BATMAN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

‘Temel Eğitim Değerlendirme Toplantısı’ Yapıldı

Bakanlığımız Temel Eğitim Genel Müdürü Dr. Cem Gençoğlu, Batman’a yaptığı çalışma ziyaretinde, eğitim yöneticileriyle bir araya geldi, okulları ziyaret ederek, incelemelerde bulundu.
‘Temel Eğitim Değerlendirme Toplantısı’ Yapıldı

Kültür merkezi konferans salonunda saat 10.00’ da gerçekleşen ‘Temel Eğitimi Değerlendirme Toplantısına” Vali Ahmet Deniz,  Temel Eğitim Genel Müdürü Dr. Cem Gençoğlu, Daire Başkanı Tuncay Morkoç, İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Kurtaran, İl ve İlçe Milli Eğitim Yöneticileri ile Okul Müdürleri katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan toplantı “Çocuğumu Seviyorum Anasınıfına Gönderiyorum” projesinin tanıtımının yapıldığı slayt gösterisi ile devam etti.

Daha sonra toplantıda Temel Eğitim Genel Müdürü Dr. Gençoğlu ve Vali Deniz eğitimcilere hitaben birer konuşma yaptılar.

Konuşmasında ilimizin okul öncesi eğitimdeki okullaşma oranları hakkında bilgi veren Gençoğlu,  Batman’ın Türkiye genelinde okul öncesi okullaşma oranında 79. sırada olmasının bir ölçüt olarak değerlendirilmemesi gerektiğini belirterek, asıl olanın mevcut durumdan rahatsız olup, sorunun giderilmesi için çalışmaların yapılması olduğunu ifade etti.

 Gençoğlu; “ Batman’ ın, okul öncesi eğitimde okullaşma oranında 79. sırada olması, bizim için rahatsız edici bir durum değildir. Çünkü Batman’da bu dinamik yapıyı gördüğümüz zaman şu değerlendirmeyi yapıyoruz: Mevcut durumdan rahatsız olup buna yönelik ne gibi önlemler alınıyor? Neler yapılıyor? Bu, çok daha önemlidir.  Geçen yıl 7.500 öğrenciyle Haziran ayını tamamlayan Batman, bugün itibarı ile 10.300 rakamına ulaşmıştır. Bu sonuç Batman’ da hızlı ve dinamik bir yapı olduğunu gösteriyor. Bu hızlı ve dinamik yapı; rakamlarla ifade edilemeyecek kadar enerjiyi, motivasyonu ve heyecanı ifade ediyor. “Çocuğumu Seviyorum Anasınıfına Gönderiyorum” projesi Türk Eğitim Sisteminin dezavantajlı öğrencilerin de eşit şartlarda okula başlaması, akademik hayata başlaması için tüm Türkiye bağlamında değerlendirilmesi ve örnek alınması gereken projelerden bir tanesi olarak karşımıza çıkıyor. Bu örnek ifadesini bilerek ve kasıtlı olarak kullanıyorum. Bizim örnek almamız gereken şey, 79. il olması değil daha güçlü ve daha dinamik bir yapıdır. İstatistikler nerede olduğunuzu tarif edebilir ama şu bir gerçek, bir öğrencinin dahi bu gün itibarıyla eğitime katılmış olması bütün istatistiklerin üzerindedir. O çocuk yarın bu ülkenin geleceğini temsil edebilir. O yüzden biz istatistiksel rakamlarla kaygılanmak ve kötümserliğe kapılmak yerine bir öğrenciyi sürece nasıl dahil ederiz kaygısı içerisinde olmamız gerekiyor” diye konuştu. Genel Müdür Gençoğlu konuşmasının sonunda eğitime verdikleri desteklerden dolayı Vali Deniz ve eğitimcilere teşekkür etti.

 Daha sonra konuşan Vali Deniz, okul öncesi eğitimin ilimizde yaygınlaştırılması için yapılan çalışmalara değinerek, “Çocuğumu Seviyorum Anasınıfına Gönderiyorum” projesinin hedefleri hakkında bilgi verdi.

 Vali Deniz; “Bir ülkenin kalkınması ve gelişmesinin ancak eğitimdeki başarısı ile mümkün olacağını ifade eden Vali Deniz, “Gelişmiş ve kalkınmış ülkelerin temel özelliği; insanını iyi eğiten, beşeri sermayeyi güçlendiren ülkeler olmalarıdır. Onun için eğitimin iyi insanlar tarafından ve planlı programlı bir şekilde verilmesi gerekiyor. Ama hepimiz gördük ki; bir başka amaç ile eğitim verilmeye başlanırsa, zeki çocukların köylerden illerden ilçelerden devşirilerek, beyinleri yıkanarak, kendi ülkesine, kendi vatandaşına silah çeken, ateş eden ve öldüren insanlar haline gelebiliyor. Onun için hem eğiticilerimizin niteliği hem de eğitimin kendisi önemlidir. Bizlere çok görev düşüyor. Özellikle eğitim camiası olarak sizlerin gece gündüz demeden çalışması gerekiyor. Daha önce 8 saat çalışıyorduk. Şimdi hep beraber gerekirse 18 saat çalışmak zorundayız. Şayet eğitimde gerçek anlamda bir yerlere gelebilirsek bu coğrafyada rahat ederiz. Okul öncesi eğitimle 4-5 yaşındaki çocuklarımıza temelde insan sevgisini,  vatan sevgisini verdiğimiz zaman hem eğitimde başarılı olacağız hem akademik alanda başarılı olacağız. Geçmişimizle dünyaya örnek olmuş bir milletiz, örnek olmaya da devam edeceğiz.  Batman’ın 79. sırada olmasına kimsenin gönlü razı olmaz.  İki ay içerisinde yapılan çalışmalarla geçen yıla göre yüzde 45´lik gibi bir sayısal artış sağladık. Bu, büyük bir başarı, bu oranı yükseltmek için var gücümüzle çalışacağız.   Bakanlığımızın destekleri bizim için ayrı bir heyecan vesilesi oldu. Hem eğitim kalitemizin artırılması hem de okullaşma oranın yükseltilmesi için tüm kurumlarımızla koordineli bir şekilde çalışmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

Yapılan konuşmaların ardında toplantı soru cevap bölümüyle sona erdi.

06-10-201606-10-201606-10-201606-10-2016

 

 

Gap Mahallesi 2503. Sokak No3 Merkez / BATMAN - Santral (0488) 280 72 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.