir şekilde anlatmaları, projelerini çok etraflıca sunmaları ve TÜBİTAK Başkanı ile çok düzeyli bir tartışma içine girmeleri gelecek adına gerçekten beni çok mutlu etti. Bu da bize şunu gösteriyor ne kadar çok öğrencimiz proje çalışmalarına katılırsa o kadar çok öğrencimiz kendini ifade edebilir, tartışmayı usulüne göre yapar, hakkını usulünde talep eder, ürününü sergileyip buna sahip çıkar.

Bu yıl çok daha fazla öğrencimizin proje çalışmalarına dâhil olmasını ve özellikle de ortaokul öğrencilerinin bu tür çalışmalara dâhil olmalarını istiyorum. Bu yıl ilçelerimizden de proje bekliyoruz, her öğrencimiz bu çalışmalara dâhil olsun bu çalışmaların hazzını bir tatsın, usul ilmini öğrensin istiyorum. Bu sene başlattığınız çalışmalar için şimdiden teşekkür ediyorum. Bize her zaman yardımcı olan destek olan TÜBİTAK Van Bölge Koordinatörü Prof. Dr. Cemil Tunç hocamıza da desteklerinden dolayı ayrıca teşekkür ediyorum.” diye konuştu. Yapılan açış konuşmasının ardından sırasıyla 4006-TÜBİTAK İl Temsilcisi Abdulgani Tatargan ve TÜBİTAK Van Bölge Koordinatörü Prof. Dr. Cemil Tunç kürsüye gelerek TÜBİTAK yarışmalarıyla ilgili sunumlarını yaptılar.

20-10-201820-10-201820-10-201820-10-201820-10-201820-10-201820-10-201820-10-201820-10-201820-10-201820-10-201820-10-2018

Gap Mahallesi 2503. Sokak No3 Merkez / BATMAN - Santral (0488) 280 72 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.