BATMAN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Tübitak Liseler Arası Türkiye Finalinde Batman Rüzgârı Esti

Lise öğrencilerini temel, sosyal ve uygulamalı bilim alanlarında çalışmalar yapmaya teşvik etmek, çalışmalarını yönlendirmek ve bilimsel gelişmelerine katkıda bulunmak amacıyla TÜBİTAK Bilim İnsanı Destek Programları Başkanlığı’nca Biyoloji, Coğrafya, Değerler Eğitimi, Fizik, Kimya, Kodlama, Matematik, Psikoloji, Sosyoloji, Türk Dili ve Edebiyatı, Tarih ve Teknolojik Tasarım alanlarında “ 48. Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri” yarışmalarının Türkiye finali 8-12 Mayıs tarihleri arasında Ankara’da gerçekleştirildi.
Tübitak Liseler Arası Türkiye Finalinde Batman Rüzgârı Esti

Yarışmaya ilimizden Kültür Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri Teknoloji Tasarım, Sosyoloji, Matematik ve Değerler Eğitimi olmak üzere 4 farklı alanda hazırladıkları projelerle katılırken; Raman Anadolu Lisesi öğrencileri Türki Dili ve Edebiyatı alanında ve Fen Lisesi öğrencileri de Sosyoloji alanındaki projeleri ile katıldılar. Öğrencilerimiz Batman’ı toplam da 6 proje ile temsil ettiler.

Birçok ilin katıldığı Türkiye finalinde ilimizden katılan öğrencilerin projeleri yoğun ilgi gördü. Özellikle “Engelliler Haftası” olması nedeniyle ilimizden engelli bir öğrencimize ait olan “Trafikte Sözde Normalin Engellileri”  projesi oldukça dikkat çekti ve TRT tarafından canlı yayına davet edildi.

Final Yarışmasında jüriler tarafından yapılan değerlendirmeler neticesinde her alanda birincilik, ikincilik, üçüncülük ve teşvik ödülleri verildi. 12 Mayısta yapılan ödül töreninde konuşan Proje Organizatörü ve TÜBİTAK Etkinlik Müdürü Müjdat Engin: “Batman’ın 6 proje ile burada olması beni gerçekten duygulandırdı. Batmanlı öğrencilerimizi tebrik ediyorum” dedi.

Ödül töreninde Kültür Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencilerinin hazırlamış olduğu “Trafikte Sözde Normalin Engelliler Projesi” teşvik ödülü alırken “Kepek Tabak Projesi” de Türkiye üçüncülüğü ödülünün sahibi oldu.

Öğrencilerimizin elde etmiş olduğu başarı bizi mutlu etti” diyen İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Kurtaran: “Proje yarışmalarının temel amacı çocuklarımıza bilimi sevdirmek ve bilimsel potansiyele sahip öğrencilerimizi keşfetmektir. Öğrencilerimiz 6 projeyle TÜBİTAK 48. Liseler Arası Türkiye Finaline katıldılar. Bu eğitim camiamız adına güzel bir başarı ancak biz bunu yeterli görmüyoruz. Öğrencilerimize, icat çıkarmaktan korkmayın, icat çıkarın, ufkunuzu geniş tutun diyoruz. Bunun için “Nitelikli Eğitime Kararlı Adımlar” ana projemiz kapsamında projelerimizi arttırarak devam ettiriyoruz. TÜBİTAK 48. Liseler Arası Proje Yarışmalarında başlangıçtan finale kadar emeği geçen idareci, öğretmen ve öğrencilerimizi kutluyorum. Öğrencilerimize başarılarının devamını diliyorum ” diye konuştu.

17-05-201717-05-201717-05-201717-05-201717-05-201717-05-201717-05-201717-05-2017

 

Gap Mahallesi 2503. Sokak No3 Merkez / BATMAN - Santral (0488) 280 72 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.