BATMAN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Süt İzni Hakkında (Önemlidir.)

Süt İzni Hakkında (Önemlidir.)

İLİMİZE BAĞLI TÜM İLÇE OKUL VE KURUM MÜDÜRLÜKLERİNE

 

İlgi:     b) 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu,
           c) Meb İzin Yönergesi,
           d) MEB İnsan Kay.Gen.Müd.nün 28/03/2013 tarihli ve 359739 sayılı görüş yazısı.

          Süt İzinlerinin uygulamasında tereddüte düşüldüğüne dair Müdürlüğümüze gelen yazılı ve sözlü bildirimler üzerine aşağıdaki açıklamanın yapılmasına ihtiyaç duyulmuştur.
          Bilindiği üzere, ilgi (b) Kanunun 104. Maddesinin (d) fıkrasında; "Kadın memura, çocuğunu emzirmesi için doğum sonrası analık izni süresinin bitim tarihinden itibaren ilk altı ayda günde üç saat, ikinci altı ayda günde birbuçuk saat süt izni verilir. "Süt izninin hangi saatler arasında ve günde kaç kez kullanılacağı hususunda, kadın memurun tercihi esastır." hükmüne yer verilmiştir.
          Öte yandan  ilgi (c) izin yönergesinin 10. Maddesinin (d) fıkrasında; "Kadın memura, çocuğunu emzirmesi için doğum sonrası analık izni süresinin bitim tarihinden itibaren ilk altı ayda günde üç saat, ikinci altı ayda günde bir buçuk saat süt izni verilir."hükmüne yer verilmiştir.
          Buna göre, yukarıdaki hükümler çerçevesinde; ünvan, branş ve çalışma saatleri gözetmeksizin ilimizde görev yapan tüm öğretmen ve diğer personelin doğum sonrası analık izni süresinin bitim tarihinden itibaren ilk altı ayda günde üç saat, ikinci altı ayda günde birbuçuk saat süt izni kullanabileceği ve süt izninin hangi saatler arasında ve günde kaç kez kullanacağı hususunda da kadın memurun kendi tercihinin esas olduğu mütalaa edilmekte olup, ilgi mevzuatta çok açık şekilde belirtildiği halde mevzuatı uygulamayarak, kadın memurların süt izinlerinin kullanmalarında zorluklar çıkaran veya engelleyenler hakkında işlem yapılacağının bilinmesini ve gereğini rica ederim

Gap Mahallesi 2503. Sokak No3 Merkez / BATMAN - Santral (0488) 280 72 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.